Запах фальшивих грошей

  • У квітні цього року івано-франківські правоохоронці затримали двох іноземних громадян, яких підозрюють у доволі серйозному злочині – виготовленні та збуті фальшивої валюти. Правоохоронці запевняють, що на місці вилучили кліше для виготовлення грошей і підроблені купюри високої якості. Натомість захисник одного з обвинувачених, підданого Великобританії, переконує: його клієнт не винен, тим паче експертиза довела, що надруковані купюри не тягнуть на фальшиві.

    Гучна справа

    27 квітня в Івано-Франківську було затримано двох осіб – громадян Нігерії та Великобританії, які, за словами правоохоронців, приїхали в Україну реалізувати фальшиву валюту. Заступник начальника ГУ НП в Івано-Франківській області Ігор Максимів повідомив, що під час затримання у них вилучили кліше для друку банкнот номіналом 100 доларів США на суму близько 500 тис. дол. та 200 тис. євро, фарби, затверджувачі, 3700 доларів США та 1145 євро. Правоохоронці наголосили, що купюри були високої якості, майже ідентичні валюті США та ЄС. А ще запевнили, що все вилучили, в обіг ці банкноти не потрапили.

    Кримінальне провадження у цій справі відкрите за ч. 2 ст. 199 Кримінального кодексу України – виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей тощо, яка тягне за собою покарання від 5 до 10 років позбавлення волі.

    Слідством було встановлено, що іноземці, діючи за попередньою змовою, зберігали з метою збуту підроблену іноземну валюту у великих розмірах, а також кліше для її виготовлення. Відтак Івано-Франківський міський суд ухвалив запобіжний захід у вигляді тримання підозрюваних під вартою. Оскільки злочин, в якому їх звинуватили, – ненасильницького характеру, то суд призначив грошову заставу у розмірі тисячі прожиткових мінімумів – 1 млн. 600 тис. гривень.

    Непідтверджений злочин

    Нігерійця та британця затримали за ст. 199 ККУ, і підозра, яку їм пред’явили на момент затримання, залишається й досі. Але для підтвердження цієї статті необхідне проведення експертизи, тобто слід довести, що банкноти підроблені таким чином, що їх можна використати. Якщо ж цього немає, банкноти не вважаються підробкою, каже представник підозрюваного з Великобританії Соп Андре Маріе Володимир Срібний.

    «Слідчі, знаючи це, експертизу не призначили. Коли я ввійшов у справу, звернувся з необхідністю проведення експертизи. Результати її показали, що вилучені речі – це справжні гроші і папери формату А4. Відтак, відповідно до норм законодавства, правоохоронці зобов’язані закрити цю справу або пред’явити іншу підозру», – пояснює юрист.

    Натомість слідчі звернулися до суду з клопотанням продовжити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Справа потрапила до слідчого судді Тараса Антоняка, представник обвинуваченого британця дав йому відвід. Рішення про відвід приймала інша суддя, яка не підтримала його. Відтак екс-голова міського суду Антоняк розглянув справу і продовжив термін на чотири місяці.

    «Це незаконно! Щоб застосувати запобіжний захід, суд перевіряє підозру, а її немає, адже експертиза не підтвердила факт фальсифікації. Це те ж саме, що людину засуджують за вбивство, коли жертва ходить по світу. В юриспруденції це називається відсутністю предмета злочину. Відтак як немає предмета, то і злочину немає», – переконує Володимир Срібний.

    В обласній прокуратурі повідомили, що слідчим управлінням ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою Соп Андре Маріе, підданого Великобританії, та іншої особи, громадянина Нігерії, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 199 ККУ. Соп Андре Маріе затриманий на місці події у порядку ст. 208 КПКУ, слідчим суддею Івано-Франківського міського суду йому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави.

    У прокуратурі переконують, що досудове розслідування у кримінальному провадженні триває, вживаються вичерпні заходи, спрямовані на виконання вимог ст. 2 КПКУ щодо проведення швидкого, повного й неупередженого розслідування обставин злочину. Задля недопущення розголошення даних досудового розслідування відомості про його стан та хід, відповідно до ст. 222 КПКУ, не надаються.

    Подвійна клітка

    В обвинуваченого британця – дружина та троє неповнолітніх дітей. Один з синів у новинному сюжеті бачив, як батька ведуть у кайданках, і, за словами пана Срібного, дуже боляче це сприйняв. Тим паче, що чоловік раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, і для хлопчика це був серйозний удар.

    Сам підозрюваний Соп Андре Маріе пояснює, що приїхав в Україну з туристичною метою, адже подорожує багато, побував у багатьох країнах. Тут він мав намір поселитися в готель, цьому дійсно є підтвердження, запевняє адвокат. Проте знайомий запросив його до себе додому. Що вони там робили – невідомо, можливо, в їхніх діях є якесь порушення, але відповідальність за це має бути адміністративна, у жодному разі – не кримінальна. Наразі ж вони утримуються за конкретною статтею, яка, на думку юриста, вже давно має бути закритою чи перекваліфікованою на легшу статтю. Тим паче, що його підзахисний українською мовою не володіє, у СІЗО не має з ким навіть словом перекинутися, тож сидить, наче у подвійній клітці.

    Володимир Срібний розповідає, що Соп Андре Маріе – підданий Великобританії, має паспорт цієї країни, офіційно зареєстрований як підприємець, має свій бізнес, займається збутом одягу. Коли його затримували, у нього при собі було багато грошей – кілька тисяч євро та доларів, а також декілька кредитних карток. Все це вилучили. Під час арешту в нього вилучили і низку особистих речей: планшет IPad, два телефони Nokia, банківські та візитні картки, навушники, а також 261 гривню. Кілька разів обвинувачений через свого представника звертався до прокурора з проханням передати особисті речі представникові на зберігання, але жодної відповіді вони не отримали.

    «Ці речі не можуть бути предметом дослідження, якщо вони офіційно не арештовані», – наголошує пан Срібний. Він також зазначає, що його клієнтові не дали право на телефонний дзвінок – за чотири місяці арешту він не зміг поспілкуватися з дружиною та дітьми чи безпосередньо звернутися в посольство своєї країни. Але ж, як і будь-яка людина, його підзахисний має на це право, підкреслює юрист.

    У понеділок, 7 серпня, відбулося засідання Апеляційного суду Івано-Франківської області у цій справі. Рішення міського суду залишили без змін, тож підозрюваних іноземців і далі утримуватимуть під вартою, до 28 серпня.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!