У циклі «Парламентські: остання мажоритарка» «Галицький кореспондент» розповість про переможця виборів на 88-му виборчому окрузі з центром у Коломиї Андрія Іванчука. Цей кандидат був настільки цікавим, що про інших можна і не розповідати.
Та все ж згадаємо тих, кого пан Іванчук обійшов на парламентських виборах. Отож, чинний нардеп-самовисуванець переміг, отримавши 44,62% голосів. Позаду опинилися «слуга народу» Андрій Шевченко (25,46%), Іван Вережак від «Голосу» (11,05%) та Олег Токарчук від Об’єднання «Самопоміч» (7,22%). Не подолали 5%-й бар’єр Олександр Аронець, Юрій Тимошенко, Василь Стефурак, Роман Калин, Мирослав Григорчук, Тамара Базюк, Володимир Пак, Тарас Княгницький, Оксана Сав’юк, Мирослав Ласійчук та Василь Крутчак.
Добре відомий кандидат
Андрій Володимирович Іванчук народився 16 червня 1973 року в місті Івано-Франківську. У 1998 році він став засновником і віце-президентом юридичної фірми «ЮРЕК». З 1999 по 2002 рік Іванчук займав керівні посади у відділеннях банку «Аваль» на території Івано-Франківської області. У 2003-2004 роках працював керівником дирекції «Володимирцукор» у місті Володимирі-Волинському.
Ще зі студентських років Андрій Іванчук подружився із Арсенієм Яценюком, відтоді його політична та управлінська кар’єра тісно пов’язана з нинішнім лідером «Народного фронту». Щойно Яценюк у 2006 році став спікером ВРУ, як Іванчук отримав посаду віце-президента Енергетичної компанії України, а вже через два роки став главою компанії «Укрінтеренерго». У 2009 році Андрій Іванчук був виконувачем обов’язків голови партії «Фронт змін», яку очолював Арсеній Яценюк. А в 2010-му, коли Яценюк пробував свої сили у під час президентських виборів, Андрій Іванчук став головою його передвиборного штабу.
У 2012 році Яценюк уклав союз з Олександром Турчиновим і пішов на вибори разом із партією «Батьківщина». Саме від цієї політичної сили Іванчук вперше став народним депутатом. На позачергових виборах 2014 року Іванчук знову потрапив до Верховної Ради, але цього разу – від «Народного фронту».
У парламенті Андрій Володимирович понад вісім років займав пости заступника фракції «Батьківщина», а потім – «Народного фронту». В обох скликаннях займався питаннями економічної політики і налагодженням міжнародного співробітництва.
Скандалів було немало
У 2017 році Андрій Іванчук став фігурантом всеукраїнського скандалу. У мережу потрапив аудіозапис розмови двох чоловіків, голоси яких були дуже схожі на голоси нардепа Іванчука та олігарха Ігоря Коломойського. Останній начебто був незадоволений діями Іванчука у Верховній Раді. Коломойський пригрозив Іванчуку викриттям через належні йому ЗМІ. Втім уже через декілька днів цей аудіозапис зник із мережі. Оскільки на «1+1» сюжету про Іванчука тоді так і не побачили, можна припустити, що конфлікт вони залагодили.
Коломойський – не єдиний олігарх, у співпраці з яким підозрюють Іванчука. Його також пов’язують зі скандальними Віктором Медведчуком і Сергієм Курченком. Разом вони начебто налагодили регулярні поставки палива з Росії в Україну через завод «Карпатнафтохім».
Ще один скандал у стінах парламенту виник 29 грудня 2014 року, коли депутатів зігнали в сесійну залу Верховної Ради заради голосування за проєкт бюджету. Терміновість була викликана тим, що Андрій Іванчук не встигав на відпочинок. Щоб обранці не обурювалися, їх не ознайомили із документами.
Упродовж останніх трьох років у парламенті журналісти зафіксували з боку нардепа Іванчука сімдесят два випадки кнопкодавства. Він визнавав ці випадки, але виправдовувався тим, що лише намагався допомогти колегам, які не могли бути присутніми на прийнятті рішень.
