Кепські справи КЕПу

  • Нещодавно Івано-Франківськ сколихнула інформація про те, в яких умовах навчаються студенти коледжу електронних приладів Івано-Франківського національного університету нафти і газу (КЕП ІФНТУНГ). Висвітлити проблеми навчального закладу та піти проти системи наважився першокурсник. Втім, через деякий час він забрав документи і повернувся у школу, незважаючи на те, що до закінчення першого семестру залишилися лічені дні.

    У листопаді 2016 р. студент-першокурсник КЕПу Назар Сухарник почав вести «БурсоБлог» в соцмережах, де висвітлював проблеми навчального закладу. Це було пов’язано з тим, що один з найпрестижніших коледжів області виявився для нього суцільним розчаруванням.

    16395646_1209068112504694_719619818_n

    Хлопець розповідає, що зразу ж після публікації першого блогу про їдальню на нього посипалися звинувачення: «Мене одразу ж після пар почали тягати по кабінетах, де пробували переконати, щоб я перестав вести блог. Коли перша частина блогу набула резонансу серед студентів, адміністрація організувала зібрання, де всьому колективу насаджували думку про те, що я ганьблю коледж».

    Назар стверджує, що просто хотів зробити навчальний заклад кращим, та оскільки переговори з адміністрацією не принесли користі, то він вирішив винести проблеми на люди. За його словами, лікар, що відповідає за санітарію їдальні, обіцяв більше не допустити поганого стану одягу працівників та відсутності в них чепчиків для волосся. Проте через тиждень нічого не змінилося, а працівники кухні відмовлялися обслуговувати хлопця та обурювалися, що він корчить з себе ревізора.

    Незважаючи на це, студент активно продовжував працювати над «БурсоБлогом». Через тиждень він написав другий пост про аудиторії закладу: «Лабораторний корпус – це одна з найболючіших точок коледжу. Всі стіни побиті, подряпані, облуплені, зацвілі, оброслі всіма видами грибків та десятки разів перемальовані. Температура у корпусі та в аудиторіях, які знаходяться в ньому, тотожна температурі на вулиці. Навколо сиро, волого, холодно та брудно. У комп’ютерному центрі можна спостерігати такі ж проблеми. Знову грибок, вода, штукатурка, бруд, неохайність, порушення правил техніки безпеки. Ситуація у головному корпусі, на перших двох поверхах, звичайно ж, краща. Воно й не дивно, адже саме там проводиться вступна кампанія, прийом преси, батьків та розміщується адміністрація коледжу». Хлопець зазначає, що на рекламному ролику для вступників зображений тільки головний корпус, в якому відбувалися вступні випробування, тому він навіть не підозрював, в якому жахливому стані інші корпуси.

    16402070_1209067362504769_1622036324_n

    Ця публікація набула ще більшого резонансу, а в навчальний заклад наприкінці листопада навідалися телевізійники. «Поки журналісти розмовляли із заступником директора, викладачі виводили студентів із аудиторій, які мали аварійний стан. Коли я на камеру попросив відчинити двері, то всі зразу ж почали «губити» ключі», – згадує Назар. І додає, що наприкінці зйомок заступник директора з адміністративно-господарської роботи Євген Довгий сказав йому, щоб він шукав собі інший коледж.
    «Агент Кремля»

    Назар розповідає, що після приїзду ЗМІ заступник директора з навчально-виховної роботи Надія Нагірна скликала до себе студентів, з якими він найбільше контактував, щоб вивідати інформацію про нього. Одразу ж багато незнайомих людей у соцмережі почали «в одному алгоритмі» писати, аби він розповів щось про себе.

    За словами Сухарника, на початку грудня адміністрація стала проводити так звані форуми. Після пар в актовій залі збирали студентів, перед якими він мав відповідати на заготовлені провокативні запитання типу «Чому ти не порадився зі студентством перед тим, як вирішив створити цей блог?» А згодом на нього було складено досьє, в яке входили скріншоти сторінок із соцмереж, коментарів, інформація про родичів, а також резюме з сайту work.ua.

