В новий рік зі змінами

  • З 2018 року в Україні починають діяти багато законодавчих нововведень, зміни до законів, указів та постанов. «Галицький кореспондент» склав список найважливіших змін, які торкнуться кожного мешканця Прикарпаття в новому році.

    Зростання заробітних плат і прожиткового мінімуму

    У бюджеті на 2018 рік Верховна Рада передбачила підвищення мінімальної заробітної плати. З 1 січня вона збільшиться на 523 грн. і становитиме 3723 грн. Втім, за результатами першого кварталу цього року, розмір мінімальної заробітної плати можуть підвищити до 4200 грн. на місяць. А заробітні плати вчителів зростуть у 2018 році на 25%. Це вже закладено у зведений бюджет освіти в 2018 році. Автори проекту державного бюджету вважають, що середня зарплата триматиметься на рівні від 8374 до 8629 грн., а гривня має подешевшати до 29,3 за один долар США.

    Зміниться також і прожитковий мінімум. На одну особу в розрахунку на місяць він становитиме з 1 січня – 1700 грн., з 1 липня – 1777 грн., з 1 грудня – 1853 грн. В цілому прожитковий мінімум зросте на 9%.

    Збільшиться і соціальна допомога на дітей, яка залежить від прожиткового мінімуму. Одинока мати може претендувати на допомогу від держави тільки у тому випадку, якщо на одного члена сім’ї припадає сума, яка не дотягує до прожиткового мінімуму, тобто 1700 гривень. Для дітей, які не досягли шестирічного віку, максимальний розмір допомоги з 1 січня 2018 року складе 1492 грн., від 6 до 18 років – 1860 грн., від повноліття і до 23 років – 1762 грн.

    Пенсії

    У 2017 році Верховна Рада ухвалила пенсійну реформу, частина положень якої запрацює з 1 січня 2018 року. Вона передбачає значне збільшення мінімального необхідного стажу роботи для отримання пенсії за віком – з 15 до 25 років.

    У майбутньому щороку мінімальний стаж буде збільшуватися на 1 рік. До 2028 року він має сягнути 35 років для чоловіків і 30 років – для жінок. При цьому вік виходу на пенсію залишається незмінним – 60 років. Якщо стаж є меншим за 25, але більшим за 15 років, вийти на пенсію можна буде у 63 роки.

    З 1 січня 2018 року для тих, хто досяг 65-річного віку і 30-35-річного стажу, мінімальний розмір пенсії становитиме 40% від мінімальної зарплати, встановленої в законі про держбюджет. Окрім того, військовослужбовцям підвищать пенсії в середньому на 1500 грн. Максимальна пенсія становитиме 13700 грн. Її отримуватимуть держслужбовці, прокурори, нардепи, вчені.

    Медична реформа

    З 1 січня в Україні розпочнуть поетапно запроваджувати медичну реформу. Тож тепер українці самостійно будуть обирати сімейних лікарів і підписуватимуть з ними угоду. Один лікар може обслуговувати максимум дві тисячі пацієнтів. За необхідності після скерування від сімейного лікаря хворі отримуватимуть право на безкоштовний огляд у профільних спеціалістів. На оплату праці лікарів тепер впливатиме якість їхньої роботи.

    Окрім того, держава перестане скеровувати кошти на утримання медзакладів, а оплачуватиме конкретні медичні послуги та лікарські засоби, які надали пацієнтам.

    Освітня реформа

    У школи повертається 12-річне навчання. Здебільшого зміни в 2018 році будуть зосереджені на початковій освіті. 12 років будуть вчитися тільки ті учні, які підуть цього року у перший клас.

    Школа буде трирівнева: початкова – 4 роки, вводиться з 2018 року, базова середня освіта – 5 років (гімназії), вводиться з 2022 року, профільна середня освіта – 3 роки (ліцеї та заклади професійної середньої освіти), вводиться з 2027 року. Відтак і школа стане профільною, учень зможе обирати: навчатися в академічному ліцеї чи професійному коледжі.

    Згідно з новими правилами, учні повинні будуть здавати ЗНО також після 9-го класу. Крім того, тепер школи змушені звітувати про свої витрати: куди і скільки вони витратили коштів. Йдеться і про бюджетні кошти, і про благодійні внески.

    Тарифи і комуналка

    У 2018 році Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг планує підвищити вартість електроенергії майже на 16%. Підвищення відбудеться у два етапи. З 1 січня планують підвищити оптово-ринкову ціну на 9,5%, а з 1 квітня вона зросте ще на 6,1%.

    Крім того, прогнозується зростання тарифів. У 2018 році варто очікувати підвищення тарифів на опалення, гарячу воду і електроенергію – на 20%, на газ – на 19%. Такі дані зазначені у консенсус-прогнозі Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

    З 1 січня в Україні також стартує монетизація субсидій. Міністерство соцполітики пояснило, що з 1 січня 2018 року монетизуватимуть лише взаєморозрахунки між надавачами комунальних послуг і державою у сплаті за субсидії. Споживачі коштів за субсидії поки що живими грошима на руки не отримуватимуть.

    Також з 1 січня 2018 року відбудеться підвищення граничних тарифів на фіксовану телефонію в середньому на 8,3%. Згідно з вказаними даними на сайті «Укртелекому», у рамках базового тарифного плану відбудеться зростання місячної плати з 62 до 68 грн. у містах і райцентрах, і з 54,57 до 63,00 грн. у селах і селищах міського типу.

