Свідкам бракує конкретики

  • 3 та 4 червня в Івано-Франківському міському суді продовжувався розгляд справи скандального журналіста і блогера Руслана Коцаби. З часу попереднього засідання в суді відбулися зміни. Головуючого в суді Володимира Поповича мобілізували, і його замінила Олеся Зеленко. Крім того, відбулася заміна групи прокурорів.

    «Прикра ситуація, – прокоментував перед засіданням той факт, що суддя пішов до армії, Руслан Коцаба. – Адже я закликав, щоб нікого не забирали на фронт. Щоб всі люди жили, насолоджувалися життям, і щоб нікого не вбивали».

    Суд продовжив заслуховувати покази свідків. За два дні було допитано ще дев’ять свідків. Але з 15-ти осіб, які вже дали свідчення в суді, ніхто поки що не назвав конкретних прізвищ тих, кого відеозвернення  Коцаби спонукало уникати мобілізації.

     

    Такими плакатами зустріли Руслана Коцабу активісти “Правого сектора”

     

    Свідок сьомий

    Приватний підприємець з Івано-Франківська. Два його сини – в АТО. Чоловік теж хотів піти на фронт, але його не беруть. Одна з причин – колишня судимість за розбій. Він дізнався про відеоролик по телефону від сина. Відтак написав заяву в СБУ.

    «Люди обурюються, як людина в такий момент, коли вони без зброї, голодні сидять, відмовляє людей від мобілізації», – наголосив свідок. І додав, що знає про випадок, який стався у Перегінську: 300 осіб, аби уникнути мобілізації, поїхали в Росію на заробітки.

    Свідок восьмий

    Мешкає у Франківську, працює на ОТБ «Галичина». Знав батька Коцаби з 1988 р., пізніше познайомився і з Русланом. «Я мав зовсім іншу інформацію, ніж говорив він, тому що у мене родичі перебували і ще й зараз перебувають у Луганській області. Тому мене обурила його заява, що він не бачив російських військ, – заявив свідок. І додав: – Якщо у мене в руках пензлик, то це ще не означає, що я художник. Якщо в Руслана написано «PRESS», то він ще не журналіст».

    Телевізійник вважає, що Коцаба необ’єктивно подав те, що побачив. Більше того, що він говорив не своїми словами, а йому хтось диктував, що говорити. Адже він не є юристом, щоб вживати чіткі юридичні терміни.

    Свідок також зауважив, що якщо людина не хоче йти захищати Батьківщину, то вона не мусить відмовляти інших робити це. «Якщо ти назвався журналістом, то говори правду. Або мовчи і не підказуй іншим, як захищати свою державу. Це не личить Руслану, якого я знаю як патріота», – докоряв він підсудному.

     

    Свідок дев’ятий

    Приватний підприємець, волонтер з Коломиї, активіст «Правого сектора». Був на сході шість разів і бачив військових з російськими шевронами. Побачив відеозвернення чоловіка, який закликав не йти на мобілізацію. Бачив реакцію та роздуми потенційних військовослужбовців щодо того, чи йти в армію. Також обговорював це звернення з бійцями.

    «Вони негативно його сприймають, – сказав свідок. – Тому що більшість з них давно воюють і хотіли б, щоб їх хтось замінив. А звернення впливало негативно на хід мобілізації по Україні».

    Чоловік наголосив, що є люди, які не зважають на заклики Коцаби, але таких мало. А от ті, які мали сумнів, якраз прислухалися до нього. Проте конкретних фактів він не знає. «Я ж не з усіма знайомий, щоб він мені взяв і сказав, що він прислухався і не пішов. Багатьом людям неприємно визнати, що вони бояться», – пояснив свідок.

    Коцаба перепитав свідка, чи знає він різницю між поняттям «майже немає російських військ» і «немає російських військ», та порівняв ці поняття з «волонтер» і «майже волонтер». «Це образа свідка», – зробила зауваження суддя Олеся Зеленко. «Людина не бачила мого відеозвернення і не знає, казав я «майже немає» чи «немає», а я ж сиджу в тюрмі», – пояснив своє запитання підсудний.

