44 кандидати в президенти України: коротко про кожного

  • На пост президента України претендують 44 людини – рекордна кількість учасників за всю історію президентських виборів. ВВС максимально коротко розповідає про те, хто це і що вони пропонують виборцям.

    Центральна виборча комісія України опублікувала остаточний список кандидатів у президенти, які візьмуть участь у виборах, запланованих на 31 березня цього року.

    Число претендентів на пост президента виявилося рекордним для України – 44. Всього в комісію надійшли документи від 91 людини, ще двоє надіслали документи електронною поштою, їх не прийняли.

    У підсумку в президенти балотуються 16 депутатів парламенту, двоє колишніх керівників Служби безпеки України, актор-комік, полковник спецназу, який пішов у відпустку, політтехнолог, який перебуває під домашнім арештом, і двоє людей на ім’я “Ю.В.Тимошенко”.

    Пояснити величезне число кандидатів можна кількома причинами.

    По-перше, процедура реєстрації кандидата дуже проста: потенційний учасник виборів не повинен збирати підписи або проходити через інші затягнуті процедури. Потрібно лише віднести до будівлі на площі Лесі Українки пакет документів, заповнити електронну декларацію про майновий стан та перевести на рахунок ЦВК 2,5 млн грн (майже 100 тисяч доларів США) – як виявилося, цілком прийнятну суму для чотирьох десятків охочих взяти участь у виборах.

    По-друге, незабаром парламентські вибори. Частина кандидатів беруть участь у президентській кампанії для того, щоб нагадати про себе перед виборами до Верховної Ради, запланованими на жовтень.

    Нарешті, традиційно для українських виборів деякі кандидати в президенти будуть виконувати в кампанії “технічну” роль, пояснюють опитані ВВС Україна політологи. Кандидат може призначати своїх людей у виборчі комісії, інші кандидати можуть використовуватися для того, щоб адресно критикувати лідерів гонки, перераховували експерти.

    ВВС розповідає про кожного з претендентів на пост президента України – буквально двома реченнями.

    Геннадій Балашов
    Лідер карликової партії “5.10”, яка пропонує створити в Україні податковий рай, законодавчо закріпити курс гривні до долара і звільнити не менше 80% чиновників. Балашов знаменитий різкими висловлюваннями на адресу Москви – наприклад, пропонував перекрити транзит російського газу в Європу, а в 2014 році Слідчий комітет Росії відкрив проти нього справу за розпалювання ненависті до громадян Росії.

    Роман Безсмертний
    Учитель історії одного з райцентрів Київської області вперше обрався до Верховної Ради в 1994 році, був комендантом наметового містечка під час “Помаранчевої революції”, головою партії “Наша Україна” президента Віктора Ющенка, послом України в Білорусі за президента Віктора Януковича. За Петра Порошенка певний час представляв Київ у мінській переговорчій групі, а тепер йде в президенти, заявляючи, що “втомився підносити патрони тим, хто не вміє стріляти”.

    Ольга Богомолець
    Медик у кількох поколіннях, доктор медичних наук, ім’ям її прадіда названий Київський медуніверситет, починає свою передвиборчу програму словами “Наша країна хвора”. Організовувала медслужбу Євромайдану, після перемоги якого пройшла до Верховної Ради від “Блоку Петра Порошенка”.

    Інна Богословська
    До 2013 року входила до політради Партії регіонів Януковича, представляла її “ліберальне” крило, але вийшла з її складу після побиття студентів на Євромайдані. Одна з найпереконаніших багаторічних персональних опонентів Юлії Тимошенко в українській політиці, напередодні нинішньої кампанії закликала Порошенка не висуватися на другий термін.

    Юрій Бойко
    Колись – один з лідерів Партії регіонів, зараз йде на вибори від одного з уламків “Опозиційного блоку”. Вважається соратником бізнесмена Дмитра Фірташа і лідера руху “Український вибір” Віктора Медведчука, кума російського президента Володимира Путіна.

    Віктор Бондар
    У 29-річному віці став міністром транспорту за президентства Ющенка. Пізніше – до лютого 2014 року – входив до складу парламентської фракції Партії регіонів, а в 2015-му очолив партію “Відродження”, від якої і висувається в президенти.

    Олександр Ващенко
    Бізнесмен, голова громадської організації “Влада народу”, яка не має свого сайту, і телекомпанії “AV-TV”, яка не веде мовлення. У своїй передвиборчій програмі обіцяє вести Україну “особливим шляхом гідності і свободи, розвитку та процвітання”.

