Втрачені мільйони: Війти проти голови ОДА

  • Два роки окремі громади Калущини, Рожнятівщини та Долинщини недораховуються у своїх бюджетах грошей, що мали б надходити від оренди землі, яку використовує ТОВ «Карпатнафтохім». Два роки сільські голови звертаються до орендарів, районних та обласної адміністрацій, прокуратури. Збитки ростуть, а крайнього немає досі. Бюрократичні «танці» довели сільських голів до межі, тому вони вимагають відставки голови ОДА та його команди.

    Вчасно не продовжені договори оренди землі стали причиною мільйонних збитків для сільських громад. Станом на 1 жовтня ц.р. кілька сіл на Калущині недорахувалися майже 1,7 млн. гривень. Йдеться про Кропивник, Мостище, Томашівці, Голинь, а також Верхнянську ОТГ. Ще мільйон гривень втратили Рожнятівська селищна рада та Брошнів-Осадська ОТГ. Крім того, грошей, очевидно, недорахувалися і в Долинському районі, де ТОВ «Карпатнафтохім» орендує дві земельні ділянки в Оболонської сільради та чотири – у Старомізунської. Орендну плату до бюджетів усіх цих населених пунктів товариство не перераховує з 2017 року, бо не має чинних договорів оренди. І хоча землю підприємство використовує з 2013-2014 років, з 2017-го вона опинилася в дещо дивному статусі.

    «Земля поза межами населених пунктів, за чинним законодавством, є у розпорядженні обласної державної адміністрації, а гроші від її оренди надходять у місцеві бюджети, – коментує «Галицькому кореспонденту» сільський голова Кропивника Михайло Барнич. – Саме ОДА мала продовжити договори оренди землі, а не заводити нас у такі умови. Тим більше, що «Карпатнафтохім» начебто завчасно звертався з клопотанням щодо пролонгації договорів оренди. Кропивницька сільська рада сумарно вже втратила понад 348 тис. гривень. Ми не настільки багаті, щоб дарувати ці кошти, в селі безліч проблем, які потребують фінансових рішень. Тому ми вже тривалий час просимо вирішити питання, шлемо листи, їздимо на прийоми до обласної адміністрації, але ситуація не рухається з мертвої точки».

    Сільські голови припускають, що бездіяльність ОДА в цій ситуації невипадкова. Може йтися і про корупційну змову. Адже поки орендодавець зволікає, орендар припиняє платити орендну плату за користування землею, замінюючи її більш зручним податком.

    У «Карпатнафтохімі» будь-які звинувачення відкидають. Прес-служба підприємства повідомила, що всі дії щодо продовження договорів оренди землі були здійснені вчасно. Більше того, навіть нову нормативно-грошову оцінку земельних ділянок на території Верхнянської ОТГ підприємство розробило своїм коштом та подало відповідну документацію в ОДА.

    «Увесь цей період товариство «Карпатнафтохім» вчасно сплачувало земельний податок і готове після прийняття і набуття чинності відповідного розпорядження ОДА платити замість нього орендну плату», – інформують на підприємстві. Та додають, що Калуська районна рада на одній із нещодавніх сесій прийняла кілька рішень про завершення нормативної документації з оцінки земельних ділянок, що розташовані за межами населених пунктів. Йшлося, зокрема, про землі за межами населених пунктів Верхнянської ОТГ, сіл Кропивник та Кадобна.

    Документально підтверджено, що «Карпатнафтохім» дійсно ще в січні 2017 року звертався до керівництва ОДА з проханням на три роки продовжити дію договорів оренди земельних ділянок. Далі була кількамісячна мовчанка з боку ОДА, а потім – кілька рекомендаційних листів від управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

    «Листи головного управління Держгеокадастру в області аж ніяк не є офіційними відповідями обласної державної адміністрації, адже управління не є ані структурним підрозділом ОДА, ані орендодавцем», – дивується Михайло Барнич. Тим не менше, у відповідях, які надходили на підприємство, йшлося про необхідність надання додаткових угод, витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку, інформації про відсутність заборгованості по орендній платі тощо. Всі необхідні документи разом із супровідним листом були надіслані в ОДА ще наприкінці травня минулого року, але у відповідь – чергові відписки.

