Без даху над головою

  • Днями голова спілки добровольців АТО Прикарпаття Василь Андріїв звернувся до депутатів обласної ради з проханням виділити для бійця, який вже три роки перебуває на фронті на сході України, 60 тис. гривень на ремонт його будинку. Проте кошти для таких потреб у бюджеті не передбачені, атовці шукають шляхи виходу із ситуації. «Галицький кореспондент» з’ясовував, на що саме і в якому розмірі учасники АТО та члени їхніх родин можуть отримати матеріальну допомогу. 

    Прохання виділити кошти на ремонт будинку бійця-добровольця пан Андріїв озвучив під час засідання постійної комісії облради з питань бюджету, фінансів та податків. Мова йшла про Дмитра Коцюбайла з позивним «да Вінчі», родом із Задністрянська Галицького району.

     

    Нетипова людина

    Як повідомив голова спілки, в АТО хлопець пішов у 18 років добровольцем і перебуває на фронті й досі майже без виїздів додому. Служить у складі «Правого сектора», очолює першу штурмову бригаду. Відповідальність у бійця велика, у його підрозділі – понад 30 осіб, дислокується бригада в Авдіївській промзоні, де неспокійно. Востаннє Дмитра бачили вдома ще минулого року, тоді він приїжджав на два дні.

    Більшість добровольців повертаються на тривалий час, вирішують свої питання. А ця людина, як пояснив Василь Андріїв, нетипова, до цього часу перебуває на фронті, тож нагальні потреби з ремонтом вирішити не може. Будинок же його справді перебуває у не найкращому стані.

    «Це людина, яка вже стала легендою. А от хата у нього розвалюється. Там проживає старенька мати, дах у будівлі тече, терміново необхідно робити ремонт. Ми направляли звернення і листи, щоб все ж таки йому виділили кошти і матеріали на ремонт даху», – розповів голова спілки добровольців АТО.

    Дмитра Коцюбайла включили в програму на отримання житла, адже він перебуває на сході без державної допомоги, на волонтерських засадах.

    «Людина бере участь у бойових діях до цього часу, тож завдання і наше, і влади, вирішити питання житла як для матері, так і для нього самого. Ми отримали відповідь, що їм виділять 112 листів шиферу для перекриття даху. Окрім того, нині йде мова про забезпечення їх житловою площею за рахунок коштів з бюджету Галицького району і села Задністрянська. Він також стоїть на квартирній черзі одним із перших», – пояснив Андріїв.

     

    Відсутність механізму

    Він озвучив необхідну на ремонт суму – 60 тис. гривень. Члени комісії обговорили це питання, але відповідного механізму для виділення коштів не знайшли. Голова бюджетної комісії Микола Палійчук зауважив, що кошти можна виділити через департамент соціальної політики або створити та прийняти в області програму, яка передбачатиме виділення допомоги для бійців АТО в тих чи інших випадках.

    Ще один варіант – виділення необхідної суми з кількох різних фондів. Проте, як зауважив голова спілки, ця процедура довготривала: нині виділили лише 10 тис. гривень, обіцяють ще 10 тисяч. «Суму ми називали більшу, але все ж сподіваємося, що цих коштів і матеріалів вистачить. Хоча для того всього, що ми хотіли, цього недостатньо», – сказав Андріїв.

     

    Згоріла хата

    Мати бійця Оксана Коцюбайло каже, що її будинок ремонтувати не будуть. Вже є домовленість про те, що їй купують нове житло, адже син перебуває в зоні АТО. У її домі трапилася пожежа через замикання в електромережі, стеля обвалилися, а відтак і дах. Наразі жінка з дітьми живе в Задністрянську у матері. До того вони проживали в Бовшеві, звідти Дмитро пішов на Майдан, а потім – в АТО.