    Окрім того, «Укрпошта» підвищить тарифи на пересилання поштових відправлень в середньому на 16%. Відправлення посилки вагою до 1 кг обійдеться у 12 грн., а важчих – у 14 грн. Міжнародні відправлення подорожчають на третину.

    Автомобілі і дороги

    У 2018 році зміни чекають і водіїв. Зокрема, йдеться про фото- і відеофіксацію порушень ПДР, обмеження швидкості руху в населених пунктах з 60 до 50 км/год, збільшення штрафу за керування транспортним засобом без прав у 20 разів і встановлення дворічного терміну водійського посвідчення. Втім наразі поліція не має приладів для автоматичної фіксації швидкості. Ними обіцяють забезпечити поліцейських до кінця 2018 року.

    Також з нового року зменшаться рівні ставок увізного мита України на імпорт товарів походженням з ЄС в рамках вільної торгівлі. Так, для нових автомобілів і тих, що були у користуванні, у 2018 році ставки мита становитимуть 7,3%, 6,3% і 5%, залежно від того, який об’єм двигуна. Крім цього, Верховна Рада на один рік здешевила ввезення в Україну нових та вживаних електромобілів – їх можна завозити без сплати акцизу та податку на додану вартість. Охочим придбати автівку на електротязі тепер не потрібно буде сплачувати ПДВ (20% вартості) та акциз (109 євро). Експерти прогнозують, що з урахуванням усіх чинників купити електромобіль в Україні можна буде на 17-20% дешевше.

    Нові правила в’їзду з Росії

    З 1 січня громадяни Росії зможуть в’їжджати в Україну тільки за біометричними паспортами або після фіксації біометричних даних на кордоні. Тож росіяни зможуть потрапити в Україну лише через відбиток пальця і повинні будуть попередньо повідомляти про свої плани відвідати нашу країну. Загалом нововведення стосуватиметься 70 держав, які можуть нести загрози для України та її громадян.

    На двох пунктах пропуску з Російською Федерацією біометричний контроль почав працювати ще з 27 грудня. А також він запрацював і на залізниці. До цього часу росіяни в’їжджали в Україну лише за закордонним паспортом.

    Також з 1 січня 2018 року змінено процедуру виїзду автомобілів з України до країн-членів ЄС. Власники авто зобов’язані будуть мати відповідний талон проходження технічного огляду транспортного засобу. Крім того, Японія спрощує візовий режим для українців і набуває чинності безвізовий режим між Україною та Об’єднаними Арабськими Еміратами.

    Три посилки в одні руки

    Згідно з ухваленими змінами до Податкового кодексу, зміняться правила ввезення в Україну посилок з-за кордону. Без сплати мита одна людина може отримати три міжнародні посилки на місяць із товарами на суму до 150 євро кожна. Четверта і всі наступні посилки будуть обкладатися податком на додану вартість – 20%, митом – 10%, а деякі категорії товарів – акцизом. Оподатковуватися буде вся сума митної вартості товарів у наступній (після трьох отриманих за місяць) посилці. Навіть якщо товар у ній буде коштувати тільки 1 євро, податки все одно доведеться заплатити. Обмеження існувало й раніше – 150 євро була вартість однієї посилки, але кількість відправлень не обмежувалася.

    Сортування сміття

    Після нового року зміняться і правила поводження з побутовими відходами. Відповідний закон Верховна Рада прийняла ще в 2012 році, проте впровадження цієї норми відклала до 1 січня 2018 року. Згідно з ним, органам місцевого самоврядування заборонено захоронення неперероблених побутових відходів на полігонах, тому міста і села повинні забезпечити сортування сміття за видами для подальшої його переробки та утилізації. Передбачено і покарання за порушення закону: українців будуть штрафувати на 1360 грн., а чиновників – на 2550 грн.

    Цигарки, горілка, молоко і шоколад

    З нового року вже звично підвищується акциз на тютюнові вироби. Цього разу підвищення складає майже 30%. У роздрібній торгівлі одна пачка цигарок може подорожчати на 2-7 гривень. Передбачено також поступове збільшення акцизу на тютюнові вироби до 2025 року. У підсумку до цього часу акцизний податок повинен зрости з нинішніх 20 євро до 90 євро за одну тисячу цигарок.

    З січня на одну гривню подорожчає і близько 80% української горілки. Це пов’язано із зростанням собівартості виробництва горілки на 91 копійку.

    Також з 1 січня з полиць магазинів зникне молоко другого сорту, а залишаться тільки три сорти молока: екстра-класу, вищого і першого. Згідно з договором про асоціацію з Євросоюзом, підприємства більше не зможуть закуповувати молоко у селян.

    Крім того, з нового року почнуть діяти європейські вимоги до продуктів з какао та шоколаду. Згідно з ними, у чорному шоколаді має бути не менш як 35% какао-продуктів, у молочному – не менш як 25%. А частина молочних продуктів у будь-якому шоколаді – не менш 14%. Для білого шоколаду мінімальна норма какао-продуктів повинна буде становити 20%, а для шоколадних цукерок з начинкою – 25%. Якщо продукт не відповідатиме вимогами, він не зможе називатися шоколадом чи шоколадним, а лише солодким батончиком чи глазурованою цукеркою.

    Підготувала Наталя Козак

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!