Воєнний стан зачепить й Прикарпаття

  • Верховна Рада підтримала указ Президента «Про запровадження воєнного стану в Україні», який вводиться з 26 листопада на 30 днів на території десяти областей. Івано-Франківщина не ввійшла до цього переліку, але військові частини краю переведені у повну бойову готовність, поліціянти перейшли на посилений варіант несення служби, а ветерани готуються мобілізуватися в будь-який момент.

    Відкрита агресія

    25 листопада російські спецслужби захопили й обстріляли українські катери, що прямували в бік Одеси через Керченську протоку. Застосовуючи тактику небезпечного маневрування, чотири судна ФСБ і корабель Чорноморського флоту спершу провокували українські кораблі на зіткнення, а відтак застосували зброю. У результаті відкритої агресії 23 українські моряки потрапили в полон, є дані про шістьох поранених.

    Перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що Україна вимагає негайного звільнення полонених моряків. Політик повідомила, що з усіма відповідними міністерствами і відомствами зараз займається питанням правової допомоги українцям.

    «Росія планує влаштувати псевдосудилища над хлопцями. Очевидно, що «покази» вибивалися КДБ-шними незаконними методами і тортурами. Ми очікуємо від світу більш жорсткої реакції з вимогою негайно звільнити хлопців», – написала Геращенко у Фейсбуку.

    Журналістам «ТСН» вдалося дізнатися дані про 18 ймовірних полонених, наймолодшому морякові – 18 років. Це курсант Андрій Ейдер, батько якого мешкає на Прикарпатті.

    Дружина Андрієвого батька Євгенія Ейдер у мережі повідомила, що 26 листопада Андрій зателефонував до своєї дівчини і сказав, що його прооперували та що він наразі  перебуває в лікарні. Більше інформації про стан моряка немає.

     Голосування за воєнний стан

    Після відкритої агресії Росії відбулося термінове засідання Ради національної безпеки та оборони, на якому президент Петро Порошенко запропонував ввести в державі воєнний стан на 60 днів. Секретар РНБО Олександр Турчинов пояснив це тим, що вперше за весь час російської агресії ворог відкрито атакував Збройні Сили України.

    «Раніше вони використовували своїх військових без опізнавальних знаків, а сьогодні військові підрозділи збройних сил ФСБ Російської Федерації атакували наші ВМС, причому вели вогонь на ураження. Саме тому говоримо про небезпеку не лише провокацій в Чорному та Азовському морях, але й на суходолі. Бачимо активну підготовку військових підрозділів Росії, що відбувається вздовж наших північних, східних і південних кордонів», – заявив Турчинов під час термінового засідання РНБО.

    Згідно з законодавством, рішення президента повинна була підтримати Верховна Рада. Указ про запровадження воєнного стану з’явився на сайті президента напередодні засідання парламенту. Парламентарі ж зібралися на позачергове засідання по обіді 26 листопада.

    Після блокувань президії, типової клоунади і взаємних піар-звинувачень політичних опонентів 276 нардепів таки підтримали президентський указ про введення воєнного стану в 10-ти областях, що межують з Російською Федерацією та невизнаним Придністров’ям: Вінницькій Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській, а також – у внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії.

    Варто зауважити, що президент вніс у Верховну Раду новий проект указу, згідно з яким дія воєнного стану скорочується до 30 днів і розповсюджується не на всю територію держави. Цим самим Порошенко продемонстрував, що введення воєнного стану не пов’язане з президентською виборчою кампанією. Бо такі закиди одразу посипалися на гаранта, як тільки він заговорив про можливий воєнний стан після провокативних дій Росії у Керченській протоці.

    Президент заявив, що дата президентських виборів залишається незмінною – 31 березня 2019 року, а Верховна Рада ухвалила відповідну постанову.

    Позиція прикарпатських нардепів

    Не всі прикарпатські нардепи підтримали введення воєнного стану. «За» проголосували Юрій Бабій, Анатолій Дирів, Володимир Шкварилюк, Юрій Тимошенко, Юрій Соловей та Михайло Довбенко. Брати Олександр і Віктор Шевченки та Юрій Дерев’янко від голосування утрималися.

    «Нова редакція указу Президента України Петра Порошенка про запровадження воєнного стану на 30 днів суттєво обмежує права і свободи громадян», – пояснив свою позицію Олександр Шевченко.

    А Юрій Дерев’янко написав у Фейсбуку: «Мого прізвища серед депутатів, які за це голосували, ви не знайдете. Не тому, що я не вважаю за потрібне захищати суверенність держави, а тому, що Порошенко на ці 30 діб стає у 10-ти областях України одноосібним диктатором. Більше того, Порошенко черговий раз збрехав, доповідаючи депутатам, що права громадян будуть обмежуватись тільки у разі введення ворожих військ – у прийнятому законі це ніяк не відображено».

