До ціни й якості дидактичних матеріалів, закуплених для франківських першокласників, почали виникати запитання не тільки у батьків, а й у вчителів.
Відповідно до реформи «Нова українська школа», місцеві відділи освіти повинні забезпечити перші класи спеціальними дидактичними матеріалами – різноманітними демонстраційними наборами, які мають зробити процес навчання першачків більш динамічним і розвиваючим. Через завантаженість виробників процес постачання дещо затягується, тому не в усі заклади освіти матеріали поступили одночасно. При їх надходженні питання до якості «розвивалок» періодично виникало в різних навчальних закладах міста, а минулого тижня стало предметом гострих дискусій в мережі.
Одна з місцевих жительок, яка є матір’ю першокласниці, опублікувала у Фейсбуці пост, де обурилася якістю і ціною дидактичних матеріалів, що надійшли до класу доньки. Жінка зазначила, що ціни на деякі товари аж надто завищені, й зауважила, що за 22 тис. грн. батьки змогли б придбати для класу речі кращої якості.
Тендер на закупівлю дидактичних матеріалів для перших класів франківських шкіл міський департамент освіти оголосив ще в липні. Перелік таких речей чітко регламентований наказом Міністерства освіти, кошти частково надходять із державної субвенції, передбаченої на «Нову українську школу».
Торги пройшли без явних порушень і були конкурентними. Перемогу в тендері здобуло київське товариство «ЛИТЕР». За майже 2,7 млн. грн. фірма має поставити дидактичні набори для 123-х перших класів. Загалом на нове навчальне приладдя в департаменті передбачили майже 3,5 мільйона. Більша частина суми – 1,9 млн. – гроші з міського бюджету, 1,5 млн. – державна субвенція.
Такі різні ціни
Нові державні стандарти обладнання для перших класів передбачають створення різноманітних осередків для школяра: творчості, науки, дослідження природи тощо. В результаті навчальне приладдя у школи закуповували за різними лотами, які в сукупності склали 14 пунктів.
До прикладу, у першому лоті закуповували матеріали для математичної й природничої освітньої галузі: шкільний компас, мікроскоп, лабораторний набір, ваги, терези, математичний планшет, рахункові палички тощо. У другому лоті – набори для мистецтва й природознавства: набір музичних інструментів, ляльковий театр, телурій тощо. Все це в сукупності й коштувало майже 2,7 мільйона.
Насправді перевірити ціну кожного набору можливо, але достовірно – вкрай важко, адже в тендерних документах до кожного набору зазначені певні характеристики, які не завжди вказують на сторінці онлайн-магазинів посередники чи виробники.
Маму першокласниці, яка виклала акт прийому-передачі товару в мережу, до прикладу, обурила вартість набору дерев’яних музичних інструментів – 2 850 гривень. У нас виникли питання до ціни рахункових паличок Кюїзенера, адже дуже схожий до закупленого департаментом набір вдалося відшукати в мережі за вдвічі дешевшою ціною.
Більш детально проаналізувати тендер щодо можливих фінансових зловживань ми попросили аналітика ГО «Центр «Антикорупційна платформа» Ольгу Ничай. Аби порівняти ціни, експерт проаналізувала близько 30-ти аналогічних тендерів, які оголошували освітні департаменти інших міст.
«Складність аналізу полягає в тому, що різні замовники оголошують торги на різні комплекти дидактичних матеріалів. Окрім того, зазвичай у пропозиції підприємців не видно ціни за кожну окрему одиницю, лише за набір. Цим і можуть маніпулювати недобросовісні підприємці, – зазначає Ольга Ничай. – Таку ж ситуацію бачимо і в закупівлі Івано-Франківського департаменту освіти: хоч замовник надав перелік кожної одиниці товару, яку хоче придбати, переможець торгів ПАТ «ЛИТЕР» у наданих документах пропонував ціну не за кожну окрему одиницю, а за цілий комплект. Наприклад, набір дидактичних матеріалів мистецького спрямування обійшовся місту у 5 010 грн., дидактичних матеріалів математичних – 10 593 грн. за комплект, навчальний комплект для проведення практичних робіт з природознавства – 11 247 грн. Єдина ціна, вказана за одиницю у договорах, це ціна телурія – 4 830 грн.»
Аналітик зауважила, що деякі товари зі списку, як-от мікроскоп та телурій, є справді дорогими і в інших тендерах та мережі коштують приблизно однаково.
«Водночас тендери, де учасники надають розрахунок по одиницях товарів, теж вдалося знайти. Порівняймо. Ціну дерев’яних музичних інструментів, які обійшлися франківським школам у 2 850 грн., я вважаю значно завищеною, – сказала Ничай. – Наприклад, відділ освіти Старобільської РДА Луганської області придбав такий набір на тисячу гривень дешевше, хоча мікроскоп – трішки дорожче. Також цей замовник придбав дешевше й інші товари. Наприклад, математичний планшет – всього за 280 грн., (Івано-Франківськ – за 1 090 грн.), рахункові палички Кюїзенера – за 720 грн. (Івано-Франківськ – за 933 грн.). Водночас місцевий департамент освіти придбав набір геометричних фігур та тіл на 130 грн. дешевше, дешевше він придбав і терези».
