До бізнесу передом, до громади задом

  • Нещодавно у селищі Брошнів-Осада, що на Рожнятівщині, автостанція зачинила свої двері для відвідувачів. Після цього її придбали люди, наближені до колишнього селищного голови, а сам він став керівником нового підприємства – ТОВ «Брошнів автостанція». Голова громади переконаний, що це якась афера.

    Голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів розповідає, що автостанцію тут звели приблизно у 1970-х роках. До цього долучилися заводи, які діяли в промисловому селищі. Потім вона перейшла у власність Міністерства транспорту, а згодом – ТДВ «Обласне підприємство автобусних станцій» (ОПАС).

    Однак 16 травня ц.р. автостанція не відчинила двері для відвідувачів. Голова громади наголошує, що про закриття її ніхто не повідомляв. Через численні скарги від мешканців на сесії селищної ради депутати звернулися в ОПАС,  просили якомога швидше вирішити питання щодо відновлення роботи Брошнів-Осадської автостанції.

    Назарій Іванів зазначає, що життя громади, звісно, не зупиниться після її закриття, однак часто люди там перечікували дощ, ховалися від спеки, могли дізнатися розклад автобусів, придбати квитки тощо. Через автостанцію проходять і міжобласні автобусні маршрути, тому закриття створює мешканцям чималі незручності.

    До того ж, до кінця року ОТГ планує придбати автобуси, щоб здійснювати безкоштовні перевезення. Вони б курсували між селами та підвозили мешканців до автостанції, а там люди могли б пересідати на інші автобуси. Тому вона, як каже Іванів, є стратегічним об’єктом і необхідна громаді. Проте 13 червня до селищної ради надійшла відповідь від ОПАС, що автостанція – збиткова і не може надалі функціонувати.

    Відтак голова Брошнів-Осадської ОТГ звернувся до гендиректора ОПАС Віталія Запухляка з пропозицією розробити програму фінансової підтримки автостанції, лише б вона знову запрацювала. Громада готова була утримувати її працівників, але 12 липня ОПАС продало автостанцію.

    Назарій Іванів каже, що довідався про це з чуток і, не повіривши, зателефонував до керівника ОПАС, але той підтвердив таку інформацію. Шокувало, за його словами, і те, що викупили у приватну власність автостанцію люди, наближені до попереднього селищного голови Івана Шикеринця: його дружина, дочка товариша та племінниця ще одного товариша.

    Тож уже 20 липня зібралася позачергова сесія ОТГ. На ній депутати прийняли звернення до нових власниць автостанції Богдани Шикеринець, Ірини Мазурик та Христини Єгорової, запропонувавши їм продати це приміщення площею 150 кв. м у комунальну власність за тією ціною, за яку вони її придбали з відшкодуванням витрат. Також депутати готові були розглянути й цінову пропозицію нових власників.

    Назарій Іванів наголошує, що ОПАС не пропонувало Брошнів-Осадській ОТГ купити це приміщення. А вони б обов’язково купили його, якщо б знали про продаж. Однак голова зауважує, що в той самий день нові власники зареєстрували фірму з назвою «Брошнів автостанція». Її керівником став не хто інший, як Іван Шикеринець – колишній селищний голова Брошнів-Осади.

    «Ціна, за яку вони купили автостанцію, – просто смішна. Двоє співвласників заплатили 41 тис. 666 грн., а дружина Шикеринця – на дві гривні більше. Думаю, це для того, щоб у декларації її чоловіка сума покупки не перевищила 50 тисяч. Разом з тим, це означає, що переважна частка власності – саме у них», – додає пан Назарій.

     

    Буде позов до суду

    Непокоїть голову ОТГ і те, що хоч основним видом діяльності в реєстрі вказане допоміжне обслуговування наземного транспорту, але, крім цього, фірма може займатися ще 22 видами діяльності. Наприклад, лісозаготівлею і лісопильним виробництвом, оптовою торгівлею деревиною і будівельними матеріалами, роздрібною торгівлею продуктами харчування і напоями, діяльністю готелів, агентств з працевлаштування, нерухомості, туристичних агентств, готелів, надання в оренду майна тощо.

    На позачерговій сесії селищна рада також розірвала договір оренди земельної ділянки площею 0,13 га під автостанцією з ОПАС. Тож тепер нові власники звернулися з проханням надати її їм в оренду на 40 років. Також вони просять дати дозвіл на підключення до мереж водовідведення та водопостачання єдиної громадської вбиральні в селищі, яку викупили разом з автостанцією.

