Бурштин: бюджет для спартанців?

  • З 40 питань порядку денного сесії Бурштинської міської ради, що відбулася 24 грудня, пріоритетним, звичайно, було питання про міський бюджет на 2016 рік. Після палких суперечок депутати ухвалили бюджет Бурштина на наступний рік у розмірі близько 74 млн. гривень, з яких тільки 36 мільйонів – це власні кошти, а решта – субвенції з держбюджету.

    Згідно з документом, головні розпорядники коштів повинні забезпечити в першочерговому порядку оплату праці працівників бюджетних установ, проведення розрахунків за продукти харчування, придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів, за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які надаються бюджетним установам.

    Крім того, у бюджеті передбачені пільги учасникам бойових дій ОУН-УПА, інвалідам з вадами зору І-ІІ групи, дітям-інвалідам з вадами зору – 50-відсоткова знижка плати за користуванням житлом, комунальними послугами, телефоном. Також є пільги на житлово-комунальні послуги реабілітованим, учасникам АТО та почесним громадянам міста.

    «Бюджет сформований відповідно до Бюджетного кодексу, передбачено захищені статті, ну, не в повному обсязі, але принаймні так, щоб установа могла існувати. Працівникам бюджетних сфер не передбачена індексація, бо у зв’язку з цією постановою її не повинно бути. Передбачені кошти на безкоштовне харчування учнів, на виплату пенсій дітям-сиротам, на медикаменти, на енергоносії», – зазначила начальник фінансового відділу Ольга Петровська.

    DSCN4007

    На «воєнних рейках»

    Обговорення проекту бюджету викликало жваві дискусії та палкі суперечки у сесійній залі. Були й такі депутати, які виступали проти прийняття цього проекту бюджету. Мова йде про депутата від «Волі» Ігоря Дулика. Свою позицію він аргументував тим, що коштів на розвиток міста виділено замало, оскільки всі кошти пішли на зарплати. Варто зазначити, що у бюджеті на 2016 рік справді закладена заробітна плата працівникам бюджетних установ на 12 місяців.

    «Добре, що ми захистили оці статті, за якими люди будуть отримувати зарплату. Але депутатів обирала громада і для якоїсь роботи, щоб вони допомагали їм робити прибудинкові території, каналізації, ще щось… За кожного депутата з надією голосували люди, і тепер я не маю з чим прийти до виборців з таким бюджетом, – обурився він. – Ми заклали в зарплати і більше ні в що. Прошу депутатів не голосувати за цей бюджет, а сісти, подивитися, хто що має зробити для свого будинку, на своїх виборчих дільницях, звернути це до міської ради, вона повинна врахувати ці наші пропозиції і тоді прийняти бюджет».

    Міський голова Роксолана Джура зазначила, що сьогодні в державі війна і Бурштин приймає бюджет «на воєнних рейках». Вона визнала, що цей бюджет є бідним, але пообіцяла знайти додаткові кошти. Крім того, вона повідомила, що зменшила зарплату працівникам апарату міської ради з 7-8 тисяч до 2-3 тисяч і повідомила, що її заробітна плата становить 2600 гривень.

    «Будуть кращі часи, будемо жити ліпше. Але я не дозволю, аби люди не отримували зарплати. Кожен депутат, який є підприємцем, буде за свої кошти покращувати благоустрій. Так само і я буду робити. Є коло мого під’їзду надщерблена плитка, чоловік взяв цемент і заробив її. Захотіла зробити собі чистоту в кабінеті – принесла з дому розчин і побілила, захотіла мати ялинку – принесла з дому. Такий сьогодні час настав. Я обіцяю депутатському корпусу, що залучу кошти», – відповіла Роксолана Джура.

    Але суперечка тільки набирала обертів. Депутат Дулик обурювався, що Джура перебиває його, збиває з думки, не дає закінчити виступ і він постійно змушений відволікатись на її коментарі. Він закликав депутатів не голосувати за бюджет, оскільки у ньому враховані тільки інтереси міської влади, а не інтереси громади, та  зазначив, що хоче працювати з громадою, але нема з чим.

    Джура ж йому відповіла, що треба шукати для цього і власні кошти. А секретар міської ради Богдан Рибчук додав, що для того, щоб кудись додати кошти, треба звідкись їх забрати.

    «Розумієте, грошей нема. Я дуже вдячний бюджетній комісії, бо так, як вони попрацювали останніх два тижні, такого навантаження зі всіх комісій не поніс ніхто. Якщо ви маєте пропозицію, звідки забрати так, щоб не порушити законодавчу базу, то я не маю нічого проти. У нас є два виходи: або сидіти і чекати, поки в державі щось зміниться, або робити все, щоб затягти сюди інвесторів», – звернувся він до Дулика.

     

    Спартанські умови

    Не могла заспокоїтись і Роксолана Джура. Вона ще раз нагадала всім про те, що «закрила нещодавно чужий бюджет», оскільки були невиплачені заробітні плати бюджетникам, і наголосила, що у 2016 році такого не буде, оскільки їм закладуть зарплати на всі 12 місяців.

    «З чим же люди підуть до вас у магазин, якщо ви не хочете їм зарплату платити? Я закрила зарплати, щоб завтра вчителі і медики не стояли на вулиці. Щоб вони завтра пішли до вас в магазин і дали вам виручку. Дали вам так звані «інвестиції». А ви не всім платите зарплату так, як має бути, а в конвертах. Я не кажу це до вас окремо, – звернулася вона до Дулика, – я кажу це до бізнесу загалом».

    Крім того, Роксолана Джура ще раз нагадала всім про величезний штат міської ради і зазначила, що у зв’язку з цим жодну людину на роботу в міськраду вона не прийме.

    «89 людей прийнято, де ж ви дивилися, шановні депутати, коли ви робили такий штат, як для міста Калуша? Я оптимізую штат. Люди, які не витримають працювати на таку зарплату, підуть з роботи. А вигнати сьогодні людину на вулицю я не дозволю. Кожен буде працювати, хай на мінімальну зарплату, але буде! Виживемо! Так, Дулик, я живу в спартанських умовах у трикімнатній квартирі, європейського ремонту не маю, плачу так само, як і всі, за комунальні послуги, маю чоловіка на станції, який має зарплату 5-6 тисяч, а не так, як я – 2 тисячі, і маю дочку, яку утримую. Помагають мені батьки, ще маю, слава Богу, бабу… Ще якісь сказати вам джерела своїх доходів? Хабарів не беру, хату не будую. На земельну ділянку не претендую. Оце мої спартанські умови. Але хіба це спартанські умови? Це умови, в яких зараз живе місто», – не вгавала Джура.

    У свою чергу, голова комісії з питань бюджету та економічного розвитку Володимир Рик зазначив, що комісія прискіпливо ставилася до кожної статті бюджету. Він також визнав, що майже всі галузі не задоволені тими фінансами, які їм виділені, бо всім хотілося більше.

    «Основні видатки нашого бюджету спрямовані на захищені статті: на зарплати і комунальні послуги. Так, я згоден з депутатами, які кажуть, що це бюджет проїдання. В загальному, так і виходить. Але нема звідки взяти гроші! Добре, що закладені зарплати до кінця року, тому що ми не будемо мати такої ситуації, яка була тепер. Бюджет ще буде розглядатися, будуть ще якісь зміни, будуть ще якісь кошти», – наголосив він.

    Зрештою, після палких дискусій депутати таки проголосували за міський бюджет на 2016 рік. Тому у новий рік Бурштин все ж таки увійде з грішми, хоча і меншими, ніж йому б хотілося.

    Наталія КОЗАК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!