Головне – якість
Очільник міського департаменту освіти Ігор Максимчук обурення матері школярки не розуміє. Каже, що все зробили згідно з процедурою. Оголосили відкритий тендер, на який міг подаватися будь-хто, провели торги. «Якби були якісь порушення, органи перевірки миттєво б це побачили», – переконує головний освітянин міста і запевняє, що особисто до нього жодних скарг стосовно якості цих матеріалів не надходило.
Директор департаменту каже, що перелік обладнання визначали згідно з потребами всіх першачків: «Відбулося засідання методичних об’єднань вчителів початкових класів. Згідно з їхніми рекомендаціями й зупинилися на необхідному переліку обладнання». Усього з міністерського переліку придбати не могли, бо фінансування реформи з держбюджету проходить дуже повільно – виділено лише близько 2,5 млн. гривень.
Аби переконати нас у тому, що реформа початкової школи в Івано-Франківську проходить добре, директор департаменту навіть запросив на нашу зустріч вчителів початкових класів та маму першокласника, які розповіли, що діти в захваті від нових елементів навчання і на якість не скаржаться.
Заступник директора департаменту освіти з господарських і соціально-економічних питань Віталій Крушельницький запевняє, що перед проведенням тендеру вивчалися цінові пропозиції різних постачальників і виробників та було сформовано середню ціну.
«Дидактичні матеріали в усі школи ще не надійшли, тому весь товар на баланс не прийнято. Перевірка якості поставленого товару, тобто відповідності технічним характеристикам, проводилась у кількох школах міста. Питань щодо якості не виникало», – пояснив він. До того ж, якість товару як українського, так і закордонного виробника постачальник підтверджує всіма необхідними сертифікатами.
І справді у тендерній документації ці сертифікати ПАТ «ЛИТЕР» та їхньому єдиному конкуренту на торгах – ТОВ «Науковий центр «Європейська дидактика» видає один з монополістів ринку – товариство «Українська дидактика». Фірми, які конкурували за можливість постачати дидактичні матеріали у франківські школи, є офіційними представниками «Української дидактики».
Не згідні не лише батьки
Директор ЗОШ №22 Михайло Калинюк, який очолює раду керівників закладів освіти міста, розповідає, що одним з перших порушив питання про якість дидактичних матеріалів: «Щодо цього до мене зверталися й інші директори. Я глянув на накладні і якість тих речей, що завезли, і був шокований: там у рази завищені ціни! На вигляд більшість речей – Китай, примітивна підробка. Модель терезів – дві пластмаски – 1500 грн., пару кубиків – 500. …Я поскаржився в департамент, і там сказали, що розберуться».
Директор пояснює, що в їхній школі є своя бухгалтерія, і якби можливість проводити тендер була в них, вони ніколи б не закупили товар подібної якості за такими цінами. «Ці товари потрібні, але щоб за такий ширпотреб платити мільйони!.. Неозброєним оком видно, що товар не вартує тих грошей», – обурюється директор.
Михайло Калинюк запевняє, що, як мінімум, п’ять керівників різних закладів освіти зверталися до нього з цього питання, бо самостійно бояться скаржитися в департамент. Також директор школи каже, що після його звернення департамент в чомусь розбирався і довів до відома, що все добре – школи продовжують приймати товар.
Підприємство-лідер
Поставкою дидактичних матеріалів товариство «ЛИТЕР» не обмежиться. 17 жовтня фірма перемогла у ще одному тендері, оголошеному міським департаментом освіти, й освоїть майже 22 млн. грн. з місцевого бюджету, аби поставити у перші класи франківських шкіл інтерактивні комплекси – мультимедійні дошки і планшети для вчителів.
У департаменті зазначають, що вийшов своєрідний колапс, адже, згідно з попереднім договором, фірма мала б доставити комплекси до 31 жовтня, тобто за два дні. «Оскільки за такий короткий термін це зробити неможливо, ми мали підстави відтермінувати доставку до 31 грудня», – пояснює Віталій Крушельницький. Річ у тім, що антимонопольний комітет двічі блокував проведення відкритих торгів по тендеру через скарги учасників. Ігор Максимчук зазначає, що такі комплекти вже надійшли у ЗОШ №9, 10, 18, 26 та гімназію №3.
До речі, нещодавно обласний департамент освіти теж провів тендер на закупівлю інтерактивного обладнання, в результаті весь комплект коштував 119 тис. гривень. За рахунок обласного бюджету планують закупити 17 таких комплектів. З міської ж казни придбають аж 123 комплекти для майже всіх перших класів міста, і вартість одного набору обійдеться місту в понад 176 тисяч.
Хто ж цей щасливець, якому вдається двічі поспіль виграти чималий тендер від місцевих освітян? Як зазначає авторитетний сайт «Наші гроші», товариство «ЛИТЕР» контролюється Юрієм Володимировичем Бойком, лідером ГО «Успішна Україна». Бойко входить до складу Ради підприємців при Кабміні. Лише за останні роки, за даними аналітичної платформи «Zакупівлі», фірма освоїла державних підрядів на сотні мільйонів гривень.
Юлія КАНЮС