Директор на заміну

  • Минулого тижня хвилю обурення у громадськості Івано-Франківська викликало подання головою ОДА кандидатури Зінаїди Болюк на посаду керівника обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей. Заговорили про те, що вкотре на керівні посади в регіоні повертаються люди, близькі до режиму Януковича, а призначення відбуваються за зачиненими дверима, без відкритих конкурсів, на яких фахівці мали б рівні шанси поборотися за посаду.

     

    Зінаїда Болюк працює в галузі освіти вже багато років. У 2007 році вона отримала звання «Заслужений працівник освіти України», неодноразово була нагороджена почесними грамотами Верховної Ради, грамотами голови ОДА та облради, отримала регіональну відзнаку «За заслуги перед Прикарпаттям». До того ж, неодноразово обиралася депутатом Рогатинської районної та Івано-Франківської обласної рад. Перелічені регалії, а ще вимогливість, керівний досвід, наполегливість, авторитет серед колег стали вагомим фактором лобіювання її кандидатури на посаду керівника Івано-Франківського обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей. Голова ОДА Олег Гончарук підписав подання на ім’я голови облради Василя Скрипничука з проханням про відповідне призначення.

    Та поза увагою влади залишилася політична діяльність Зінаїди Андріївни. У 2014 р. вона займала посаду першого заступника губернатора Василя Чуднова, хоча членом Партії регіонів не була. У січні минулого року її виключили з рядів УНП на знак протесту проти нелюдських дій тодішньої влади. Після висловлення депутатами облради недовіри голові ОДА Чуднову громадські діячі вимагали від Болюк добровільно піти з посади. Вона ж відповіла: «Ви мене не знімете, хоч би тріснули».

    «Складається таке враження, що десь на «верхах» є політична домовленість щодо узурпації влади колишнім режимом. Мова тут йде і про поновлення на посаді керівника Головного територіального управління юстиції в області Василя Кавацюка, і про подання на призначення Зінаїди Болюк, і про реєстрацію «Опозиційного блоку». Повернення тих, хто був при режимі і вміє працювати в системі злочинної влади, – зауважує керівник ГО «Народна самооборона» Юрій Лоп’янецький. – Ми зверталися до губернатора з проханням зробити прозорі конкурси на будь-яку посаду, від прибиральниці до керівника, щоб фахівець, незалежно від протекції політичної партії, уподобань, релігійної чи расової приналежності, зміг зайняти посаду і принести користь державі. На жаль, наразі продовжуються замовні сценарії: кум, сват, брат або призначення за відповідну суму».

    DSC_0008

    Політична складова

    «Зінаїду Болюк на посаду не призначено, – коментує ситуацію голова ОДА Олег Гончарук. – Усі подання проходять через департаменти. Але моя особиста позиція така: людина, яка працювала на Партію регіонів, не може бути призначеною на посаду. Кандидатуру Зінаїди Андріївни я розглядав виключно як депутата обласної ради, але якщо вона має відношення до колишніх «регіоналів», у жодному разі вона не займе керівну посаду. Якщо є вагомі аргументи проти чи виникає найменший сумнів, ми зупиняємо подання і вивчаємо ситуацію».

    Поспіх з поданням кандидата на посаду керівника ліцею директор департаменту освіти та науки ОДА Віктор Кімакович пояснює наближенням нового навчального року і бажанням забезпечити нормальну роботу закладу. «Попереднє керівництво було відверто слабким, воно показало не найкращі досягнення, – каже він. – Шукали керівника, який зможе показати такі результати, які ми вимагаємо від цього закладу. Тут навчаються обдаровані діти, це один з найкращих закладів в області».

    «На мою думку, Зіна Андріївна є непоганим педагогом, – продовжує пан Кімакович. – Ми розуміємо, що в процедурі є політична складова. Департамент подає кандидатуру голові ОДА, той – голові облради, після цього проводяться прозорі громадські обговорення і погодження обласної ради. Поки претендент на посаду з трибуни обласної ради не виступить, не відповість на всі запитання і не буде погодження депутатів, призначення не відбудеться. Після зупинки подання ми розпочнемо пошук фахівця».

    Факт призначення на посаду Зінаїди Болюк заперечив і заступник голови ОДА з гуманітарних питань Ігор Пасічняк. Він пояснив, що, відповідно до процедури, департамент освіти і науки лише подав свою пропозицію, яка мала бути розглянута ще, як мінімум, тричі: профільною комісією, президією облради і депутатами в сесійній залі. Кандидатура Болюк була подана в останні дні, адже попереднього претендента, запропонованого департаментом, не підтримав колектив ліцею.

    «Особисто для мене подання департаментом є авторитетним, а Зінаїду Андріївну сприймаю як людину, яка ціле життя пропрацювала в галузі освіти. Питання її політичного минулого у компетенції обласної ради,  депутати повинні своїм рішенням підтвердити або заперечити це призначення. Голова ОДА зупинив своє подання, тому призначення Зінаїди Болюк на цю посаду можна вважати вичерпаним», – наголосив пан Пасічняк.

    DSC_0004

    Призначення не буде

    Зінаїда Болюк стверджує, що посаду керівника ліцею займати не хотіла. Останнім часом вона важко хворіла, перенесла дві операції, до того ж, у неї цукровий діабет.

