20 березня в Івано-Франківську відбулась перша зустріч «Школи бюджету участі». Координатори проекту розповіли франківцям, як можна втілити свої ідеї в життя за допомогою партиципаторного бюджетування та як правильно подавати заявку.
Голова громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр» Наталія Кобильчак розповіла про базові засади громадського бюджетування.
«Цього року на проекти бюджету участі виділено чотири мільйони гривень. Проекти, залежно від вартості, поділяються на малі (до 100 тисяч гривень) і великі (до 300 тисяч гривень). Мешканці, які мають різні ідеї чи ініціативи, оформляють їх як проектні заявки – цього року ми їх дуже спростили, там всього трохи більше сторінки. Потім людям треба зібрати голоси на підтримку своєї ідеї. Строк голосування цього року скорочено до трьох тижнів, бо люди скаржились, що він був надто розтягнутий», – сказала Наталія Кобильчак.
Христина Костирко, координаторка програми «Бюджет участі» та консультант міського голови Руслана Марцінківа, додала, що ця зустріч – для потенційних авторів проектів, для всіх, хто хоче подавати проекти на конкурс.
«Ми проводимо школу бюджету участі. Цю річ ми підглянули в Києві – там більше учасників, звісно, і більше проектів, але все ж ідея дуже правильна. До мене часто приходять люди з тими ж питаннями, все йде по колу. Тому ви вирішили провести колективну зустріч, щоб всі змогли задати питання, які їх цікавлять, і отримати відповіді», – розповіла Христина Костирко.
На зустрічі франківцям пояснювали, як подавати проекти, наводили досвід минулих років. Люди ставили запитання щодо оформлення проектів та різних нюансів, активно цікавились деталями втілення і фінансування проектів в рамках бюджету участі.
«З досвіду першого тижня реєстрації проектів я бачу, що в людей є питання до анкети, хоча на наш погляд, вона очевидна. Школа буде для двох категорій людей. Перші – це повні новачки, які просто десь чули слово «бюджет участі» і цікавляться, що це. Другі – це «просунуті» люди, які вже подавали проекти, працювали з нами, які мають свої ідеї і свої проекти, запитання щодо них і якісь уточнення. З ними будемо вже обговорювати конкретні проекти і в разі потреби змінювати. Часто люди хочуть подавати 2 проекти з 1 адреси і організації, а зараз це вже не можна зробити. Найважливіше – люди всі різні і мають масу різних запитань, тому ми хочемо почути всіх», – зазначила Христина Костирко.
Вона також розповіла, що за перші півтора тижні реєстрації на бюджет участі подали вже 10 проектів. Впевнена, що в останній тиждень їх буде на порядок більше – у нас люди люблять подавати в останні дні.
«Суть бюджету участі в тому, що долю проектів визначають самі люди. Не чиновники, не комісії, а винятково мешканці міста своїми голосами. Це форма громадянської активності, корисна для суспільства і для міста. Вона активізовує людей навколо спільних проблем, ідей чи потреб. Якщо у вас є ідея – сформуйте заявку, подайте її, робоча група її розгляне і перевірить, після чого проект виставляється на голосування. Далі вам треба буде переконати мешканців вашого будинку, друзів, колег чи ще когось голосувати за вашу ідею. Це, як правило, і є основна робота. І якщо вона набере достатньо голосів, то з міського бюджету виділять певну суму на її втілення», – поділилась думками Наталія Кобильчак.
Олексій Терлевський, один з керівників проекту «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніки в школах», сказав, що планує втілити в життя свою ініціативу, оформивши її як проект у «Бюджеті участі».
«Наша команда подаватиме проект зі створення лабораторії з 3-D друку, 3-D сканування, 3-D моделювання та 3-D фрезерування. Такого ще немає в Україні. Ми переобладнаємо один з навчальних класів у міському центрі, замінимо паяльники на безпечні, закупимо декілька ноутбуків, два 3-D принтери та 3-D сканер, фрезерний станок з ЧПК, навчатимемо дітей цим технологіям. Всі діти з Івано-Франківська зможуть безплатно займатися у наших гуртках. Плануємо створити заявку на малий проект. Фінансування вже підрахували – маємо вкластися у 98 тисяч гривень», – описав свою ідею Олексій Терлевський.
Нагадаємо, У Франківську створили робочу групу з питань бюджету участі