Втонути у смітті: Експерти попереджають українців про екологічну катастрофу

  • З кожним днем Україна все більше ризикує стати жертвою масштабної екологічної катастрофи. Місцеві сміттєзвалища переповнені, а компанії, які займаються переробкою сировини, експортують її з-за кордону, відмовляючись приймати вітчизняну.

    Екологи б’ють на сполох, адже в той час, як європейські країни масово експортують сміття в Україну, ситуація з переробкою власних відходів є критичною. Надмірний імпорт відходів спричинив заповнення вітчизняних сміттєзвалищ українським сміттям, а значна кількість спеціалізованих підприємств обмежують чи повністю згортають свою діяльність.

    Тривалий час сміття з усієї Європи для переробки приймав Китай, однак згодом відмовився і тепер сміття з усієї Європи відправлятимуть в Україну. Європейська практика сортування сміття,яка поширена в 28 країнах передбачає повернення оператору ринку 100 євро за кожну заготовлену тонну  макулатури та 200 євро за кожну тонну полімерів відповідно. В Україні ж система оберненна і підприємства платять за вторинну сировину. Зазнаючи великих збитків, заготівельні підприємства закриваються, свої робочі місця втрачають десятки тисяч працівників, а сміттєві полігони вже скоро можуть бути переповнені.

    Кризову ситуацію обговорили за круглим столом, який зібрав представників громадської ради, Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а також представників підприємств, діяльність яких пов’язана зі збором та заготівлею вторинної сировини та їх об’єднань ( «Укрвторма», «Київміськвторресурси», УкрПЕК та інші).

    Всього за чотири місяці 2018 року Україна імпортувала понад 16 тисяч тонн обрізків та скрапу із пластмас, та більше 130 тисяч тонн паперу та картону для утилізації, в той час, як незатребувані вітчизняні макулатура та відходи із пластмас забруднюють середовище та переповнюють сміттєзвалища країни. Як наслідок, Україна витрачає величезні кошти на закупівлю сміття паралельно ризикуючи втонути у власному.

  • Один із керівників Громадської організації «Українська рециклінг асоціація» Ігор Іваник пояснює, що незабаром Україна може не впоратися із кількістю власних відходів, тому проблема потребує термінової уваги з боку жителів, підприємців та влади.

    «Схожа ситуація із макулатурою мала місце у 2002 році і тоді Кабмін зміг її врегулювати шляхом визначення квот на імпорт. Сьогодні сміття у великій кількості поступає з-за кордону, заміщує українську сировину, – страждають підприємства, більше того – під загрозою екологічна ситуація в Україні. Розуміючи, що зараз проблема має значно більший масштаб, необхідно встановлювати квоти на імпорт закордонної сировини, щоб у першу чергу переробляти вітчизняні відходи», – наголошує Ігор Іваник.

    Звернення про обмеження імпорту європейського сміття підготували Прем’єр-міністру України, а підприємствам та об’єднанням з метою встановлення квот на ввезення сировини рекомендують звернутися до Мінекономрозвитку зі скаргою та проханням про порушення антидемпінгової процедури.

    В той самий час необхідно звернути увагу кожного на сортування сміття та поводження із відходами. Роздільні контейнери та культура сортування допоможе врегулювати проблеми із заповненими смітниками, сміттєвими полігонами, адже в іншому випадку країну можуть просто заповнити відходи, переробкою яких ніхто не займатиметься.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!