Фатальні пологи

Минулого тижня на Прикарпатті після пологів померла 17-річна Андріана Бордун (Фендак). Після кесаревого розтину в жінки почалася сильна кровотеча, а лікарі, за словами її родичів, не поспішали рятувати породіллю. Крім того, вони припускають, що Андріані могли влити не ту групу крові, і звинувачують у її смерті працівників Долинської ЦРЛ. Медики своєї вини не визнають.

Смерть юної породіллі сколихнула всю Долину. 4 і 5 жовтня до пологового будинку приходило багато містян, які вимагали, щоб лікарі сказали правду.

 IMG_1359

Ніщо не віщувало біди

Родичі Андріани розповідають, що вагітність у неї проходила без ускладнень, проте незадовго до пологів жінка відчула, що дитина не рухається. Тоді лікарі терміново призначили кесарів розтин. Як наслідок, в Андріани народилася донечка, а от її стан почав стрімко погіршуватися.

«Моя внучка всі дев’ять місяців стояла на обліку і чудово себе почувала. Останніх три дні у неї піднявся тиск: 150/100. Тому лікарка, яка її вела, сказала, що до пологів їй треба полежати в лікарні. На три дні ми її поклали в лікарню, і Андріаночка чекала, коли у неї почнуться потуги. Я всі три дні була біля неї. В останній день, коли ми прийшли, то було 29 вересня, Андріана не почула рухів дитини. Ми покликали лікаря. Він сказав, що треба зробити УЗД і після нього він нам скаже, що робити. Замість того, щоб зробити УЗД вранці, його зробили десь о 15.30. Лікарка, яка робила УЗД, півгодини дивилася і врешті сказала, що треба негайно рятувати дитину, тому що немає взагалі рухів і серцебиття», – розповіла бабуся породіллі Віра Іванова.

IMG_1325

Після цього Андріані зробили кесаревий розтин і народилася абсолютно здорова донечка. Родичі стверджують, що вони були не проти, щоб Андріані робили кесаревий розтин, оскільки переживали, що вона ще дуже юна. Проте  ще задовго до пологів лікарі сказали, що немає чого переживати, оскільки жінка цілком здорова, у неї прекрасні аналізи і вона може родити й природним шляхом.

Після операції у палаті з Андріаною та дитиною дозволили залишитися на цілу ніч бабусі. «Лікарі казали, що операція пройшла успішно, але я почала панікувати ще вночі, коли у неї почалася кровотеча. Андріана говорила, що дуже болить живіт, я подивилася, а в неї всі пеленки були у крові і кров виходила згустками, – продовжує пані Віра. – Я покликала акушерку – дружину лікаря Коляджина, вона подивилася, вийшла і сказала: «Не панікуйте – так має бути». За годину я знову її покликала – «Так має бути», потім знову – «Так має бути». Аж нарешті під ранок викликали чергову акушерку, яка намагалася влити їй плазму. Однак плазма не йшла. Вона сказала, що то просто плазма дуже густа».

За словами родичів, жоден з лікарів, які проводили операцію, не заходив після цього до Андріани, хоча її бабуся плакала та цілу ніч била тривогу. Потім, коли всі лікарі вже прийшли на зміну, то, за словами пані Віри, вигнали її з кабінету і сказали: «Що ви панікуєте, то так має бути». «А завідувач пологового прийшов з історією хвороби Андріани і став переді мною трясти історією хвороби та казав, скільки у них є дозволів на смерть. І що помирають, за статистикою, від того і того. Я навіть тоді не зрозуміла, що вона напівмертва уже», – гірко зітхає бабуся.

Оскільки плазму так і не вдалося влити, то лікарі о 10-ій годині почали вливати Андріані кров. Під час цього процесу у неї почалися судоми.

«Коли вливали кров, то Андріану почало кидати на ліжку, кидати так, що я її не могла її втримати. Я лягла на неї і тримала її, а вони взяли пластмасові пляшки, наливали гарячої води і обкладали її, щоб зігріти. Вона мені казала: «Бабусечко, мені страшно, я боюся». Я зрозуміла, що це або реакція організму на те, що їй влили не ту групу крові, або то вже пізно взагалі. Коли вони її обкладали пляшками, то у неї піднялася температура до 39 градусів. І вона почала втрачати свідомість», – пригадує Віра Іванова.