    Свідок десятий

    Фотожурналіст із Коломиї. Вперше потрапив у зону АТО у квітні 2014 р., споглядав конфлікт від початку. Потім їздив ще кілька разів, переважно на передову, загалом був на сході 35 днів. Перший раз був на захопленій території у Слов’янську, Донецьку, Горлівці, де й потрапив у полон. Його захопив громадянин Росії Ігор Безлер на прізвисько Біс.

    Свідок повідомив, що бачив людей з Російської Федерації, але без шевронів. «Вони відрізнялися поведінкою, військовим вишколом, озброєнням та амуніцією, – підкреслив він. – Таких людей я побачив у квітні в Слов’янську». Свідок також сказав, що спілкувався з «правою рукою» Безлера – Боцманом. Той є громадянином України, в результаті війни хоче здобути окрему незалежну державу і вважає, що Російська Федерація йому у цьому допоможе.

    «Я бачив ситуацію і можу сказати, що ніякої братовбивчої війни (а саме це стверджував Коцаба – ред.) там не відбувається, – запевнив фотожурналіст. – Взяти червень і липень минулого року: в конфлікт не так багато місцевих мешканців було втягнуто. Люди в Донецькій і Луганській областях самі по собі інертні. Вони розчарувалися і в одній, і в іншій владі. Але ні в кого настрою не було йти в Росію, принаймні у тих, з ким я спілкувався».

    Свідок заявив, що знає коломиянина, який не хоче йти в армію саме через звернення Коцаби, і пообіцяв назвати його прізвище слідству.

    Крім цього, він наголосив, що Коцаба і він були в одному місці з різницею у два-три дні, а бачили різне. Йдеться про липень 2014 р., тиждень після звільнення Слов’янська. «Я поїздив і подивився на ситуацію, і вже через три дні Руслан Коцаба виставляє фото у «Фейсбуці» і пише, що він перебуває у Слов’янську і що «тут смердить неймовірно», – розповів свідок. – На це я відписав, що щойно звідти і не знаю, де там смердить і які трупи він бачив. І невже через вікно автобуса аж так смердить? Тому що фотографія була зроблена з вікна автобуса».

    «Півгодини ми слухали свідка, який говорив про свої враження, емоції, відчуття, а це абсолютно не входить в обсяг обвинувачення, – прокоментувала свідчення адвокат Коцаби Тетяна Монтян. – Протестую проти головуючої та інших суддів, тому що на очах в усього залу ми слухали розповідь людини, яка не стосується обсягу звинувачень».

    Адвокат додала, що їй усе зрозуміло і з цим судом, і з доказами. Проте вона мусить брати участь у цьому спектаклі. Мовляв, одним допомагає Росія, а іншим Америка та Європа, і різниці між двома сторонами конфлікту вона не бачить. Свідок на це відповів, що допомога Америки не доведена.

    Свідок одинадцятий

    Військовослужбовець з села Гвіздець Коломийського району. Переглянув ролик Коцаби і не згідний з тим, що мобілізація – нелегітимна і що на Донбасі немає російських військ. «Є там російські війська. Я служив у 95-ій бригаді, і ми не один раз затримували їх, – засвідчив він і додав у бік підсудного: – А він мав би закликати людей до більш патріотичної поведінки, а не сіяти паніку».

    Свідок повідомив, що вони затримували в зоні АТО громадян Росії та Ізраїлю. Проте люди, які там не були, можуть повірити Коцабі. «Людина так красиво все подала, що якби я був не військовослужбовцем, то і сам забрався б і поїхав на заробітки», – наголосив він.

  • За його словами, половина людей виїхали в Росію після того, як працівники військкомату почали вручати повістки. Як наслідок, нема кому замінити на передовій хлопців, які у 20 років уже встигли посивіти.

    Адвокат Сулима попросив уточнити: люди поїхали на заробітки чи втекли від мобілізації? «Я за кожну людину персонально не можу відповісти», – сказав свідок. І додав, що у нього шваґер – теж в Росії, поїхав туди на наступний день після того, як почув, що розносять повістки по селу.

    А Монтян спитала, чи знає свідок живих людей, які не брали повістку через Коцабу. Він відповів, що такі розмови були, але прізвищ не назвав.

    Свідок дванадцятий

    Військовий комісар Коломийського військкомату. Коли подивився відеозвернення Коцаби, то ніяк не відреагував. Але потім воно вплинуло на його роботу, адже зустрів спротив населення щодо мобілізації.

