Best of ФотоПАВЛО

Щороку середина літа перетворюється в Дмитровичах, що за 15 кілометрів від Львова, на свято фотографії. Тут збираються фотографи з різних куточків України, щоб вшанувати пам’ять про свого колегу, корінного дмитровичанина Павла Дроб’яка. Тут він розпочав свій життєвий шлях, тут і знайшов останній пристанок. Але найбільш важливі роки, в сенсі творчості, Павло прожив у Івано-Франківську. Власне на 80-90-ті роки минулого століття припав розквіт його таланту, саме ті роки були для нього найбільш продуктивними і насиченими творчими поривами.

Пленер ФотоПАВЛО запозичив назву від однойменної поезії Юрка Андруховича і був започаткований у 2014 році. Середину липня вибрали не випадково, адже 12 липня – це День святих Верховних апостолів Петра і Павла, а також День фотографа і День святої Вероніки – покровительки фотографії. Ще й перша документальна згадка про Дмитровичі датується 18 липня 1364 року. Все зійшлося ідеально, тому Давидівська ОТГ, до якої вже другий рік входять Дмитровичі, запропонувала місцевій громаді відсвяткувати День села в часі проведення фотопленеру, що й було успішно реалізовано.

Цьогорічний пленер був подвійно ювілейним, оскільки в травні Павлові виповнилося б сімдесят років. За п’ять років гостями Дмитровичів побували фотографи з Києва, Вінниці, Кривого Рогу, Миколаєва, Арциза, Рівного, Сум, Харкова, Чернівців, Кам’янець-Подільського, Луцька, Хмельницького а також з Дрездена. Звичайно, найбільш масовим на цих пленерах було представництво фотоспільнот Прикарпаття і Львівщини, а саме обласних організацій Національної спілки фотохудожників України і народного фотоклубу “Колумб” з Тисмениці – це головні натхненники і організатори цього заходу.

Поступово, рік за роком програма пленеру виходила за рамки фотосправи. Оскільки Павло Дроб’як був людиною багатогранною і в коло його інтересів входило, окрім фотографії, багато інших творчих жанрів, то серед його друзів і шанувальників було чимало художників, письменників, журналістів, музикантів, театралів і т. п. Тому не дивно, що у Дмитровичах вже побували зі своїми творчими вечорами Юрій Андрухович, Тетяна Павлик, київський поет Віктор Нагорний. Цього року відбувся творчий вечір і автограф-сесія Тараса Прохаська, акварельний майстер-клас Тетяни Павлик, концерт етно-рок-гурту “Перкалаба”.

Цьогорічний пленер розпочався відкриттям фотовиставки Best of ФотоПАВЛО – найкращих робіт Павла Дроб’яка періоду 1980-90 рр. Відкривали виставку завідувач відділу культури Давидівської ОТГ Христина Кучак і директриса місцевої бібліотеки Галина Шапайко. Особливо дякую їм обом, бо без їхньої допомоги і сприяння все виглядало б містечково та надто скромно. Завдяки матеріальній підтримці Давидівської ОТГ виставка отримала чудову «одежину» – капітальні рами та транспортувальні скрині для переміщення виставки, оскільки її чекає тривала подорож галереями і виставковими залами України. А в недільний день, коли святкувалося День села, традиційно відкрилася виставка фоторобіт учасників пленеру на основі матеріалу, відзнятого в Дмитровичах у попередні роки. Мешканці Дмитровичів із задоволенням розглядали фото, впізнаючи себе, родичів, сусідів, різні події, місця та околиці рідного села.

До свята села готувалися не тільки учасники фотопленеру і Народний дім та його самодіяльні колективи, але й усі мешканці. Прибирали біля своїх осель, працювали над облаштуванням майданчика біля Народного дому, готували фанзону для футбольних вболівальників, прикрашали територію. Святкування, за українським звичаєм, розпочалося з Богослужіння у місцевій старенькій церкві святого Архистратига Михаїла (1765 р.). В Народному домі відбувся святковий концерт. Усіх присутніх привітали представники Давидівської сільської ради ОТГ Кухарський І. Я. та Кіт. З. М., староста Марійко М. С. А далі виступали місцеві самодіяльні колективи, а також гості з навколишніх сіл – Чишок, Глуховичів, Кротошина. Після закінчення концерту дмитровичівські козаки пригощали усіх смачним кулішем та смаженою картоплею. А на подвір’ї до вечора лунали народні пісні – співали всі охочі. Дітей розважали аніматори «Сімка» і «Нулик», доки не стемніло. Вечора дмитровичани чекали з нетерпінням. І ось нарешті на сцені з’явилися довгоочікувані і незвичайні гості – гурт «Familia Perkalaba». Площа біля Народного дому заповнилася людьми із першими звуками музичних інструментів. Здавалося, що все село, а, може, ще й сусідні села, бавилися разом з нами. Фантастична атмосфера, класна музика і неперевершені виконавці створили справжнє чудо – танцювали всі, від маленьких до стареньких. А на завершення до ночі була дискотека – «у клюбі були танці»…

Вже дев’ять років ФотоПАВЛА нема серед нас. Але його друзі пам’ять про свого товариша підтримують і шанують. Щорічні фотозустрічі в Дмитровичах вже стали традицією, на могилі Павла встановлено символічний знак – металеву фотокамеру на тринозі (аналогічну тій, що в обласному центрі, у скверику біля медуніверситету). Одна з вулиць Дмитровичів, де жив фотохудожник, названа його іменем. В планах є встановлення меморіальної дошки на вулиці Гординського в Івано-Франківську, де була робітня ФотоПАВЛА, видання фотоальбому на основі матеріалів з пленерів у Дмитровичах, перетворення фотопленеру на мистецький фестиваль.

Детальніше про пленер можна довідатися у Facebook в групі ФотоПАВЛО.

Ростислав КОНДРАТ

Павло Дроб’як, Івано-Франківськ, грудень 1992. © Ростислав Кондрат

Біля Павлового обійстя: Дмитровичі №135, а тепер вулиця Павла Дроб’яка! Зліва направо частина групи учасників пленеру: Юрко Черневий (Болехів), Ігор Лозовський (Дмитровичі) – племінник Павла, Неллі Спіріна (Київ), Михайло Пецкович (Ясениця, Турківський район), Маруся Слобоженюк (Київ), Тарас Прохасько (Івано-Франківськ), Сергій Книш (Кривий Ріг), Микола Тинкалюк (Винники-Львів).

Це наші фотомоделі: Маруся Слобоженюк (Київ), Таня Павлик (Івано-Франківськ), Неллі Спіріна (Київ), Софія Варава (Дмитровичі). © Фото. Ростислав Кондрат

Ось так працювали фотографи в ході пленеру: Володимир Дубас (Львів), Андрій Афтанаса (Винники), Юрко Черневий (Болехів). © Фото. Ростислав Кондрат

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!