    Олександр Вілкул
    Ще один кандидат з числа колишніх членів Партії регіонів, які пізніше сформували “Опозиційний блок”, а ще пізніше розсварилися між собою. Вілкула буде підтримувати найбагатший громадянин України – мільярдер Рінат Ахметов.

    Микола Габер
    Кандидат біологічних наук, 11 років займався дослідженнями Чорнобильської зони, чотири роки був депутатом Верховної Ради. У 1998 році став лідером Патріотичної партії України, яка з тих часів тричі безуспішно брала участь у парламентських виборах, і очолює цю партію досі.

    Дмитро Гнап
    Колишній журналіст – це з розслідувань його команди “Слідство.Інфо” українці дізналися про причетність Порошенка до скандалу з “панамськими документами” і про недоліки слідства у справі про вбивство Павла Шеремета. Пішов в президенти від молодої партії “Сила людей” і вже на старті кампанії потрапив у скандал: з’явилися повідомлення про те, що він не передав, хоча й обіцяв, на потреби армії 15 тисяч євро, отриманих його командою в якості премії за внесок у розвиток журналістики в Східній Європі.

    Анатолій Гриценко
    Міністр оборони часів президентства Ющенка, полковник запасу і лідер партії “Громадянська позиція”. Вважається, що він найбільш рейтинговий з кандидатів, які претендують на голоси прозахідної частини виборців, які розчарувалися і в Порошенко, і в Тимошенко.

    Олександр Данилюк
    Юрист за освітою, заявляє, що не збирається перемагати на виборах, і що його мета – виключити можливість дестабілізації і “російського реваншу”. За президентства Януковича Данилюк був одним з організаторів протестів проти ухваленого тоді Податкового кодексу, а під час Євромайдану разом з однодумцями захоплював будівлі міністерств в центрі Києва.

    Юрій Дерев’янко
    Позафракційний депутат Верховної Ради прийшов в політику з бізнесу: він стверджує, що став мільйонером у 24 роки і займався ІТ, фармацевтикою, нерухомістю, поліграфією, торгівлею металом і навіть виробництвом мультфільмів. Був одним з найближчих соратників Міхеіла Саакашвілі в його бутність українським політиком і одним з лідерів його “Руху нових сил”, проте в грудні минулого року разом з 19-ма обласними організаціями вийшов з цієї партії.

    Дмитро Добродомов
    Колишній львівський журналіст, колишній ведучий телепрограми “Народний контроль” і нинішній лідер однойменної партії, позафракційний депутат Верховної Ради України. Ще один соратник Саакашвілі, разом з ним проривав українсько-польський кордон.

    Василь Журавльов
    Бізнесмен, глава Федерації футболу Маріуполя, глава карликової партії “Стабільність” з центральним офісом в тому ж Маріуполі. Стверджував, що Путін купив перемогу збірної Росії на ЧС-2018, а на її поразку в чвертьфіналі турніру відреагував постом “Прощавай, немита Росія!”

    Володимир Зеленський
    Відомий комік, засновник популярного шоу “Вечірній квартал”, автор і виконавець головної ролі в серіалі “Слуга народу” про вчителя історії, який став президентом України, заявив про похід в політику в новорічну ніч в ролику, стилізованому під президентське привітання. Підготовку до виборів Зеленський висвітлює в реаліті-шоу, а голосувати за нього збирається не тільки молодіжний протестний електорат: січневі опитування вивели його на перше місце в електоральних рейтингах.

    Сергій Каплін
    Депутат Верховної Ради, очолював карликову Партію простих людей, яку пізніше перейменував в “Соціал-демократичну партію”. Не ображається, коли його називають популістом: після того, як Тимошенко пообіцяла після своєї перемоги знизити ціну на газ для населення вдвічі, розвісив по всій країні білборди з обіцянкою знизити вартість палива вчетверо.

    Юрій Кармазін
    Колишній одеський прокурор і суддя, чотири рази обирався до Верховної Ради. У травні минулого року був обраний “гетьманом козацтва всієї України” замість попереднього гетьмана – екс-президента Ющенка.

    Ілля Кива
    Колишній глава департаменту протидії наркозлочинності Національної поліції, глава Федерації дворового футболу України, експлуатує імідж брутального мачо. Відомий сексистськими, гомофобними і просто ексцентричними висловлюваннями на кшталт: “Я готовий пройти поліграф. Але чи готовий поліграф пройти мене?”