    «Бовшівська сільська рада разом з Галицькою районною радою виділяють кошти на придбання нам житла. На рахунок ремонту не знаю – виділили лише шифер, адже не можуть і хату відновлювати, і купувати мені житло. Оскільки я багатодітна мама – у мене шестеро дітей, син в АТО, то мені купують житло, щоб я мала своє», – розповіла пані Оксана.

     

  • Найкраща програма

    Обласна рада виділяє кошти на лікування, потреби учасників АТО та членів їхніх родин, зауважує голова постійної комісії з питань захисту прав учасників і ветеранів антитерористичної операції на сході України та їх сімей Наталія Чаплинська. Суми визначають по тих документах, які подаються на комісію: актах обстеження, медичних висновках та інших. Якщо боєць або хтось із його родини мають онкозахворювання, йому виділяють кошти на лікування. Бійцям з інвалідністю також надається допомога відповідно до групи – від 2 до 4 тис. гривень. Мінімальна сума допомоги складає 1,5 тис. грн., максимальна – 5 тисяч. Всі кошти виділяються відкрито, прозоро і колегіально, запевняє голова.

    У департаменті соціальної політики раніше діяла програма на покращення житлових умов, за якою бійцям виділяли по 25 тис. гривень. Кошти виділялися тим, кого порекомендували спілки учасників АТО. «Якщо спілка когось пропустила і не рекомендувала, кошти людина не отримувала», – наголошує Чаплинська.

    Програма підтримки учасників АТО в Івано-Франківській області як минулого, так і цього року – найкраща в Україні, зауважує в.о. директора департаменту соціальної політики ОДА Віталій Яворський. Обласна програма, а це 20 млн. грн., спрямована на конкретні, адресні речі – грошові виплати та іншу матеріальну допомогу для окремого бійця або членів його родини.

    «Значні виплати проводяться у зв’язку із загибеллю чи смертю бійця – 50 тис. грн. рівними частками. До роковин смерті – 30 тис. грн. А ще – на осіб, зниклих безвісти. На жаль, таких немало. Чималі кошти закладені на оздоровлення у зв’язку з пораненням, каліцтвом чи хворобою, отриманими в зоні АТО», – пояснює чиновник.

    Цього року кошти передбачені і на сімейний відпочинок атовців. Сума втричі більша, ніж минулого року – 600 тис. гривень. Місце проведення відпочинку, правда, ще не визначили. 500 тис. грн. виділено на конкурс проектів соціально-психологічної реабілітації, минулого року ця сума складала 150 тисяч.

    Новацією в соціальних гарантіях є виплати родинам бійців, смерть яких настала після демобілізації. Також передбачено одноразову допомогу на оздоровлення членам сімей загиблих – батькам і дружинам. Програма допомоги бійцям постійно змінюється та доповнюється новими пунктами.

     

    Поетапний підхід

    В області – понад 7 тис. демобілізованих бійців, відтак немає можливості виділити кошти на поліпшення житлових умов усім. На нараді з головами спілок учасників АТО прийняли рішення про виділення коштів інвалідам І та ІІ груп, членам сімей загиблих, учасникам бойових дій, житлу яких завдані збитки на понад 100 тис. грн. внаслідок повеней, зсувів та інших природних умов.

    «Ми змушені допомогти тим, кому допомога потрібна першочергово. Поетапно будемо доходити до тих, хто може почекати», – обіцяє Яворський.

    В області діє також державна програма, відповідно до якої виділялися квартири родинам загиблих та інвалідам І та ІІ груп. Усі, хто стояв на черзі, минулого року отримали квартири. Наразі визначають потребу осіб, які підпадають під дію постанови, щоб вони мали можливість отримати грошову компенсацію.

    «Якщо раніше ми займалися закупівлею житла, то нині порядок змінений. Виділяються кошти на спеціальний рахунок, людина має можливість сама знайти собі житло, придбати таке, яке вважає за потрібне, у будь-якій точці України. Єдина умова – визначена гранична ціна за квадратний метр. Якщо ж ціна вища, ніж передбачено, можна самостійно доплатити», – каже посадовець.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!