    Відтак першою зачіпкою стало те, що він зі своїм колегою у 2013 р., ще до окупації півострова, зробив сайт для кримської танцювальної студії. Хлопець зазначає, що третьокурсник Владислав Бжезінський назвав це «роботою на Росію». До цього додалися звинувачення про працю на російську спільноту в соцмережі, після чого Владислав публічно назвав його «агентом Кремля». «Я не заперечую того, що там працюю, проте мої пости у цій спільноті зовсім не політичного змісту. Окрім того, чомусь на мене посипалися звинувачення, що я нібито фінансую агресора. До того ж, просто не розумію, який зв’язок мають проблеми з ремонтом аудиторій коледжу до моєї діяльності, яка до нього не має абсолютно ніякого відношення», – підкреслює він. І додає, що згодом він став «агентом Кремля» ще й для викладачів.

    16426416_1209068099171362_714774943_n

    Назар зауважує, що під коледжем його мало не щодня підстерігали студенти-активісти, вороже налаштовані до його діяльності. Відтак йому доводилося виходити разом зі знайомими, а згодом він почав пропускати заняття, бо з’являтися там стало небезпечно.

    Владислав Бжезінський це спростовує. З його слів, на початку грудня у коледжі відбувалися збори студради, де вирішувалися організаційні питання. «Там ішла мова про вибори голови студентського самоврядування спеціальності «Програмна інженерія». У нас було троє кандидатів, в т. ч. і Назар. Я роздрукував його резюме з work.ua, щоб студенти знали більше про кандидата, і зачитав на виборах, а ніяких скріншотів сторінок з «Фейсбука» та «Інстаграма» там не було. Це була чисто моя ініціатива, адміністрація тут ні до чого. Ніхто Назара «агентом Кремля» не називав і тим паче не піджидав під КЕПом. Після того, як я здав сесію, мене взагалі в коледжі не було». Голова студентського самоврядування системної інженерії Андрій Белей також переконує, що Назара ніхто не підстерігав, а в лабораторіях не все так погано.

    Та зрештою 21 грудня Сухарник написав заяву, аби його відрахували з КЕПу за власними бажанням, і повернувся в школу, не закінчивши перший семестр. Каже, що навчатися там для нього стало небезпечно через створені адміністрацією умови. «Навіть якби я залишився, то мене або відрахували б за прогули, або завалили б на сесії, – переконаний юнак. – Я не шкодую, що почав це все, адже отримав багато досвіду. Хоча якби знав, чим це закінчиться, то діяв би радикальніше, одразу залучився б підтримкою студентів». Також він звернувся у правоохоронні органи з приводу заяв про «агента Кремля», але для показу свідчень його поки що так і не викликали.

    Дірявий дах

    Коли 30 листопада приїхали телевізійники, директор коледжу Богдан Кельбас виявився на лікарняному. Його заступник Іван Малик повідомив, що навчання у лабораторному корпусі, який перебуває у найгіршому стані, буде скасоване.

    Майже через два місяці, коли ми навідалися в КЕП, директор знову виявився на лікарняному. Заступник з адміністративно-господарської роботи Євген Довгий пояснив, що Кельбас вже виходив на роботу, однак через поганий стан здоров’я знову потрапив у лікарню, тому його обов’язки виконує Малик.

    Адміністрація і справді дотрималась обіцянки – зараз у лабораторному корпусі навчання припинене, аудиторії зачинені, функціонує тільки чоловічий туалет. У комп’ютерному центрі ситуація трохи краща, ніж у лабораторному корпусі, але й там у коридорі зі стелі капає вода, на стінах – патьоки та грибок, а штукатурка облущується. До того ж, всюди чути сирістю. Найкраща ситуація, звісно, в головному корпусі. Всюди нові двері, в аудиторіях – ремонти, хоча й там подекуди підтікає вода.

    У коледжі не надто зраділи нашому приходу. Пан Малик заявив, що оскільки директор зараз на лікарняному, то водити журналістів по коледжу – це все одно, що організувати акцію протесту проти нього. З цими словами він втік та відмовився від подальших коментарів. Пан Довгий спершу також відмовлявся що-небудь коментувати, але потім передумав. Він розповів, що з початку грудня лабораторний корпус закритий і студенти навчаються у дві зміни, оскільки приміщень не вистачає. Та хоч він і закритий, ремонти в аудиторіях не проводяться, бо спершу треба відремонтувати дах.