    На неправомірну бездіяльність ОДА сільські голови Калущини в листопаді минулого року поскаржились у прокуратуру. Просили провести відповідну перевірку та вжити заходів прокурорського реагування, а також звернутися до суду із заявами щодо відшкодування завданих громадам збитків. Утім, в прокуратурі відповіли, що з жовтня 2014 року законодавством було «суттєво обмежено прокурорський нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами». Також перший заступник прокурора Івано-Франківської області Володимир Торованин відписав, що «у діях ТОВ «Карпатнафтохім» відсутній повний склад цивільного правопорушення, а саме протиправної поведінки та вини, що включає підстави для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків».

  • Сільські голови кажуть, що на колективну скаргу в обласну прокуратуру отримали банальну відписку. Всі звернення «Карпатнафтохіму» до ОДА вони називають імітацією дії, а не самою дією. Мовляв, сумлінний орендар, який бореться за продовження договорів оренди, міг би і до суду сходити, але натомість свідомо не робить цього.

    Як результат, доведені до крайнощів три сільські голови Калущини днями оприлюднили звернення до народних депутатів від Прикарпаття Віктора Шевченка та Юрія Дерев’янка, в якому вони просять нардепів запропонувати прем’єр-міністрові Володимиру Гройсману розглянути питання щодо відставки голови ОДА Олега Гончарука та його команди «через їхню некомпетентність, результатом якої є колосальні збитки, завдані громадам на місцях». А також – звернутися до СБУ щодо розслідування фактів корупційної змови чи навмисного, цілеспрямованого шкідництва франківськими посадовцями інтересам держави.

    «Прикро констатувати, але майже вся вина за завдані збитки лягає на орган державної влади в особі Івано-Франківської обласної державної адміністрації як орендодавця і розпорядника землі за межами населених пунктів, і лише частково на ТзОВ «Карпатнафтохім» як орендаря. Проявивши незаконну бездіяльність, ігноруючи та грубо порушуючи норми чинного законодавства щодо пролонгації договорів оренди землі, підмінивши норми закону на наради та бюрократичну тяганину, орендодавець затягнув процедуру щодо узаконення права користування землею орендарем в особі ТзОВ «Карпатнафтохім». У той же час орендар, не бажаючи бути добросовісним землекористувачем, з моменту припинення дії договорів оренди землі припиняє платити орендну плату, замінивши її в рази меншим податком. Такі дії органу державної влади в особі обласної адміністрації можуть свідчити про повну некомпетентність чи дилетантство його керівництва та підпорядкованих структурних підрозділів у питаннях розпоряджання землею державної власності… Допускаємо також, що дії посадовців ОДА є цілеспрямованими і покликані завдати шкоди державі, посіяти недовіру до її інституцій, поставити під сумнів сам факт доцільності її існування тощо», – йдеться у зверненні до нардепів.

    Упродовж кількох днів «ГК» намагався отримати офіційний коментар голови ОДА щодо цієї ситуації. Втім у прес-службі посадовця в результаті повідомили, що наразі не коментуватимуть цього питання. Відповіді від нардепів поки що також не надходило. Тож чим завершиться протистояння – покаже час.

    Гроші, втрачені громадами, повернути буде непросто. Адже добровільно компенсувати недоотримані за два роки суми навіть у випадку, якщо договори оренди будуть підписані вже завтра, підприємство, звісно, не захоче. А аргументів на користь сільрад, які можна було б використати в суді, завдяки «майстерним» діям ОДА практично не залишилося. Сільські голови, проте, готові навіть судитися, бо не налаштовані просто так подарувати сотні тисяч гривень.

    Тетяна КІНДЮХ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!