 IMG_1393

Священик у швидкій

Тоді долинські лікарі викликали на підмогу професора з обласного центру. Він приїхав через дві години. Потім вони ще годину вирішували, що робити з Андріаною. Врешті-решт, медики вирішили везти жінку до Івано-Франківська. Родичі стверджують, що до обласного центру породіллю везли вже напівмертвою. Крім того, бабуся стверджує, що вони разом з Валерієм Бордуном, чоловіком Андріани, випадково почули, як лікарі говорили між собою про те, що ця історія має залишитися між ними.

«Вони вже просто знали, що вона напівмертва, тому що я з Андріаною спілкувалася і питала: «Андріанко, як ти себе почуваєш?», а вона вже очі не відкривала. Завідувач пологового Дрінь сказав, що вколов їй димедрол для того, щоб вона спала. А вона не спала, вона впадала у кому. У неї вже відмовляли нирки і легені, бо вона казала: «Бабусю, мені тяжко дихати, я задихаюся», – каже крізь сльози пані Віра.

IMG_1399

Коли реанімаційна бригада забирала породіллю до Івано-Франківська, то на родичів чекав страшний «сюрприз»: у кареті швидкої сидів… священик. «Вони ще більше нас настрашили, коли ми побачили, що у швидкій був священик.  Вони вже привели священика, щоб вона посповідалася перед смертю. А нам вони нічого не сказали», – продовжує бабуся.

Головний лікар Долинської райлікарні Ігор Романюк спершу стверджував, що батьки самі викликали священика, а потім сказав, що не знає, звідки він взявся.

Родичі обурюються, чому долинські лікарі не сказали їм про важкий стан Андріани. Кажуть, що вони могли б найняти вертоліт чи літак, щоб транспортувати її до будь-якої лікарні.

IMG_1349-900x506 (1)

У перинатальному центрі в Івано-Франківську лікарі, як стверджують родичі, сказали, що Андріана у дуже критичному стані і її до них привезли трохи запізно, але вони будуть робити все, щоб її врятувати.

«Десь дві години її рятували. Потім лікарі нам сказали, що у неї органи повністю відмовляють і вони мають зробити їй операцію, щоб подивитися, чи видаляти матку, чи, може, якась інакша причина є. Запитали дозволу. Ми дали дозвіл, сказали – робіть все, як краще. Після цього вони взяли її на операцію, яка тривала майже годину. Потім лікарі вийшли і сказали, що Андріана в дуже важкому стані, тому їй підключили штучні легені», – розповіла Андріанина мама Наталія Фендак.

Зі слів родичів Андріани, медики сказали їм, що це була внутрішня кровотеча та що не вистачало кисню в крові.

«Ми питалися, може, треба викликати якийсь літак, кудись відвезти її, а вони відповіли, що то треба було ще вчора робити. Сказали, що Андріана втратила дуже багато крові, що якби лікарі у Долині зразу після пологів взялися її рятувати, то вони б її таки врятували. Її треба було везти до Франківська ще тоді, коли у неї почалася кровотеча, тобто десь о 22-23-ій годині, або викликати операційну бригаду сюди і тут оперувати», – додає мати.

Приблизно через годину після операції, близько 22.00, Андріана Бордун (Фендак) померла. Поховали її у п’ятницю, 2 жовтня.

IMG_1402

Жадання справедливості

За результатами розтину, Андріана померла через незгортання крові. «Вони написали, що смерть настала у результаті незгортання крові. Але при мені лікарі робили аналіз крові на згортання, коли ще не знали, що Андріанка помре, і сказали, що час згортання крові 10 хвилин. Це нормально. Результати аналізів до останнього були прекрасні», – каже бабуся покійної.

Родичі Андріани акцентують, що долинські лікарі ніяк не відреагували на смерть Андріани. Лише 5 жовтня, коли в Долину з’їхалося багато телебачення і преси, до них вийшов головний лікар та попросив вибачення. Вони кажуть, що не залишать це напризволяще, а будуть писати заяви у прокуратуру, СБУ, наймати адвоката та робити все для того, щоб винні були покарані.

Чоловік Андріани Валерій вважає, що до смерті його дружини призвела «халатність долинських лікарів, а саме – Коляджина і Дріня», і дуже хоче, щоб їх за це покарали.