Андрія Іванчука і Арсенія Яценюка звинувачували в реалізації схем щодо контрабанди спирту у Молдову за сприяння підприємства «Укрспирт». До речі, коли внаслідок приватизації Андрій Іванчук втратив контроль над «Укрспиртом», податки на підприємстві зросли в чотири рази.
У 2016 році Іванчук фігурував у ще одному скандалі. Чоловік був знатним любителем дорогого відпочинку і літав на південь Франції понад 20 разів. Для перельотів обирав тільки чартерні рейси. Один такий переліт коштував 600 тисяч гривень. А в січні 2019-го бізнесмен став фігурантом міжнародного скандалу, бо поїхав відпочивати з російським мільярдером Павлом Фуксом, який є фігурантом міжнародного списку санкцій. Їх затримали в одному з аеропортів Мексики. До слова, тоді Іванчука відпустили завдяки дипломатичному паспорту, який він не мав права брати у приватну поїздку.
У законотворчій діяльності Андрій Іванчук відзначився тим, що не проголосував за новий Виборчий кодекс (у ньому йдеться про скасування мажоритарної системи голосування), не проголосував за притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата від групи «Воля народу» Станіслава Березкіна, Олександра Вілкула, не проголосував за зняття недоторканності з народного депутата від «Опозиційного блоку» Сергія Дунаєва.
Опора побачила підкуп
Під час виборчої кампанії нардеп Іванчук використовував власний благодійний фонд «Покуття» на рідній Коломийщині. Саме від нього коломияни отримали фонтан «Водограй любові», 3D-писанку і три тисячі великодніх кошиків. Наприкінці червня Іванчук привіз до Коломиї тренера української збірної з футболу Андрія Шевченка. Під час цього візиту Шевченко повідомив, що спільно з Іванчуком у Коломиї буде засновано футбольну школу, а на стадіоні в той час було проведено лотерею – розіграш 50 квитків на матч «Україна –Португалія».
З цього приводу спостерігачі «Опори» звернулися до поліції, щоб встановити, чи не містили такі заходи факту непрямого підкупу виборців. На безкоштовних квитках, які брали участь у лотереї, був логотип благодійного фонду «Покуття» і прізвище нардепа. А в липні, у самий розпал передвиборчих перегонів, в середмісті Коломиї та в Городенці фонд встановив фотозону з однойменною назвою «Я люблю Покуття». За найкращу світлину біля фотозони обіцяли планшети, смарт-годинники та квитки на фестиваль Drive for Life Fest.
Апогеєм агітаційних заходів Іванчука були подаровані Коломиї церковні дзвони із власним автографом. Дивно, що пан Іванчук не відвіз освячувати ті дзвони в Рим. Хоча і без того здобув найбільшу кількість голосів. Погодьтеся, дзвони з автографом – це таки сильно.
Тим часом глава держави, очевидно, вважає Іванчука депутатом «на всі округи». Під час офіційного візиту на Прикарпаття президент Зеленський доручив Іванчуку зайнятися пошуком грошей на ремонт доріг у Космачі, натякаючи, що завдяки впливовим друзям він знатиме, де ті гроші взяти. При цьому Космач належить до 89-го виборчого округу, де перемогу здобув інший кандидат – «слуга народу» Володимир Тимофійчук. Іванчук пропозицію президента спершу прийняв, проте пізніше в соцмережі Фейсбук спростував цю інформацію. Тож чи знайдуться гроші в Іванчука на ремонт дороги у Космачі? Можливо, якщо він скасує кілька авіаперельотів у Європу чартерними рейсами по 600 тисяч…
Майже вдвічі від Іванчука відстав кандидат від «Слуги народу» Андрій Шевченко. Родич одіозного Олександра Шевченка раніше був відомий хіба тим, що також має кілька готелів на «Буковелі». Але хто з таким прізвищем їх там не має? До речі, він також возив своїх виборців у розпал політичних перегонів на цей карпатський курорт.
Христина ДИЧАКОВСЬКА