    Аркадій Корнацький
    Бізнесмен-аграрій родом з Миколаївської області, до 2005 року – громадянин Росії. Депутат Верховної Ради з фракції “Блоку Петра Порошенко” в своїй виборчій програмі обіцяє усунути від влади нинішню політичну еліту, провести люстрацію і створити міжнародний антикорупційний трибунал.

    Руслан Кошулинський
    Колишній віце-спікер Верховної Ради, нині – віце-спікер Львівської обласної ради. Позиціонується як єдиний кандидат від націоналістів: його висунення підтримали націоналістичні партії та організації “Свобода”, Конгрес українських націоналістів, Організація українських націоналістів, С14 і “Правий сектор”.

    Віктор Кривенко
    За президентства Ющенка був заступником глави Національного космічного агентства України, при Януковичі – радником глав концернів “Укрспецекспорт” і “Укроборонпром”, які займаються виробництвом та експортом озброєнь. Зараз – депутат парламенту і глава партії “Народний рух України”, яка веде свій родовід з часів створеного в 1989 році масштабного суспільно-політичного руху.

    Сергій Кривонос
    Полковник, перший заступник командувача Сил спеціальних операцій (ССО) – еліти армійського спецназу України, висунутий в президенти партією “Воїни АТО”. Командування ССО виступило зі спеціальною заявою про те, що його участь у виборах є особистою ініціативою і не пов’язана з діяльністю Збройних сил, на що Кривонос відповів, що на час кампанії взяв відпустку.

    Віталій Купрій
    Бізнесмен і депутат парламенту. Виступає за те, щоб заборонити держслужбовцям і членам їхніх сімей поїздки до Росії, а також за переслідування Путіна в Гаазькому трибуналі.

    Юлія Литвиненко
    Журналістка, останнє місце роботи – пропрезидентський телеканал “Прямий”. Про намір піти в президенти заявила в січні, в передвиборних роликах обіцяє ставити політикам “незручні питання про скелети в їхніх шафах”.

    Олег Ляшко
    Лідер Радикальної партії Олега Ляшка, знаменитий популістськими заявами і вчинками: їв чорнозем на трибуні парламенту, намагався завести до Верховної Ради корову, знищував у супермаркетах імпортні овочі. Символ кампанії Ляшка – вила, які фігурують в його декларації між колекцією монет і годинником Vacheron Constantin: саме за допомогою вил він збирається боротися зі свавіллям влади, а в 2013 році навіть намагався пройти з ними на літак до Донецька піднімати людей на опір проти Партії регіонів.

    Олександр Мороз
    Старожил української політики: вперше був обраний до Верховної Ради ще в 1990 році і протягом двох скликань парламенту був його спікером. У 2006 році перейшов з “помаранчевого” політичного табору в партнери Януковича, що стало приводом для звинувачень у зраді з боку колишніх колег.

    Євген Мураєв
    Колишній член Партії регіонів і створеного на її основі “Опозиційного блоку”, нині – лідер створеної восени минулого року карликової партії “Наші”. Здобув популярність завдяки частим появам на телеканалі Newsone, який йому раніше належав.

    Валентин Наливайченко
    Філолог за першою освітою і дипломат з 12-річним стажем, двічі – за президента Ющенка і після втечі Януковича – очолював Службу безпеки України. Під час першого перебування Наливайченка на чолі української спецслужби у нього вкрали гаманець в одному з київських фітнес-центрів.

    Роман Насіров
    Після перемоги Євромайдану очолив Державну фіскальну службу України, але в березні 2017 року його звинуватили в причетності до корупційної схеми і звільнили. У грудні минулого року суд визнав звільнення Насірова незаконним, судовий процес за звинуваченням у зловживанні владою та службовій фальсифікації триває.

    Андрій Новак
    За документами – безробітний член карликової партії “Патріот”, глава Комітету економістів України, який не має власного сайту. Згідно з декларацією за 2017 рік, його річний дохід склав 38 400 грн, а в якості нематеріального активу кандидат зареєстрував книгу “Як підняти українську економіку”.

    Сергій Носенко
    Керуючий директор міжнародної інвестиційної компанії International Investment Partners, називає себе лібералом і республіканцем. Заявляв, що правонаступник СРСР – Росія – має понести фінансову відповідальність за шкоду, завдану Україні і українському народові в результаті репресій і Голодомору.

