Порушення прав і строків: Апеляційний суд пояснив, чому Ельдара Астанова випустили із СІЗО

Вчора, 24 липня, Апеляційни суд Івано-Франківської області випустив із СІЗО підозрюваного у вбивстві студентки Ельдара Астанова.

Нагадаємо, майже два поки тому студентку з Болгарії Елю Дішлю Зію розшукували рідні та близькі. За кілька днів її тіло з численними травмами знайшли у валізі на дні озера на Прикарпатті. Головним підозрюваним у справі став хлопець вбитої, туркмен Ельдар Астанов.

Ельдара взяли під варту в червні 2017, розслідування завершили в листопаді 2017. Із того часу справа в суді, повідомляє пресслужба Апеляційного суду.

“Станом на липень 2019 року в суді допитали тільки двох свідків із п’яти заявлених. Справа не є складною з точки зору витрат часу на дослідження доказів, але провадження здійснюється вже два роки.

До остаточного судового рішення особа вважається невинуватою і її утримання під вартою з недотриманням розумних строків провадження і без належного обґрунтування є невиконанням рішень ЄСПЛ проти України, які були ухвалені у схожих обставинах і прямим порушенням ст. 5, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод”, – пояснюють у суді.

Також вони наводять приклад схожих рішень ЄСПЛ у справах: «Харченко проти України», «Гудзь проти України», «Єлоєв проти України», «Ігнатов проти України», «Сергій Волосюк проти України», у яких є застереження проти необґрунтованого, «автоматичного» продовження строків тримання під вартою.

“Окрім явного порушення розумних строків тримання під вартою під час судового провадження є й істотні процесуальні недоліки. Особа, яка тримається під вартою заперечує, що їй висунули обвинувачення. Обвинувальний акт містить словосполучення «обґрунтовано підозрюється». Можлива відсутність висунутого обвинувачення може поставити під сумнів майбутнє судове рішення.

Клопотання сторони обвинувачення про продовження строків тримання під вартою у документарному вигляді, яке повинно бути здійснене в порядку гл. 18 КПК України, також відсутнє. Така пасивна позиція обвинувачення, всупереч приписам щодо змагальності в кримінальному судочинстві, привела до аналогічної позиції суду”, – пояснюють у суді.

Також там додають, що ухвала суду унаслідок цього невмотивована і формальна, вона не містить ні фактів, ні правових висновків із них щодо того, які саме обставини потребують утримання Астанова під вартою, окрім тяжкості обвинувачення, і чому цілодобовий домашній арешт не зможе забезпечити належну поведінку до остаточного судового рішення.

“У разі визнання Ельдара винним до нього буде застосовано відповідну санкцію, передбачену законом. Дата можливого остаточного рішення суду першої інстанції невідома. До тих пір необґрунтоване тримання під вартою Конвенція і Європейський суд оцінюють як порушення прав людини. Усі конкретні обставини та висновки з них будуть наведені у повному тексті судового рішення, яке буде поміщене в ЄРСР 30.07.2019”, – наголошують у суді.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!