Як дезінфікувати колодязі після паводку: поради прикарпатцям від спеціалістів

  • Днями по Прикарпаттю вдарила негода. Зливи призвели до того, що річки вийшли з берегів, затопили вулиці, доми та двори прикарпатців.

    Постраждали 50 населених пунктів, вода затопила близько 3250 дворів.

    Саме тому Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу мешканців краю на необхідності проведення профілактичної дезінфекції колодязів, для покращення якості води.

    Профілактика включають в себе такі заходи:

    • попередню дезінфекцію колодязя;
    • очищення колодязя;
    • повторну дезінфекцію колодязя.

    Попередня дезінфекція шахтного колодязя.

    Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в м3), який дорівнює площі кільця колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м).

    ПІсля цього виконують її наступним чином: готують 10% -й освітлений розчин хлорного вапна. Для цього: 0,5 кг хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають 10 літрів води. Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозору воду. На 1 м3 води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода у колодязі холодна (+4 град.C – +6 град.C), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об’ємним способом збільшують вдвічі.

    Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, освітлюють відстоюванням і виливають цей розчин у колодязь і добре перемішують протягом 15 – 20 хв. жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5 – 2 години.

    Очищення криниці.

    Очищення проводиться через 1,5 – 2 години після попередньої дезінфекції. Колодязь повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в нього сторонніх предметів і накопичення мулу. Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень. Вибрані з колодязя бруд та мул вивозять на звалище або занурюють в заздалегідь викопану яму на відстані не менше 20 м від колодязя яму глибиною 0,5 м і закопують, попередньо заливши вміст ями 10% -ним розчином хлорного вапна (100 гр. хлорного вапна на 1 л води).

    Стінки шахти очищеного колодязя при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують з гідропульта 5% -ним розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л / м2 шахти. Перед тим як людина спускається у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО2 , для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку. Якщо вона гасне, то працювати можна тільки в ізолювальному засобі індивідуального захисту органів дихання.

  • Повторна дезінфекція колодязя.

    Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя. Витримують час, протягом якого він знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в м3) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезинфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування.

    Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс» -8,67 необхідно 5 таблеток на 1 куб. м (1000 л). З розрахунку на 1 колодязь об’ємом 7 куб м (7000 л) – 35 таблеток.

    Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього. По закінченню зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно – за запахом. При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 – 0,3 частини початкової кількості дезинфікуючого препарату і витримують ще 3 – 4 години. Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору), проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

    Контроль за ефективністю дезінфекції колодязя проводиться лабораторно. І лише після цього воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових цілей.

    При використанні іншого дезінфікуючого засобу, необхідно користуватися інструкцією щодо застосуванню цього препарату.

    Нагадаємо, на Прикарпаття прибув вертоліт ДСНС: станом на 22 травня підтопленими залишаються 25 населених пунктів.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!