Бюджет-2019: на що підуть державні кошти у новому році?

  • Серед найважливіших змін головного кошторису України на 2019 рік – зростання доходів і видатків бюджету порівняно з 2018 роком. Приємним бонусом стало і те, що його затвердили планово, заздалегідь до нового року.

    Дохідна частина держбюджету на наступний рік становитиме понад 1 трильйон гривень. До другого читання вона збільшена на 17,7 мільярдів гривень завдяки перегляду податкових надходжень очікуваних зборів в цьому році, збільшенню надходження від нацбанку та надходжень від рентної плати й акцизу.

    Що чекає на економіку країни у 2019?

    • Ріст ВВП на рівні 3%;
    • зменшення середнього показника інфляції на 2,5%;
    • середній курс долара – 29,40 грн.

    Такі макропоказники брали за основу розрахунку бюджету.

    З урахуванням того, що після подолання падіння економіка України зростає вже десять кварталів поспіль, ці цифри виглядають цілком реально.

    «Це хороший сигнал, але ми розуміємо, що цього недостатньо для вирішення історичних проблем. Ми можемо зростати на рівні 5-7%. А отримувати вигоду від цього зростання має український народ», – сказав Прем’єр-Міністр України Володимир Гройсман.

     

    Мінімальна зарплата – 4173 гривні

    Так, протягом 2019 року збільшуватиметься прожитковий мінімум для всіх категорій. А це є основою для встановлення багатьох соціальних виплат. Таким собі стандартом.

    Тож для працездатних осіб з 1 липня 2019 року прожитковий мінімум складе 1936 гривень, з 1 грудня – 2027 гривень. Завдяки цьому буде підвищено мінімальну заробітну плату до 4173 гривень на місяць.

    У порівнянні з 2018 роком, мінімальна зарплата зросте на 450 гривень або 12,08%. В погодинному розрізі становитиме 25,13 грн (у 2018 році – 22,41 грн).

     

    131,7 мільярда на нову медицину

    В бюджеті 2019 року видатки на охорону здоров’я збільшені на понад 15 мільярдів гривень. Загалом на охорону здоров’я передбачено 131,7 млрд грн. Передусім збільшення фінансування допоможе утриманню та розвитку оновленої системи первинної медичної допомоги. Адже хворобу завжди легше попередити ніж потім її лікувати.

    Як повідомила в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, ініціативи, які були втілені в 2018 році, показали перші результати: половина медичних установ підписали договори з Національною службою здоров’я, а 17,5 млн українців визначилися з сімейними лікарями. Зарплата медпрацівників збільшилася, але найголовніше, що якість медичної допомоги стає кращою.

    7,6  мільярдів спрямують на централізоване придбання медикаментів та на програму «Доступні ліки». Всі, хто має серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму або діабет другого типу безкоштовно або із невеликою доплатою отримуватимуть ліки в аптеках.

    У 2019 уряд планує запустити програму «Безкоштовна діагностика». Для цих цілей у бюджеті передбачено 2 млрд гривень. Програма покриє найнеобхідніші дослідження та аналізи. Щоб отримати послуги безкоштовно, потрібно буде взяти направлення у сімейного лікаря.

     

  • Пенсії перераховуватимуть автоматично

    Мінімальна пенсія відповідно до бюджету на 2019 рік повинна піднятися з 1 травня –  до 1564 грн та з 1 грудня – до 1638 грн. Пенсії військовослужбовців зростуть в середньому на 738 грн.

    Вперше пенсії перерахують автоматично: з 1 березня вони будуть проіндексовані в залежності від зростання інфляції і середньої заробітної плати.

     

    Субсидії та соціальна допомога для матерів

    Сума заощаджених грошей залежить виключно від сім’ї. Найбільшою вона може бути в енергоефективних будинках, де встановлені лічильники та енергозберігаючі котли. Їх придбати можна із компенсацією частини витрат від держави – на «Теплі» кредити наступного року передбачено 400 млн грн.

    «Запланована загальна цифра на субсидії – 58 мільярдів гривень, з яких 55 мільярдів – на стандартну програму субсидій… Стандартна програма буде фінансуватись у повному обсязі, щоб забезпечити субсидії для всіх, хто на них має право. Друга програма розпочнеться у пілотному режимі, і до кінця року перейдемо на повну монетизацію», – заявила міністр фінансів Оксана Маркарова.

    В 2019 році уряд передбачив збільшення розміру перерахувань місцевим бюджетам на виплату соціальної допомоги. Цьогоріч Кабмін посилив допомогу сім’ям із новонародженими, почавши видавати їм «пакунок малюка». У 2019 вартість такої одноразової матеріальної допомоги складе 5 тис. грн.

    Також з 1 січня запрацює пілотний проект «муніципальна няня»: відшкодування послуги догляду за дитиною до трьох років  у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Тобто мами в декреті зможуть скористатися допомогою няні, щоб перевести дух. При цьому не обов’язково виходити на роботу.

     

    Рекордні 55,6 мільярдів на ремонт та будівництво доріг

    Розвиток дорожньої інфраструктури залишається серед головних пріоритетів бюджетного фінансування. На наступний рік в уряді передбачили рекордну сума за всю історію незалежності – 55,6 млрд грн на відновлення доріг вже закладені у бюджеті на 2019 рік. При цьому із них на місцеві дороги піде 14,7 млрд грн.

    «В 2016 році я оголосив, що будемо будувати дороги. І почали з того, що поставили на ноги систему «Укравтодору», напрацювали стратегію-2018-2022 про поєднання обласних центрів якісними шляхами. Реалізація стратегії, цільове акумулювання ресурсу врешті-решт впливатиме на розвиток усієї економіки через покращення інфраструктури, якості життя»- зазначив голова уряду Володимир Гройсман.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!