    «Попередній директор закладу розрахувався з посади, виконувачем обов’язків призначили Андрія Лемка, якого я особисто призначала заступником директора ліцею з виховної роботи. Він амбітний, коли під час перевірок були зауваження до його роботи, реагував болісно, але вживав заходів і виправляв помилки. Тому я вважала, що він міг би бути нормальним керівником цього закладу, йому лише необхідно дати трохи часу на адаптацію – два-три роки. Та в департаменті мені сказали, що його призначати не будуть, тому що до його роботи виникли питання. Телефонувала до нього особисто, запитувала про ситуацію. Він відповів, що «сидить» на двох посадах майже рік, офіційного призначення немає. Я йому порадила піти до начальника департаменту і все з’ясувати. Це не діло, коли у закладі немає керівника, тим паче там ведеться реконструкція будівлі – майстерню переобладнали на гуртожиток. Тоді я особисто пішла до начальника департаменту і запропонувала йому залишити Андрія Лемка на посаді. Більше того, коли на засіданні сесії депутат облради Сергій Адамович готував звернення до голови обласної ради, де пропонував кандидатуру Лемка, я особисто це звернення підписала. Віктор Кімакович мені пояснив, що це призначення не відбудеться. Після цього департамент призупинив виконання Андрієм обов’язків керівника», – пояснила З. Болюк.

  • За її словами, пізніше Віктор Кімакович запропонував їй особисто очолити ліцей. Вона відповіла, що не має здоров’я, а заклад розміщений далеко, на  протилежному кінці міста від її дому. Та, зрештою, погодилася на рік очолити установу, щоб довести до кінця почате і дати час знайти альтернативну заміну, хоча остаточної згоди не давала.

    «Для призначення необхідно пройти погодження на сесії обласної ради. Якщо у залі буде 90 депутатів, вони за мене проголосують, але при цьому будуть «мити об мене ноги», спекулюючи тим, що я була заступником Василя Чуднова, – додає Болюк. – Безперечно, я, як і інші люди, працювала у тій команді, але ж ми не вбивали народ».

    Зінаїда Болюк стверджує, що 25 серпня звернулася до Кімаковича з проханням не готувати подання.

    Не ваша справа

    Андрій Лемко був призначений в.о. керівника ліцею для обдарованих дітей рік тому, 28 серпня. До червня ц.р. він перебував на двох посадах – в.о. директора і заступника директора з навчально-методичної роботи. За цей час у департаменті освіти і науки змінилося керівництво, стосунки з яким з незрозумілих причин не склалися.

    «Заклад працює з 1999 року, і саме цього року учні показали найкращі результати за всі часи існування установи. У нас – найбільша кількість переможців обласних, всеукраїнських олімпіад, різних турнірів. Майже у всіх інтелектуальних змаганнях наші учні здобули призові місця та нагороди. Ми виграли спортивний майданчик, якого раніше взагалі не було в закладі. Причини, чому мене не призначають на посаду, ніхто не пояснює. Мені цікава ця робота, я хочу очолювати заклад, але якщо ставиться питання руба, було б добре знати про свої мінуси», – зауважує пан Лемко.

    Ліцей-інтернат для обдарованих дітей – заклад новітнього типу, і планів щодо його розвитку в Андрія Лемка багато. Потрібно оновити матеріально-технічну базу, збільшити кількість дітей з міста. А ще в планах є відкриття класу, де будуть навчатися діти віком 10-11 років, тобто учні від 5-го класу. Річ у тім, пояснює педагог, що діти приходять з високим середнім балом, але знання не завжди відповідають оцінкам. А за ці кілька додаткових років навчання в закладі можна досягти набагато більших успіхів. І за цим класом можна буде оцінити рівень знань і судити про заклад в цілому.

    У колективі підтримують кандидатуру Лемка, знають його позитивні та негативні сторони. Ще в березні колектив написав листа в департамент освіти і науки з проханням призначити його директором. Жодної відповіді.

    «Андрій Іванович запропонував запросити директора департаменту до нас у заклад. Той прийшов. Зі свого боку ми пояснили, чому хочемо бачити на посаді керівника Андрія Лемка. На погляд колег, він молода, творча людина, яка живе інтересами ліцею, віддана роботі і працює на результат. Іноді більше, ніж самі діти, радіє їхнім здобутками та успіхам. Коли ми це озвучили, директор департаменту відповів, що у роботі Андрія Івановича є недоліки. На прохання пояснити, які саме, почули: «Це не ваша справа». На питання про майбутнього керівника знову почули відповідь: «Кого призначать, той і буде». З нами так розмовляли, наче ми взагалі ніхто. Поваги ми не відчули. Жодної альтернативи колективові не запропонували, жодну кандидатуру не обговорювали, тому погоджень чи заперечень проти когось не могло бути. Ми не хочемо політиканства, конфліктів, лише спокійно працювати в комфортних умовах. І щоб до нас ставилися належним чином. Після цієї зустрічі люди ще більше занепокоїлися, частина написала листа в Міністерство освіти», – розповіла голова ради трудового колективу ліцею, вчитель історії Юлія Василюк.

    За її словами, через рік поєднання обов’язків на двох посадах Лемко втомився від такої інтенсивної праці. Тому нещодавно він відмовився виконувати обов’язки директора. Але якщо його офіційно призначать, він буде працювати на посаді керівника.

    Зінаїду Болюк у колективі розцінюють як гарного менеджера, управлінця, але не можуть закрити очі на її попередню посаду. «Як пояснити дітям, що директор під час Революції гідності займала протиукраїнську позицію? – продовжує Юлія Василюк. – Ще однією підставою є упереджене ставлення Зінаїди Андріївни до нашого закладу. Коли наші діти займали призові місця на олімпіадах, їхні роботи додатково перечитувалися. На мою думку, з моральної точки зору вона не може більше очолювати навчальний заклад».

    Колектив ліцею не розуміє, чому департамент освіти і науки не хоче призначити Андрія Лемка директором закладу. Адже керівника призначають на рік, а відтак переглядають його діяльність. Якщо людина не виконує своїх обов’язків, контракт можна не продовжити. Але жодних пояснень департамент колективу не дає.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!