Смерть на воді

  • Прикарпатські річки добра принада для туристів, але приховують велику небезпеку. Жертвами водойм стають місцеві жителі і туристи, які йдуть на дно здебільшого через власну необережність. Як вберегти себе і близьких, щоб відпочинок на березі не став фатальним, дізнавався «Галицький кореспондент».

    У межах Івано-Франківської області протікає 132 річки, здебільшого гірських, кожна з них – щонайменше 10 кілометрів завдовжки. Круті береги, великі схили і швидкість течії, кам’янисте русло, пороги і водоспади часто стають смертельною пасткою для людей.

    Найчастіше через необережність біля водойм страждають саме на території Івано-Франківська.

    У 2018 році вода забрала життя майже трьох десятків прикарпатців. За інформацією поліції, минулого року до територіальних підрозділів головного управління національної поліції в Івано-Франківській області надійшло 26 заяв про виявлення утоплеників, серед них – троє жінок.

    На пошуки деяких тіл йшли дні і тижні. На початку літа своє життя віддав прикарпатець, який врятував власних дітей. Під час відпочинку троє дітей почали топитись у річці Дністер на Городенківщині. Чоловік кинувся на порятунок, виштовхав їх з глибини і передав дружині, але сам вже вибратися не зміг. Тіло загиблого вдалося знайти через два дні у селі Устечко Тернопільської області.

    Здебільшого жертви водойм не мають шансу на порятунок, загиблих знаходять, коли їхні тіла спливають на поверхню. Медики пояснюють, що у тілі людини, яка померла у воді, починають розмножуватися бактерії, які спричиняють накопичення газів.

    Рятувальники області наголошують на тому, що основні причини смерті на водоймах – необережність та вживання алкоголю. Часто люди обирають для відпочинку місця, не призначені для купання. Не знаючи глибини і дна річки, вони наражають себе на небезпеку, а відпочинок біля водойми із алкоголем – це найбільш поширений сценарій біди.

    «Найчастіше люди тонуть у період купального сезону на не відведених для відпочинку у воді місцях, так би мовити, стихійних. Часто жертвами стають люди напідпитку і діти, які граються у воді. Основна причина – це, все ж таки, алкоголь», – зазначає Олександр Галянтий, провідний інспектор сектора техногенної безпеки відділу запобігання надзвичайних ситуацій УДСНС в Івано-Франківській області.

    Один із таких випадків трапився на міському озері в Івано-Франківську. Чоловік напідпитку довго купався у водоймі, відмовляючись виходити на сушу, а згодом таки втратив контроль і пішов під воду. Поки рятувальники пливли, допомогти потопаючому стрибнули дві жінки. Вони виштовхували його з води, а люди на пірсі вже витягнули його на сушу. До слова, одній з цих жінок рятувальники теж надали допомогу. Опинившись на березі, нетверезий чоловік ще декілька разів намагався кинутись у воду, але його стримали. За словами очевидців, ймовірною причиною такої поведінки став конфлікт із жінкою. До слова, її з води також витягнули перехожі.

    Рятувати життя людей довелося випадковому перехожому і в Яремче. 22-річний житель Чернівців, який працював у курортному містечку, прогулювався після роботи, коли побачив, що у річці тоне дитина. Він без роздумів кинувся рятувати дівчинку, якої вже й не було видно на поверхні. Пірнаючи раз за разом, хлопець знайшов дитину, яка не подавала ознак життя.

    На допомогу йому поспішили місцеві жителі, разом вони доправили потерпілу на берег і привели її до тями. Щойно дізнавшись від очевидців про те, що у воді перебуває ще й мама дівчинки, хлопець кинувся її рятувати. Виявилося, що швидка течія віднесла жінку на відстань понад тридцять метрів. Хлопець берегом дістався до потерпілої, яка з останніх сил трималася на воді. Рятівник підхопив її і за допомогою ще одного чоловіка доправив на берег. Сім’я, на щастя, не постраждала і відбулася лише переляком.

  • «Дитину течією знесло до більшого басейну, я одразу кинувся туди. Коли витягнув з води  дівчинку, подумав, що вона мертва, тому залишив її іншим людям і поспішив рятувати її маму. Жінці стало погано ще й тому, що їй не показували дитину. Але дівчинку привели до тями. На щастя, всі живі», – згадує Валерій Плав’юк.

    Хлопець свій вчинок героїчним не вважає, каже, що кинувся на порятунок, не задумуючись, адже йшлося про життя дитини та її мами.

    Рятувальники наголошують на тому, що бути обережним біля води вкрай важливо, адже поруч не завжди є той, хто може допомогти, тим паче на порятунок потопаючого є не більше однієї хвилини часу.

    Зрозуміти, що людина тоне, можна за її поведінкою на воді: вона не кричить, часто вдихає і видихає повітря, вода заливається їй у рот, через що людина не може просити про допомогу, погляд не зосереджений. Рухи такої людини більше схожі на спроби вхопитися за щось, ніж на плавання, положення тіла вертикальне, а ноги часто нерухомі.

    Зрозуміти, що людина потребує допомоги, можна, спитавши її про це, і якщо відповіді немає, її варто негайно витягувати з води. Водночас рятувальник має дбати і про власну безпеку, адже часто потопаючий інстинктивно штовхає його на дно, щоб самому дістатися до поверхні.

    Щоб не віддати своє життя воді, варто пам’ятати основні правила поведінки. Відпочиваючи на водоймах, слід обмежити вживання алкоголю, а для купання обирати відомі вам ділянки, призначені для масового відпочинку. Веселощі у воді повинні бути безпечними. Пірнати треба обережно, адже різка зміна температури води на поверхні та кілька метрів під водою може викликати раптову зупинку серця. Обмежити час перебування в озері чи річці, бо тіло можуть звести судоми. Прогулюватися біля водойм треба теж обережно, не блукати маловідомою місцевістю і не ставати на тонкий лід.

    Відпочинок на березі озера чи річки – чудова ідея для літньої спекотної пори, а прогулянками біля води можна насолоджуватися увесь рік. Втім чим ближче до води ви перебуваєте, тим уважнішими будьте, щоб відпочинок не став фатальним.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!