Чи потрібен у Франківську міжнародний аеропорт?

  • Івано-Франківський аеропорт ще з 1992 року має статус міжнародного. Звучить гонорово. Ось тільки полетіти звідси можна наразі лише до іспанських Аліканте чи Валенсії. Щоб потрапити до інших країн, треба робити пересадку у Києві. На збільшення міжнародних рейсів сподіваються і мешканці міста, і місцева влада, і керівництво аеропорту.

    Чи потрібен невеличкому місту аеропорт європейського рівня із рейсами до Європи, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Маленький, але рідний

    Перший виліт з Івано-Франківська відбувся у 1959 році. Тоді Іл-12 летів за маршрутом «Станіслав – Москва». За рік послугами цивільної авіації скористалися 2655 пасажирів. У 1993 році з’явилася міжнародна авіалінія «Івано-Франківськ – Манчестер (Велика Британія)». Згодом – рейси до австрійського Відня та Стамбула в Туреччині. Наразі ж аеропорт здебільшого використовують для того, аби швидко дістатися до Києва.

    Франківка Віра Холод часто користується послугами авіатранспорту для службових відряджень та відпочинку, але літає здебільшого зі Львова.

    «З Франківська вилітала ще тоді, коли були літаки на Туреччину. Тепер зазвичай надаю перевагу львівському аеропорту, він у плані сполучення тішить значно більше. Вилітати з Франківська було би комфортніше та швидше, особливо, коли мова йде про термінові відрядження. Хотілось би мати вдома хоча б декілька рейсів до країн Європи», – каже дівчина.

    Проживши кілька років у Польщі, Віра добре знає, як аеропорти виглядають у Європі, тож бажає такого і для рідного Франківська.

    «Європа для подорожей літаком ідеальна, сполучення максимально комфортні, білети можна знайти  дешеві. Здається, для європейців літаки – як для нас автобуси, тільки значно швидші. Насправді всі аеропорти в Європі різняться, але всі вони сучасні і охайні», – наголошує Віра.

    Першим міжнародним аеропортом, який отримав безстроковий сертифікат відповідності найвищим стандартам ЄС, став харківський. Для пасажирів це означає, що рівень безпеки, інфраструктура та комфорт відповідатимуть аеропортам європейських країн.

    Процес сертифікації складний і, згідно з авіаційними правилами України, включає покажчик розташування відповідно до Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), умови роботи аеродрому (VFR/IFR, день/ніч), розмір і тип злітно-посадкових смуг та умови заходу на посадку, встановлений код аеродрому, можливість використання аеродрому для повітряних суден з більшою кодовою літерою, пожежний захист та багато іншого.

    Нова смуга

    Франківському аеропорту потрібно пройти довгий шлях, щоб досягнути європейського рівня. Наразі влада і концесіонер об’єкту, фірма «Скорзонера», говорять про нову злітну смугу, яка тут просто необхідна. Однак коли і як її будувати – ще не знають.

  • «Згідно з договором передано в концесію Цілісно-майновий комплекс (розпорядник Івано-Франківська ОДА), який складається із нежитлових приміщень та транспортних засобів. Штучна злітно-посадкова смуга в концесію не передавалась. Вона належить державі в особі Міністерства оборони України та використовується аеропортом на підставі договору із військовою частиною А1349 про спільне використання аеродрому «Івано-Франківськ». Для реконструкції чи будівництва нової смуги необхідні рішення на рівні центральних органів влади, зокрема Кабінету Міністрів. Необхідні й відповідні бюджетні призначення», – пояснюють у «Скорзонері».

    Щоб збудувати нову смугу, згідно із проєктом, потрібно 32 мільйони доларів. А ще – встановити, який же правовий статус земельних ділянок навколо наявного аеродрому, хто їх власник/постійний користувач (Міноборони, інший державний орган чи громада м. Івано-Франківська ). В подальшому – укласти договір щодо будівництва нової злітно-посадкової смуги із власником або залучити до цього процесу Івано-Франківську ОДА та внести зміни в наявний договір концесії.

    Про це, до речі, нещодавно у Франківську говорив президент Володимир Зеленський. Він звернувся до нардепа Олександра Шевченка, щоб той за кошти компанії почав будівництво штучного покриття, а потім держава гроші віддасть. Нардепові потрібно подумати. А дирекція аеропорту підтверджує: будувати смугу потрібно, щоб вона могла приймати великі літаки, а вже після цього – відбудовувати споруду.

    Туристи летять повз

    Поки франківський аеропорт чекає свого часу, ми втрачаємо туристів. Віталій Передерко, начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА, каже, що аеропорт для туризму є надзвичайно важливим і замінити його гарним сполученням поїздів чи автобусів не можна.

    «Це буде невідповідна заміна чи компенсація. Аеропорт нічим не замінити у сучасному світі. Америка, Європа, Азія – на цих ринках переважає авіасполучення як для внутрішнього перевезення пасажирів у межах країн (внутрішній туризм), так і для далекомагістрального (міжнародний туризм). Якби ще кілька років тому був модернізований аеропорт і летовище, то ми могли б конкурувати з великими містами (містами-мільйонниками) за лоукостери. Зараз, думаю, вікно можливостей закрилось і ми втратили шанс стати другим після Львова регіональним хабом Східної Європи», – констатує чиновник.

    За словами чиновника, ми втрачаємо також внутрішніх туристів. Автодороги і залізниці мають певну пропускну спроможність, їх перевантаження призводить до зношенням інфраструктури. Івано-Франківська область не встигатиме робити ремонти, навіть якщо буде виділено достатньо коштів, крім того, ще треба вміти ефективно і вчасно цими коштами розпоряджатися. Щодо гостей з-за кордону, то за рахунок лоукостерів географія туристичного потоку у Львові кардинально змінилась. Стало більше іноземних, ніж українських пасажирів. Поки наша область не готова до масового прийому туристів з-за кордону, ми не можемо конкурувати із тим же Львовом.

    В управлінні зазначають, що є надія на розширення внутрішнього ринку перевезень країни за рахунок авіакомпаній МАУ і  Sky Up, якщо приведуть до ладу наше летовище. Тоді ми отримаємо притік туристів із Києва, Дніпра, Запоріжжя, Харкова, Одеси. Є надія, що ми зможемо приймати більше поляків і білорусів.

    Однак сьогодні це лише амбітні плани. Буде смуга – будуть зміни. А поки що франківський аеропорт залишається малим і затишним, втім не надто популярним серед користувачів.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!