«Тут рятують свою економіку»: прикарпатці розповіли правду про карантин у Швеції

  • Тут досі відкриті магазини і ресторани, мало кого можна побачити в захисній масці, тести на коронавірус роблять лише у дуже критичному стані, виходити з дому і їздити в громадському транспорті можна без будь-яких обмежень, кордони відкриті, а ті, хто в’їжджають до країни, не повинні сидіти на обов’язковому карантині. Все це називають шведським експериментом.  

    У середині березня Європа запропонувала два сценарії реагування на коронавірус: «французький» сценарій – жорсткі карантинні заходи – за яким меншою чи більшою мірою пішли практично всі країни континенту, і «британський» – ізолювати тих, хто в групі ризику, давши іншим перехворіти вірусом і виробити груповий імунітет. Але потім сама Великобританія від британського сценарію відмовилася і ввела такі ж масштабні обмеження, як і більшість європейських країн. Експеримент продовжила тільки Швеція.

    Що ж там відбувається насправді і що про це думають самі ж шведи, розповіли прикарпатці, які вже давно живуть у цій країні. 

    Чи справді у Швеції ігнорують коронавірус? Незважаючи на те, що дитсадки і школи працюють у звичному режимі, уряд таки ввів деякі обмеження: заходи понад 50 осіб заборонені, театри, кінозали та університети зачинені, багато людей працюють удома.

    «На вулицях нас ніхто не ловить, не штрафує, – розповідає бурштинець Володимир Храновський, кандидат фізико-математичних наук, котрий зараз працює доцентом в університеті в місті Лінкьопінг. – Але людям рекомендують без нагальної потреби не виходити з дому. Однак тільки рекомендують. Від служби охорони здоров’я також є певні приписи, яких державні установи зобов’язані дотримуватися, тоді як приватні структури більш вільні. Частина ресторанів дослухалися і переорієнтувалася на доставку їжі. Лекції та іспити в університетах проводяться онлайн. До речі, церкви теж закриті».

    Як розповідає франківська лікарка Оксана Воробій, яка живе в Стокгольмі, шведські лікарні зараз «на паузі». В хірургії немає планових операцій і процедур. Лише невідкладні. Всі сили і ресурси лікарні спрямовані на допомогу пацієнтам з коронавірусом. Багато лікарів проходять додаткове навчання, аби бути готовими (навіть, якщо це не їхній профіль). Всі лікарні максимально готуються, не тому, що зараз багато хворих, а тому, що може бути багато хворих. В ординаторській всі лікарські речі складені в коробки – якщо не вистачатиме місць, аби переробити кабінети під палати.

    Чому шведи не бояться карантину? Шведи і до пандемії були не дуже комунікабельні, як і більшість скандинавів. Соціальна дистанція тут завжди була великою, тому для більшості практично нічого не змінилося.

    Взагалі шведи не вміють панікувати, це гіперспокійні люди. «Якщо коронавірус і почне швидко ширитися Швецією, то тут ніколи не буде сценарію Італії чи Іспанії, – каже Оксана Воробій. – Шведи при зустрічі рідко обіймаються і цілуються. В мережі навіть гуляють такі меми із зображеннями типової обстановки в шведському громадському транспорті як до коронавірусу, так і під час – люди стоять на великій дистанції одне від одного. У шведів завжди було однаково».

    шведський мем на тему коронавірусу
    ще один шведський мем

    Чому у Швеції не вводять жорсткий карантин? «Тут вважають, що запровадження карантину нанесе шкоду для функціонування цілої медичної системи, а закриття дитсадків не вирішить проблему з вірусом, – розповідає Оксана Воробій. – Тест на COVID-19 роблять лише пацієнтам, які потребують стаціонарного лікування, а також людям з симптомами, які є в групі ризику. Всі інші пацієнти з підозрою хворіють і самоізолюються вдома. Тому що результати аналізу не лікують і головне – ніякого лікування від коронавірусу поки не існує».

    Оксана Воробій

    Дівчина додає, що головний епідеміолог Швеції, висловив думку, що «немає сенсу вести облік хворих, адже знайти і підрахувати всіх хворих – нереально. Тому кількість заражених значно вища,  ніж офіційні дані виявлених випадків». Також епідеміолог наголосив, що краще сфокусуватися на боротьбі з вірусом і допомозі пацієнтам, ніж рахувати статистику. До речі, днями його бачили в стокгольмському метро без маски і рукавичок.

    головний епідеміолог Швеції Аnders Tegnell у метро без маски і рукавичок

    Чому шведи здебільшого підтримують політику уряду щодо нежорсткого карантину? «Тут рятують свою економіку, – каже Володимир Храновський. – У суспільстві є чітке розуміння того, які жахливі наслідки для економіки буде мати зупинка цілої країни».

    Шведська тактика полягає не у тому, щоб не дати нікому захворіти. Очікується, що значна частина суспільства перенесе хворобу, і дехто потрапить до інтенсивної терапії. Важливо, щоб медична система впоралася і тому контролювати варто лише швидкість розповсюдження вірусу. Згодом нових випадків стане менше і на кривій зростання нових випадків захворювання наступить так зване плато внаслідок набутого колективного імунітету в суспільстві. 

    Чому на Швецію тисне європейська спільнота? Потенційний успіх шведського сценарію потішить не всіх. Уже зараз відчувається значний міжнародний тиск на Швецію, в першу чергу від країн, які ввели жорсткий карантин. Вони вимагають, аби Швеція таки запровадила карантин аналогічний їхньому.

    «Це зрозуміло, – пояснює Володимир Храновський, – якщо згодом виявиться, що в Швеції буде менша чи навіть співмірна смертність з іншими країнами, то стане очевидно, що не було потреби і в інших країнах настільки обмежувати свободу людей. А їхні громадяни і виборці не пробачать їм цього».   

    До теми: У кожній країні є свій продукт-фаворит, який на початку карантину люди змітали з полиць магазинів. Американці скуповували молоко і курятину, чехи – борошно, португальці – квасолю і рис, а французи – макарони і… швейні машинки. А ось туалетний папір був популярним повсюди.      

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!