    Володимир Петров
    Політтехнолог, перебуває під домашнім арештом за звинуваченням в організації секс-скандалу за участю високопосадовця Нацполіції Олександра Варченка. У своїй програмі обіцяє оголосити Україну православною державою і передати церкві функції міністерства соціальної політики, гарантувати право на безкоштовний хліб для кожного українця, а також повернути Україні її одвічні території, які зараз належать Польщі, Білорусі, Росії, Румунії та Угорщині.

    Петро Порошенко
    Ще за місяць до перемоги Євромайдану цей великий бізнесмен і депутат не розглядався серйозно в якості потенційного наступника Януковича, але в результаті зумів перемогти на позачергових виборах президента. На старті кампанії-2019 не всі соцдослідження прогнозують йому навіть вихід до другого туру виборів, але сам Порошенко заявляє, що не програв жодних виборів в житті.

    Руслан Ригованов
    За документами, поданими до виборчої комісії, він – в.о. начальника Севастопольського морського рибного порту, прописаний у Горлівці, яка перебуває під контролем самопроголошеної “Донецької народної республіки”. У якості українського політолога брав участь в ток-шоу на російському телебаченні, через що втратив посаду помічника-консультанта однієї з депутатів українського парламенту, яка назвала його “українцем для биття”.

    Андрій Садовий
    Лідер парламентської партії “Самопоміч”, з 2006 року – беззмінний мер Львова, найпривабливішого в туристичному плані міста України. Ще в 2017 році входив до числа фаворитів президентських виборів, однак його позиції похитнув “сміттєвий скандал”, як стверджує Садовий, інспірований Адміністрацією президента.

    Віталій Скоцик
    Професор кафедри конярства та бджільництва Національного університету біоресурсів і природокористування. У 2014-2018 роках очолював Аграрну партію України, яка інтенсивно рекламувалася і показувала непогані результати на місцевих виборах, проте восени минулого року був виключений з неї і заявив про рейдерське захоплення партії.

    Ігор Смешко
    Колишній начальник Головного управління розвідки Міноборони України, під час “Помаранчевої революції” очолював Службу безпеки України, зараз – професор Київського інституту міжнародних відносин. Восени 2004 року був присутній на знаменитій вечері, де ймовірно був отруєний кандидат в президенти Ющенко.

    Олександр Соловйов

    Полковник міліції у запасі, лідер партії “Розумна сила”, який їздив до Луганська, щоб підписати з місцевими жителями “народну декларацію про мир”. Засуджений за організацію “вбивства” Аркадія Бабченка підприємець Борис Герман заявляв, що партія “Розумна сила” фінансується “приватним фондом Путіна”, пізніше про російське фінансування цієї сили заявляли і в СБУ, проте в самій партії відкидали ці звинувачення.

    Сергій Тарута
    До початку конфлікту на Донбасі – один з найбагатших людей України, співвласник корпорації “Індустріальний союз Донбасу”. У 2014 році півроку був губернатором Донецької області, після цього обрався до парламенту, створив партію “Основа”, критикує Порошенка.

    Юлія Тимошенко
    Двічі прем’єр-міністр, двічі побувала за ґратами, двічі брала участь в президентських виборах і обидва рази фінішувала другою. До останнього часу мала найвищий електоральний рейтинг серед усіх кандидатів у президенти, але в січні цього року несподівано поступилася пальмою першості шоумену Зеленському.

    Юрій Тимошенко
    Закінчив ПТУ, працював маляром, водієм, а потім в якості бійця Нацгвардії воював на Донбасі, що дало йому можливість обратися до парламенту в мажоритарному окрузі в Івано-Франківській області. ЗМІ підозрюють, що участь депутата в кампанії пояснюється тим, що його прізвище й ініціали – “Тимошенко Ю.В.” – повністю збігаються з прізвищем та ініціалами Юлії Тимошенко.

    Ігор Шевченко
    У 2014-15 роках – міністр екології України. В рамках цьогорічної кампанії вже запам’ятався серією білбордів про пошуки коханої жінки, а також “давоськими шапками”: кандидат в президенти похвалився в Facebook, що зумів роздобути відразу п’ять шапок, які роздавали учасникам Всесвітнього економічного форуму безкоштовно.

    Олександр Шевченко
    Депутат Верховної Ради України, висунутий в президенти партією “УКРОП”, яку пов’язують з бізнесменом Ігорем Коломойським. Засновник комплексу “Буковель”, найпопулярнішого гірськолижного курорту України.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!