    Особливості воєнного стану

    Одразу після голосування в парламенті Порошенко поспішив розтлумачити у Фейсбуку, що запровадження воєнного стану передбачається виключно у випадку наземної операції регулярних військ РФ за межами ОСС та незаконно анексованого Криму в областях, які розташовані вздовж російського кордону, придністровської ділянки українсько-молдовського кордону і вздовж узбережжя Чорного і Азовського морів. Якщо вдасться уникнути цього сценарію, права і свободи громадян України не будуть обмежуватися. Указ передбачає право президента, як тільки російський солдат перетне кордон, не втрачати жодної секунди для того, щоб забезпечити захист української землі.

    Втім, українські ЗМІ підмітили, що указ таки містить обмеження конституційних прав і свобод громадян.

    Президент також запевнив, що поки що не планується оголошення повної чи часткової мобілізації до лав Збройних Сил.

     

    Прикарпаття напоготові

    «Більшість ветеранів вже зібрали рюкзаки й готові при потребі повернутися на фронт», – розповідає секретар Обласної асоціації учасників АТО, ветеран АТО Андрій Фармуга. За його словами, прикарпатські ветерани готові підключитися до всіх процесів, пов’язаних з військовою складовою. Напередодні гарант звернувся до українських ветеранів з проханням бути готовими до залучення в бойові частини для проведення навчань чи інших процесів. Це означає підвищену бойову готовність.

    «Якраз буде нагода перевірити мобілізаційну систему, співпрацю військкоматів з органами виконавчої влади в разі, якщо ворог почне наступ на всю територію нашої держави. Наскільки максимально швидко буде проведена ця робота. Адже на паперах ніби все в порядку, а от як по факту?» – каже Фармуга. Він розповідає, що попередньо до ветеранів були дзвінки з метою з’ясувати їх місце перебування і можливість долучитися до навчань чи при потребі прибути до своєї бригади.

    В облвійськкоматі пояснюють, що не важливо, увійшла область у перелік тих, де введено воєнний стан чи ні, – всі військові частини, що розміщені на території Івано-Франківщини переведено у стан повної бойової готовності. «Тобто готові до виконання завдань, що будуть поставлені вищим військовим керівництвом», – запевняє старший офіцер групи морально-психологічного забезпечення ОВК Юрій Мухін. Підполковник пояснює, що наразі не йдеться про заходи часткової чи повної мобілізації, хоча в указі президента сказано, що це можливо.

    На посилений варіант несення служби переведено і прикарпатських правоохоронців. Тобто робочий день поліціянтів буде продовжено до 12-ти годин, з одним вихідним днем. На час посиленого варіанту несення служби працюватиме додаткова слідчо-оперативна група та більша кількість нарядів, що патрулюватимуть вулиці. Правоохоронців також відкличуть з відпусток. На базі ГУНП в області створений раніше ситуаційний центр запрацює в цілодобовому режимі. На базі центру здійснюється постійний моніторинг та контроль ситуації в області.

     

    Що з доларом?

    На сьогодні курс долара в обмінниках знизився і станом на ранок 27 листопада становив 28,08–28,13 грн. за долар.

    На офіційному сайті НБУ повідомляється, що напередодні правління банку провело позачергову зустріч з керівниками 40 найбільших банків України, на якій обговорювали готовність банківського сектора до роботи в умовах воєнного стану.

    «Національний банк не бачить ризиків для безперебійної роботи банківського сектора у разі запровадження воєнного стану. Ліквідність банківського сектора становить близько 75 млрд. грн., що є достатнім для його належного і безперебійного функціонування», –заявив напередодні голосування у ВР голова НБУ Яків Смолій.

    Відомий франківський банкір, екс-голова правління ПриватБанку Грузії Богдан Лесюк теж висловлює думку, що підстав для паніки немає. «Після емоційного сплеску курсу національна валюта стабілізується на позначці близько 28 грн. за долар. Винятком може слугувати штучне завищення курсу для покриття дефіциту казначейського (бюджетного) рахунку», – заявив Лесюк.

    Юлія КАНЮС

    P.S. Соцмережі вибухають від маси припущень, зрад і звинувачень у бік керівництва держави, та це лише сіє серед українців паніку і депресію. Наразі ж, напевно, варто довіряти перевіреній або офіційній інформації, стежити за розвитком подій і брати приклад з прикарпатських ветеранів, які ще до оголошення воєнного стану зібралися, аби скоординувати свої дії на випадок посилення агресії ворога.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!