Український інститут національної пам’яті просить припинити відновлення польських пам’ятників і меморіалів 

  • У червні цього року відбудуться переговори, на яких українські та польські експерти вирішуватимуть суперечку стосовно польських пам’ятних місць в Україні, та українських – в Польщі. Про це на своїй сторінці в Facebook написав Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті, підсумувавши зустріч зі своїм польським колегою Ярославом Шереком, яка відбулась у Києві.

    Як повідомлялось раніше, пам’ятник, який створили 23 роки тому на честь Української повстанської армії (УПА), на кладовищі польського села Hruszowice брутально демонтували 26 квітня, після того, як місцева влада підтримала заклики націоналістичних організацій, які стверджували, що він був «побудований незаконно».

    Український інститут національної пам’яті звернувся до місцевих органів самоврядування з проханням припинити розгляд будь-яких запитів від польських державних установ, приватних осіб або громадських організації щодо отримання дозволів на встановлення нових польських пам’ятників і меморіалів, або відновлення вже існуючих.

    «Знищення масового поховання солдатів УПА в Hruszowice є п’ятнадцятим актом вандалізму в місцях пам’яті українського народу в Польщі, починаючи з 2014-го року. Ці випадки не розслідуються польськими правоохоронними органами. Польська влада не відновила зруйновані монументи. В цей же період зафіксовано чотири акти вандалізму зі знищенням польських пам’ятних місць в Україні, і кожного разу українська влада їх відновлювала в первинному вигляді настільки швидко, наскільки це було можливо. Також були відкриті кримінальні справи за фактом вандалізму,»наголосили в інституті.

    В той же час, Інститут заявляє, що готовий відновити співпрацю з польськими партнерами, одразу, як тільки  всі факти руйнування українських місць поминання, зафіксовані в 2014-2017 роках, будуть прозоро і відкрито розслідувані, і всі винні будуть покарані. Інша умова, викладена Інститутом, полягає в тому, що всі зруйновані українські пам’ятники мають бути відремонтовані за рахунок польської сторони, а також легалізовані.

  • Читайте також: Польський цвинтар у Коломиї можна зробити схожим на Меморіальний сквер, – Сич

     Юлія БУМБАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!