IMG_1369

Люди, які пікетували Долинську лікарню, впевнені, що 17-річна жінка померла через недбалість долинських лікарів, і вимагають справедливого суду.

А тим часом, як стверджує мати породіллі Наталія Федак, сестрі та подрузі Андріани, які були на мітингу біля лікарні 4 жовтня, невідомі прислали смс з погрозами: «Чого ви туди лізете? Не лізь в цю справу, якщо хочеш жити». А дівчатам усього по 16 років.

 IMG_1346

Головний лікар Долинської ЦРЛ Ігор Романюк каже, що не знав про ті фатальні пологи, оскільки тільки 5 жовтня повернувся з відрядження. Зараз, за його словами, «проводиться службове розслідування по кожному етапу, по всіх, хто був дотичний до даного випадку». Далі будуть ще висновки з області та з міністерства, на рівні якого розглядатимуть цей випадок. «Лікарі, які працювали з породіллею, зараз відсторонені від виконання службових обов’язків до з’ясування обставин», – наголосив він.

Пан Романюк відмовився розголошувати будь-які здогадки щодо смерті Андріани, мотивуючи це тим, що її батьки не дали дозволу на розголос. Почувши це, вони одразу ж написали відповідний дозвіл.

На запитання, чи можна поспілкуватися з лікарями, які були присутні при пологах, – із завідувачем акушерсько-гінекологічного відділення Романом Дрінем та акушером-гінекологом Богданом Коляджином, головний лікар відповів, що їх зараз немає на місці. «Наскільки я знаю, зараз Дрінь відвозить і ксерить історії хвороби. Коляджин також сьогодні в Івано-Франківську», –  запевнив він.

Поки головлікар туманив голови представникам ЗМІ, люди під стінами лікарні кричали: «Ганьба!» та «Банду геть!».

Обурені долиняни вимагали, щоб він вийшов і дав пояснення, чому померла 17-річна породілля.

Врешті Романюк вийшов до громади і пояснив, що триває службове розслідування, та висловив своє співчуття родичам. Обурені люди згадували, що на мітингу 4 жовтня він обіцяв, що сьогодні до них вийдуть і дадуть пояснення Дрінь та Коляджин. Проте Романюк запевнив, що цих лікарів зараз немає на місці, оскільки вони відсторонені.

Однак люди побачили, що з вікна другого поверху райлікарні виглядає Роман Дрінь, і стали вимагати, щоб він вийшов і дав пояснення, чому померла 17-річна Андріана.

Дрінь довго відмовлявся виходити з лікарні та спілкуватися з обуреними долинянами, але після ультиматуму: «Або ви виходите, або ми вас виносимо звідти» погодився вийти. Вийшов до людей і Богдан Коляджин, якого, за словами головлікаря Романюка, у цей час також не було на місці.

Роман Дрінь стверджував, що його вини у смерті породіллі немає, що він професійно виконав свій обов’язок. Причиною смерті Андріани він назвав те, що кров перестала згортатися, а не те, що вона втратила багато крові. «Ми зважили шість сухих пеленок і шість пеленок з тією кров’ю. Різниця була 400 мл. Це небагато. Під час операції втрачається фізіологічна норма крові до 500 мл», – пояснив Дрінь. Крім того, він заявив, що внутрішньої кровотечі у породіллі не було, хоча родичі кажуть, що навіть у висновку про смерть написано «внутрішня кровотеча»…

Люди також зажадали пояснень, чому в кареті реанімаційної швидкої допомоги був священик. «Чому священик був? Бо батьки привели. Священик має Службу Божу в тій капличці, та й сів собі в машину», – відповів Дрінь. Ці слова обурили людей ще більше, бо батьки, як виявилося, не кликали священика.

фото з інтернету за 4 жовтня..

Винні чи не винні долинські лікарі у смерті 17-річної Андріани Бордун, будуть з’ясовувати правоохоронці. Як повідомила на брифінгу начальник кримінальної міліції у справах дітей УМВС в області Алла Бойчук, зараз проводиться досудове розслідування у кримінальній справі, порушеній згідно з ч.2 ст.140 ККУ (неналежне виконання професійних обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки неповнолітній). Стаття передбачає покарання у вигляді обмеження волі на термін до 5-ти років або позбавлення волі до 3-х років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

Наталія КОЗАК

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!