На фоні поширення пандемії COVID-19 в Україні недобросовісні підприємці намагаються збільшити прибутки. Вони розповсюджують рекламу лікарських засобів з інформацією щодо лікувальної та профілактичної дії на коронавірус.
Наразі в Україні не зареєстрували жодного лікарського засобу, який має відповідні показання до застосування в лікуванні чи профілактиці COVID-19, інформує Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській.
Тому реклама щодо таких лікарських засобів є недобросовісною і може ввести споживача в оману та завдати шкоди внаслідок неточності, неправдивості, перебільшення. Вона заборонена відповідно до статті 10 Закону України “Про рекламу”.
Відповідальність за недотримання вимог щодо змісту реклами, яка є забороненою, та за замовлення її розповсюдження несе рекламодавець у вигляді штрафу, передбаченого ст. 27 Закону України “Про рекламу”.
Поряд з цим, Держпродспоживслужба в Івано-Франківській інформує, що відповідно до ст. 21 Закону України “Про рекламу” дозволяється реклама:
-
лише таких лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, що в установленому порядку дозволені центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, до застосування в Україні;
-
лише таких лікарських засобів, які відпускаються без рецепта лікаря та які не внесені центральним органом виконавчої влади у галузі охорони здоров’я до переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування;
-
лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації не може містити посилань на терапевтичні ефекти стосовно захворювань, які не піддаються або важко піддаються лікуванню.
У рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється розміщення:
-
відомостей, які можуть справляти враження, що за умови застосування лікарського засобу чи медичного виробу консультація з фахівцем не є необхідною;
-
відомостей про те, що лікувальний ефект від застосування лікарського засобу чи медичного виробу є гарантованим;
-
тверджень, що сприяють виникненню або розвитку страху захворіти або погіршити стан свого здоров’я через невикористання лікарських засобів, медичних виробів та медичних послуг, що рекламуються;
-
тверджень, що сприяють можливості самостійного встановлення діагнозу для хвороб, патологічних станів людини та їх самостійного лікування з використанням медичних товарів, що рекламуються;
-
посилань на лікарські засоби, медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації як на найбільш ефективні, найбільш безпечні, виняткові щодо відсутності побічних ефектів;
-
посилань на конкретні випадки вдалого застосування лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації.
У разі виявлення реклами лікарських засобів з інформацією щодо лікувальної/профілактичної дії на коронавірус, споживачів просять звертатися до управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел. 0342-559617 або на ел.адресу: ifyzps@vetif.gov.ua.
Нагадаємо, у франківській лікарні досліджуватимуть ліки проти коронавірусу.