    «Не можу стверджувати, що це було пов’язано саме з виступом, але вже 20 січня у нас відбулася протестна акція проти мобілізації у селі Черемхів, –  повідомив військком. – Люди вийшли на вулицю, блокували орган місцевого самоврядування… Потім пішла ланцюгова реакція, і ще сім сіл Коломийського району провели такі ж протестні акції».

    Він розповів, що недавно був на Луганщині і спілкувався з хлопцями, які вже рік сидять в окопах. Вони хочуть додому і чекають на людей, які мають їх поміняти. «Тому я вважаю, що неправильно робити такі заяви», – зазначив свідок.

    Проте Коломийський комісаріат виконав мобілізаційний план на 95%. Для цього вони провели роботу в ЗМІ і залучили до вручення повісток людей, які повернулися з АТО. Тільки на двох людей було порушено кримінальні провадження щодо ухилення від мобілізації.

    «Може, вони відмовилися через чотири котли та пару аеропортів, які були здані з потрухами? Через те, що 51-у бригаду судять за те, що вони живими залишилися? Через те, що крадуть з ранку до ночі військові бюджети? – обурилася Монтян. – Може не через Коцабу відбуваються проблеми з мобілізацією? А через тотальний бардак і крадіжки в армії та здачу командуванням людей, які загинули в котлах?»

    Свідок відповів, що правову оцінку цьому він давати не може.

    Свідок тринадцятий

    Військовий комісар Городенківського та Снятинського районів. Прибувши із зони АТО, приступив до четвертої хвилі мобілізації. Побачив, що, порівняно з минулим роком, стало значно складніше виконувати обов’язки. Адже саме перед тим було опубліковане відеозвернення Коцаби, яке налаштовувало чоловіків ухилятися від мобілізації. Як наслідок, він недовиконав мобілізаційне завдання на 30%.

    На його думку, сталося це через заяву Коцаби. Правда, ніхто прямо йому про це не казав. Коли ж захисник Сулима запитав, що могло вплинути на людей більше, заява Коцаби чи телесюжети з передової, військком відповів, що люди посилаються на незаконність мобілізації… «Багато осіб говорили, що через звернення, але через мене пройшло 4000 чоловік, і їх прізвища я назвати не можу», – додав він.

    Свідок чотирнадцятий

    Франківець, військовозобов’язаний, повернувся додому на реабілітацію. Він теж бачив ролик в інтернеті, який його обурив. На його думку, люди після таких роликів починають уникати мобілізації. А це погано, адже бійцям на передовій потрібна заміна, вони хочуть побачити сім’ї.

    «Може, Коцаба правильно зробив, що викликав ваше обурення і ви в суд прийшли? – брала на кпини свідка Монтян. – Це ж так серйозно треба обуритися, щоб аж у суд прийти». Її перебила суддя, попросивши уникати таких натяків. «Жоден свідок не може назвати жодного прізвища людини, на яку б вплинуло звернення Коцаби, – відповіла судді Монтян. – Навпаки, всі безмежно обурені. На їх дух це вплинуло позитивно».

    Свідок п’ятнадцятий

    Волонтер із Коломиї. Інвалід афганської війни. В той час, коли підсудний виступив проти мобілізації, він був на передовій. Його, як і інших, обурила така заява. Адже він сам бачив російських солдатів. «Якби наші брати-сестри та діти не пішли туди воювати, то яке б становище було на даний момент?» – запитав він.

    Монтян же висловила думку, що Путін не захотів забирати країну. «Що б йому завадило? – спитала вона. – Ну, не вояки ж, які в чотирьох котлах загинули».

    «Ви мені такі питання ставите, що на них хочеться інакше відповідати», – випалив їй свідок. Захисниця обізвала свідка «зомбі» і закинула суддям: «Це ви дозволяєте нести оцю ахінею, ніби Путіна зупинили нещасні люди в котлах».

    Свідок ще встиг відповісти: «Ви – нещасна людина, якщо так говорите». А відтак головуюча в суді оголосила перерву через неприпустиму поведінку. Наступне засідання призначене на 30 червня.

    Тетяна СОБОЛИК

     

     Читайте також:

    Монтян готова сісти разом з Коцабою

    Коцаба стоїть на своєму

    Коцаба думає, що ще працює

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!