    «Це якийсь нонсенс: вони ніяк не реагують на наші звернення, натомість звертаються до нас зі своїми проханнями. Ми не розуміємо до кінця, чим вони там будуть займатися, адже основний вид діяльності не забороняє робити щось інше. Я більш ніж переконаний, що для окозамилювання там рік-два, може, і побуде автостанція, а потім точно буде щось інше», – міркує голова громади.

    Назарій Іванів наголошує, якщо приміщення не перепродають у комунальну власність, то селищна рада не допустить, щоб тут діяла приватна автостанція. Мовляв, це стратегічний об’єкт, і він має належати громаді. ОТГ готова навіть збудувати на цій ділянці нову автостанцію чи зупинку.

    Також голова ОТГ повідомив, що селищна рада подаватиме в суд. Він переконаний, що процедура продажу автостанції порушена, оскільки ОТГ не попередили про її закриття і продаж. Крім того, торги мали би бути публічними.

  • «Народний депутат з Брошнева Анатолій Дирів вже готує звернення до міністерств транспорту і юстиції з цього приводу. Наскільки ми знаємо, якась частка в автостанції є державною власністю. Думаю, попередній голова двох скликань не мав права цього робити. Красти автостанцію у жителів, в яких він на виборах просив підтримки, – це, як мінімум, непорядно», – зазначає Іванів.

     

    Автостанція буде прибуткова

    Керівник ТОВ «Брошнів автостанція» Іван Шикеринець пояснює, що автостанцію придбали приватні особи в результаті домовленостей з ОПАС. Однак як саме це відбулося – конфіденційна інформація і він не може розкривати деталі.

    Шикеринець переконує, що її купували для того, щоб відновити роботу. Незважаючи на те, що вона була збитковою, є бачення, як зробити її прибутковою. Він запевняє, що все зробили у правовому полі. Тому сподівається, що керівництво ОТГ і депутати проявлять здоровий глузд та приймуть правильне і законне рішення. У товаристві навіть не розглядають такий варіант, як ненадання в оренду земельної ділянки в межах кадастрового номера чи дозволу на водовідведення і водопостачання.

    «Ми хочемо підключити вбиральню до каналізації та теплової води, щоб було зручно і водіям, і пасажирам. Зараз питання у підвішеному стані, і це унеможливлює подальші коментарі», – наголошує підприємець.

    Також він зазначає, що автостанцію не будуть продавати ОТГ, адже її купували не для того, щоб перепродувати. Але запевняє, що фірма займатиметься тим видом діяльності, який вказаний у реєстрі як основний – допоміжне обслуговування наземного транспорту. Всі інші види вписали на випадок, якщо будуть розширювати діяльність і додатково заробляти.

    «Це ніяк не вплине на роботу автостанції. Щоб потім не платити за зміни у статуті, ми намагалися максимально спрогнозувати і передбачити наше майбутнє. У нас, наприклад, вказаний видобуток газу. Зараз це не можемо робити, але всяке може бути. Ми живемо у непередбачуваних умовах», – говорить Шикеринець.

    На запитання, чому автостанцію він не придбав самотужки, а це зробила його дружина та ще двоє жінок, колишній селищний голова відмовився відповідати, назвавши його некоректним.

     

    Всі все знали?

    Генеральний директор ОПАС Віталій Запухляк пояснює, що автостанція у Брошнів-Осаді була декілька років збитковою, тому її закрили. Оскільки знайшлися люди, які готові інвестувати власні кошти, щоб знову відкрити її, то вирішили продати. Також він запевняє, що голова ОТГ був у курсі цього і з ним обговорювали багато варіантів виходу з ситуації.

    «Якщо вони хочуть щось зробити для громади, відкрити щось і заробляти паралельно, то чому б ні? Ми домовилися з Назарієм Іванівим обговорити різні варіанти. Але він пішов у відпустку і сказав, що всім буде займатися заступник. Однак той не прийшов на зустріч, хоча домовлялися про конкретну годину і день. То як їм можна було ще посприяти?» – дивується Запухляк.

    Гендиректор ОПАС стверджує, що публічних торгів тут не було потрібно і процедура продажу не порушена. Ціну 125 тис. грн. за автостанцію ОПАС поставило для того, щоб її купили та відкрили. Ціна, на його думку,  обґрунтована, бо в автостанцію ще потрібно інвестувати кошти.

    Натомість Назарій Іванів впевнений, що ОПАС провертає афери з автостанціями. «Мій колега з Заболотова Роман Білик каже, що там така сама ситуація. ОПАС спершу закрила автостанцію, а потім її продала. Це така афера загальнообласного значення», – наголошує він.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!