    16402089_1209068139171358_1383858940_n

    КЕП – відносно новий заклад, функціонує тільки з 1989 року. Однак проблеми через дах там почалися ще майже 20 років тому. А все через те, що дах зроблений таким чином, що забір світла здійснюється через вікна в ньому. Скло то розширюється, то стискається, і попри нього протікає вода. Адміністрація бореться з цією проблемою за допомогою руберойду. Оскільки термін його експлуатації лише п’ять років, то в ньому швидко робляться дірки, і проблеми починаються знову по колу.

    Однак, як розповідає Євген Довгий, і на руберойд немає грошей: «Держава ніяких коштів на ремонт не виділяє. Коли я прийшов сюди дев’ять років тому, то вона тоді виділяла гроші на все, але не було що ремонтувати. Зараз все більш зношене і є потреба в ремонті, але держава вже не виділяє нічого з 2012 року». Він додає, що листи в Міністерство освіти і науки з проханням виділити кошти на ремонт так і залишилися без відповідей. А гроші, які надходять за оплату навчання, йдуть  на компослуги й зарплати. Втім, контрактників тут небагато – тільки 4,5% від 1100 студентів. Відтак ремонти в коледжі проводяться тільки за спонсорські гроші – так звані благодійні внески.

    «Наша помилка полягає в тому, що ми ставили вікна, займалися енергозбереженням, а за дах не бралися. Тепер всі кошти підуть на ремонт даху, – обіцяє заступник директора. – Спонсорські гроші ще збираються. З вересня-жовтня зібрано 64 тис. 394 грн. благодійних внесків. Ролька руберойду коштує приблизно 400 грн. – це 10 кв. м. Цих 64 тисячі стає на 640 квадратів, а лабораторний корпус має 2800 квадратів. Тобто треба 280 тисяч, щоб повністю все покрити руберойдом. Може, ще зберемо хоч 30 тисяч і зможемо відремонтувати четверту частину. 200 кв. м ми вже закупили за рахунок батьківського комітету десь у листопаді, але не встигли поклеїти, бо випав сніг».

    Довгий переконує, що всі проблеми в лабораторному корпусі почалися після листопадового снігу, а до того там нічого не текло. Він каже, що грибка у коледжі немає – це просто бруд, який стікає зі стелі. Робити ж шатровий дах у коледжі не дуже хочуть, бо тоді в аудиторіях треба буде постійно вмикати світло. Та й грошей на новий дах немає.

    16441418_1209067369171435_874452924_n

    Хоч керівництво КЕПу нарікає на нестачу приміщень, через що студенти навчаються у дві зміни, деякі з них використовуються не за призначенням. Скажімо, ще раніше журналісти натрапили тут на зачинене приміщення з новими дверима. Євген Довгий тоді спершу відпирався, що там складські приміщення. А потім таки зізнався, що колись це приміщення здавали в оренду підприємцю, але договір оренди закінчився 2-3 роки. Тому є задум використовувати його як навчальне, але руки не доходять.

    Окрім того, ми натрапили на ще одні двері, які були зачинені та непронумеровані. Студенти пояснили, що там розміщений сервісний центр з ремонту аудіо-, відеоапаратури та побутової техніки, вхід до якого з двору. За словами Довгого, договір укладений із Фондом держмайна, за оренду платять 5 тис. грн. Ці гроші розподіляються 50/50 між фондом і коледжем. Також КЕП отримує 1250 грн. орендної плати за їдальню, по 150 грн. за кавові автомати та ще 120 грн. за автомат поповнення. В адміністрації стверджують, що гроші, отримані від оренди, йдуть на оплату комунальних послуг.

    До слова, Назар Сухарник стверджує, що у коледжі є дві секретні аудиторії. За планом евакуації комп’ютерного центру одну позначено як коридор, а в другій, за чутками, адміністрація приймає комісію, яка закриває очі на порушення закону і продовжує коледжу ліцензію.

    Наталя КОЗАК, Алла ПАВЛУЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!