Жертви піратства поневолі

  • З інтервалом у кілька днів в Україні припинили роботу три популярні, високорейтингові сайти-файлообмінники. Причини цього різні: якщо Fs.to закрила кіберполіція, то EХ.UA оголосив про власне бажання припинити роботу. Для власників ліцензій та кінотеатрів сайти із неліцензійним контентом завдають колосальних збитків. Але для пересічного українського користувача, багатомільйонної аудиторії інтернету, це доступний і часто ледь не єдиний спосіб отримати продукти кінематографічної індустрії та інших сфер створення контенту.

    Файлообмінники зникають

    Днями в інтернеті з’явилося повідомлення, що ресурс EX.UA припиняє свою діяльність. Мотивують це тим, що за останній рік йому довелося відчути на собі прямі погрози, шантаж (в т.ч. і на міждержавному рівні), DDOS-атаки. Такі дії наражають на небезпеку особисту інформацію та файли користувачів, йдеться у повідомленні на ресурсі.

    EX.UA працював у правовому полі, поважав закони України, дотримувався авторського права, що постійно підтверджував швидким реагуванням на будь-які порушення на майданчику. При цьому він не схвалює ту систему розподілу і управління авторськими правами, яка склалася сьогодні, вважають автори файлообмінника.

    «Особистим прикладом ресурс показав, що країна здатна зіскочити з голки торентів і в рамках ринкових механізмів плавно рухатися до нормалізації правовідносин між користувачами, правовласниками і інтернет-майданчиками. Частина з цих завдань виконана, частина – ні. Останні законодавчі ініціативи в сфері нібито боротьби з піратством мають всі ознаки нецивілізованого лобізму. Новий закон, який перебуває на підписанні у президента, робить невигідним його дотримання: він буде діяти тільки проти тих, хто спробує його дотримуватися, стимулювати нехтування авторськими правами. І тому він невигідний. Він мертвий», – йдеться у дописі.

    EX.UA ідентифікує себе як національне файлове сховище і відкидає «пропозиції», пов’язані зі зміною доменної зони та території мовлення. Користувачів просять вилучити файли з архівів ресурсу до 30 листопада, mail.ex.ua у найкоротші терміни обіцяють перенести на новий домен.

    Якщо взяти до уваги статистичні дані, то ресурс за день відвідували 30,5 тисячі користувачів, було понад 120 тисяч переглядів. За місяць це майже мільйон користувачів і понад 3,5 млн. переглядів. Відповідно до цього, можна зробити висновок, що власники сайту непогано заробляли на розміщенні реклами. А за інформацією з неофіційних джерел, ще й на відкатах за розміщення на своїх майданчиках. Подейкують, що свого часу ресурс взяв під контроль Янукович-молодший, відтак фінансові вливання тут були доволі непогані.

    Також днями з’явилося повідомлення про тимчасове закриття торент-трекера Torrents.Net.UA. «На жаль, сайт не працює, і якийсь час так і буде. Дуже неприємна ситуація для всіх нас, але ми сподіваємося на краще, і передумови для цього є», – повідомляється на ресурсі.

    З точнісінько таких слів починається повідомлення на іншому сайті – Fs.to, тільки воно більше за обсягом і дещо інформативніше. Історія із закриттям сайтів почалася кілька днів саме з цього ресурсу, повідомлення про закриття облетіло безліч ЗМІ. Як і інше – про відновлення його роботи. Але на сайті йде мова про те, що у майбутньому він більше працювати не буде.

    Fs.to називають «молодшим братом» сайту EX.UA. За день ресурс відвідували приблизно 16 тисяч користувачів, було майже 60 тисяч переглядів. За місяць – півмільйона користувачів і майже 2 млн. переглядів. Цифри майже вдвічі менші, ніж у «старшого брата».

    nji

    Збитки на мільйони

  • Fs.to закрила кіберполіція. Свої дії правоохоронці пояснили тим, що за час роботи нелегального «онлайн-кінотеатру» правовласникам було завдано збитків на кілька мільйонів гривень. За повідомленням на сайті управління, до Департаменту кіберполіції Національної поліції України звернулись учасники Американської асоціації кінокомпаній Motion Picture Association of America та деякі українські правовласники щодо порушення авторських і суміжних прав одним із веб-ресурсів. За цим фактом розпочато кримінальне провадження, припинено діяльність групи піратських онлайн-кінотеатрів, вилучено обладнання, яке використовувалось для організації їхньої діяльності, проведено санкціоновані обшуки в офісних приміщеннях, дата-центрах, помешканнях фігурантів провадження та зібрано додаткові докази протиправної діяльності веб-ресурсів. Правоохоронці встановили, що до створення ресурсу були причетні близько 19 осіб. Проведені експертизи підтвердили збитки, завдані правовласникам, у розмірі 5 млн. гривень. Окремо ідентифіковані іноземні (зокрема «офшорні») та низка українських компаній. Розслідування ведеться за ч. 3 ст. 176 Кримінального кодексу України.

    Поліція й надалі здійснює постійний моніторинг мережі Інтернет для виявлення фактів можливого відновлення роботи піратських сайтів. Суть інтернет-піратства полягає у відтворенні і розповсюдженні мережею фільмів, музичних творів, комп’ютерних програм, іграшок та інших об’єктів інтелектуальної власності без дозволу автора (або іншої особи, яка має авторське право чи суміжні права) або без виплати винагороди за використання творів у встановленому законом порядку. За інформацією української антипіратської асоціації, станом на березень 2016 р. кількість користувачів піратських сайтів виросла, порівняно з IV кварталом 2015 р., з 74,8 до 77,4 мільйона. Зросла і кількість користувачів сайтів, які надають можливість онлайн-перегляду – з 81,4 до 83,7 мільйона.

    Шкода – мільйонам

    «Закриття ресурсів, зокрема EX.UA, стане відчутним для користувачів, які не порушували авторські права, як-от фотографи, оператори. Він був простий у використанні, не потрібно було реєструватися для користування, зручно було передавати файли. Як на мене, є інші способи боротьби з піратством, більш цивілізовані, аніж закриття популярних сервісів», – зауважує фотограф Тарас Волошин.

    Закриття популярних сайтів не означає, що проблема зникла. Якщо кіберполіція закрила один сайт, завтра можуть відкрити інший.

    «Люди в Україні не готові платити за контент, адже це дуже дорого. Якщо для американця заплатити один-два чи п’ять доларів – не проблема, то в перерахунку на гривні це зовсім інша сума. EX.UA і кілька інших сайтів закрили, але залишилося багато інших, в т.ч. російських, звідки будуть скачувати той самий неліцензований контент. На EX.UA було багато фільмів з українським перекладом, якісним. За це мені дуже шкода», – зауважує ІТ-спеціаліст Олександр Заславський.

    Але немає проблеми перенести сайт на інший домен чи створити новий, продовжує фахівець. Інтернет має бути безплатним і доступним. «Ми не та країна, де все платне – у нас занизькі зарплати. Плюс дуже багато піратського контенту. Але інша сторона медалі виглядає так, що за рахунок цього ж контенту комп’ютерна грамотність населення у нас висока», – пояснює Заславський.

    P.S. Піратство – це наслідок, побічний ефект. А саму хворобу ніхто не лікує. Український споживач також не відмовився би від споживання якісного, ліцензійного контенту. Але обов’язковою умовою має бути його доступність, в першу чергу – фінансова.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!