У Калуші мешканці багатоповерхівки на вулиці Винниченка, 9 вже не перший рік виступають проти забудови на сусідній території. Вони побоюються, що будівництво може призвести до руйнування не тільки їхнього будинку, а й сусідніх будинків – на вулицях Винниченка, 7, 17, 19, Каракая, 5 та Українській, 2.
Чи законні дії забудовника і якою є реакція місцевої влади на цю ситуацію, дізнавався «Галицький кореспондент».
Орендар землі – депутат
У 2015 році Верховна Рада прийняла Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно із яким мешканці багатоповерхівок до 1 липня 2016 року мали визначитися: чи створювати ОСББ, чи обирати собі управителя. Якщо самостійного рішення мешканці не приймали, то міська влада отримувала право призначити управителя на конкурсній основі.
Мешканці багатоповерхівки на вулиці Винниченка, 9 наважилися створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – ОСББ «Апгрейт-Калуш». Перед прийняттям рішення (ще в середині травня 2016 року) все обговорили та зважили на зборах. Очолила ОСББ Інна Корицька.
Тепер пані Інна пригадує, що через два дні після проведення зборів мешканців на вхідних дверях у перший під’їзд з’явилося оголошення від депутата з цього округу Олега Нижника про те, що «згідно із рішенням Калуської міської ради від 2008 року земельна ділянка площею 0,18 га біля багатоквартирного житлового будинку по вулиці Винниченка, 9 в м. Калуш передана в оренду для здійснення прибудови двопід’їзного будинку до наявного». Також Нижник зазначив, що готовий все обговорити із мешканцями на зустрічі 15 травня.
Тоді ж Інна Корицька та інші мешканці будинку довідалися, що згадану земельну ділянку ще з 2006 року орендує ТОВ «Добробуд-Плюс», яке планує звести тут 5-поверховий будинок.
Співвласником «Добробуд-Плюс» є депутат Калуської міської ради Володимир Іванович Кузик, який раніше був також головою комісії міськради з питань будівництва та землеустрою. «Це було для нас несподіванкою. Ніби відро холодної води хтось на голову вилив», – каже голова ОСББ «Апгрейт-Калуш».
З того часу почалося протистояння з міською владою та орендарем землі через забудову.
Законно чи ні?
Мешканці будинку на вул. Винниченка, 9 ще три роки тому наголошували у зверненні до міської влади: на зведення багатоповерхівки ніхто з них згоди не давав. Люди забили на сполох, бо побоювалися, що через будівельні роботи каналізаційна система може вийти із ладу. Також найменше відхилення від будівельних норм може призвести до намокання і промерзання зовнішніх стін будинку восени та взимку. До того ж, будинок уже має з лівого боку осідання.
Скандальну новобудову мали б прибудувати до наявного будинку під таким кутом, що мешканці першого під’їзду будуть постійно у тіні. До того ж їхні вікна будуть ледь не навпроти новобудови.
Інна Корицька у липні 2017 року зареєструвала відповідну петицію з єдиною вимогою до міської влади – скасувати містобудівні умови та обмеження, надані компанії «Добробуд-Плюс», співвласником якої є депутат Кузик.
Як зазначає автор петиції, така прибудова обмежить права створеного ОСББ у будинку на Винниченка, 9 в отриманні належної прибудинкової території. Як мінімум, петиція має набрати 150 голосів, а набрала ще більше – 161.
У міській раді відповіли, що будівництво відповідає генеральному плану міста Калуша, розробленому підприємством «ДІПРОМІСТО» ще в 1978 році, проєкту детального планування центральної частини міста Калуш (розробленому «ДІПРОМІСТОм» в 1991 році), а також проєкту «Групи житлових будинків із вбудовано-прибудованими приміщеннями ЖЕО на проспекті Леніна в м. Калуші» (теперішня вул. Винниченка), розробленим Івано-Франківською філією «ДІПРОМІСТО» в 1989 році.
Щоправда, згідно з проєктом «ДІПРОМІСТО» від 1989 року, поблизу будинку на Винниченка, 9 ще у 1990-х мали б звести ще дві багатоповерхівки, але не судилося. З того часу багато змінилося на місцевості, але забудовник стоїть на своєму.
Цьогоріч у березні в Калуші відбулося громадське обговорення проєкту детального плану території мікрорайону багатоповерхової забудови, обмеженого вулицями Винниченка, Українська, Пекарська та річкою Сівка, дозвіл на розроблення якого міська надала в грудні 2017 року.
Згідно із проєктом, на вулиці Винниченка мали б звести не 5-поверхівку, як зазначалося раніше, а 9-поверховий будинок впритул до багатоповерхівки на Винниченка, 9. Це ще більше обурило мешканців.
Мешканці готові боротися
Ще раз нагадати про свої вимоги мешканці будинку на Винниченка, 9 вирішили 29 серпня. Того дня депутати міської ради саме мали б розглядати скандальне питання «Про затвердження проєкту детального планування території мікрорайону багатоповерхової забудови, обмеженого вулицями Винниченка, Українська, Пекарська та річкою Сівка у місті Калуші», яке раніше виносили на обговорення. Але питання виключили з порядку денного, оскільки, за словами головного архітектора Романа Кузика, воно ще не пройшло схвалення на земельній комісії.
До речі, головний архітектор є сином згадуваного депутата міськради Володимира Кузика – співорендаря скандальної земельної ділянки на вул. Винниченка. Будь-який конфлікт інтересів головний архітектор міста відкидає, аргументуючи тим, що його призначили на посаду у 2014 році, а ділянку віддали в оренду у 2006-му.
… Будівництво об’єкта може тривати роками. Навіть за сприятливих обставин багатоповерхівку не вдасться ввести в експлуатацію раніше, ніж за три-чотири роки, припускає голова ОСББ «Апгрейт-Калуш». За цей час двір, який облагороджували самі мешканці, перетвориться на будмайданчик, а діти і навіть дорослі через будівельні роботи можуть травмуватися. Знищить забудова і зелені насадження. Також багатоповерхівку планують звести на місці, де тепер розташований міжбудинковий проїзд, який два роки тому заасфальтували.
Мешканці будинку на Винниченка, 9 кажуть, що їхні звернення до влади залишаються без належної реакції. Якщо влада і надалі ігноруватиме думку мешканців, вони готові відстоювати свої права у суді.
Інна Корицька додає, що не проти, аби у місті зводили багатоповерхівки, але це варто робити тільки тоді, коли забудовник не порушує будівельних норм.
У відповідь головний архітектор Кузик зазначив, що компанія, де його батько є співвласником, нічого не порушує і дотримується всіх норм.
До речі, новий генеральний план міста, який би згладив суперечності, ще на стадії розробки і не затверджений міським головою, а старий генплан, якому близько 40 років, давно втратив актуальність. Та й суттєво змінились з того часу і державні будівельні норми та правила.
Насправді території, де планують звести багатоповерхівку, не так вже й багато. Важко уявити собі, як тут відбуватиметься процес будівництва. Але навіть крихітна земельна ділянка на вулиці Винниченка – на вагу золота, кажуть місцеві: все-таки центр Калуша, а поряд – школа, садочок, магазини.
Марія ГРИЦКІВ