3 вересня за декілька годин в Івано-Франківській області випала рекордна кількість опадів. Внаслідок негоди підтопило будинки, повалило дерева, а автомобілі просто пливли містом, адже вулиці обласного центру перетворилися на ріки.
Примхи погоди
Незважаючи на те, що синоптики прогнозували сильні зливи, ніхто не очікував, що за кілька годин може трапитися колапс. В Івано-Франківську дощові каналізації не справлялись з такою кількістю води, тому місто затопило. Подекуди вода сягала 1-1,5 метра.
На вул. Надрічній під водою опинилося кілька автівок. Франківці з труднощами добиралися до своїх домівок. А водії губили номерні знаки та залишали автомобілі посеред дороги. Їх знаходили як патрульні, так і мешканці міста. Вранці, 4 вересня, в управлінні патрульної поліції назбиралось понад 100 номерних знаків, які повертали власникам.
В той час, коли обласний центр затоплювало, у с. Микуличин Яремчанської міської ради випав град розміром з перепелине яйце. За 10 хвилин він завдав селянам сильної шкоди, вибивши врожай та понищивши посіви. Також град пошкодив чимало автомобілів. А вже наступного дня, 4 вересня, у Микуличині випав сніг. Це ускладнило рух транспорту, адже водії ще не «перевзули» свої автомобілі та не були готові до такого раннього снігу.
Відтак голова Львівської ОДА, екс-заступник міського голови Івано-Франківська Олег Синютка заявив, що в разі потреби Львівщина надаватиме допомогу нашій області для подолання наслідків негоди. «Прошу усіх дорожників, надзвичайників, енергетиків бути готовими у разі потреби надати допомогу колегам із Франківщини», – заявив Синютка.
Наслідки негоди
Внаслідок сильного дощу, граду та шквалистого посилення вітру 3 вересня з 19:00 по 21:00 на території міста та в окремих районах області спостерігалося різке підвищення води. Управління ДСНС в області повідомляє, що лише протягом перших 30 хвилин негоди до служби порятунку «101» надійшло понад 50 дзвінків про необхідність надання допомоги.
За попередніми даними, внаслідок негоди пошкоджено дах одного житлового будинку у с. Хлібичин Снятинського району, а в Івано-Франківську, Надвірній та Яремче було підтоплено близько 50 підвальних приміщень в житлових, адміністративних та комерційних будівлях.
Станом на 05:00 4 вересня підрозділи управління ДСНС в області відкачали воду з 22 підвальних приміщень, а це понад 1585 м. куб. води. Окрім того, вони відбуксирували 14 транспортних засобів та розрізали гілля 8 повалених дерев. Через негоду частина області залишилася без світла.
Також після негоди 4 вересня в місті не працювало багато світлофорів, що спричинило затори та кілька ДТП.
Голова ОДА Олег Гончарук зазначив, що негода завдала великих збитків. Зокрема, в Яремче зруйнована дорога. Там по вул. Довбуша асфальт «поплив» разом з водою. «Людських жертв, на щастя, нема. Але 37 населених пунктів – без електропостачання», – підкреслив голова ОДА.
Все під контролем
У колапсі, який трапився внаслідок негоди, франківці масово звинувачують владу та комунальників. Мовляв, якби дощові колектори справно працювали, то такого б не сталося.
Головний комунальник міста Михайло Смушак пояснив, що вулиці затопило через стару австрійську дощову каналізацію. Для того, щоб збудувати нову, потрібні величезні кошти.
«Необхідно будувати або якийсь відстійник, або дощовий колектор величезного діаметра. Основна проблема в тому, що ця ділянка дороги пролягає нижче від дзеркала ріки, тому туди стікає вся вода», – зазначив Смушак.
Втім міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив, що влада тримала ситуацію з негодою під контролем. «Івано-Франківськ стикнувся зі стихійним лихом: протягом кількох годин випала більш, як місячна норма дощових опадів. Попри це, ми тримали ситуацію під контролем», – написав він на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці.
За його словами, вночі працювало 6 одиниць техніки МНС, бригади надзвичайників, муніципальна варта, патрульні та комунальники, які допомагали на дорогах та у дворах. Найбільше постраждав колектор на вул. Надрічній, оскільки він з’єднаний з каналізаційним. Критична ситуація також була на вул. Січових Стрільців, на перехресті вул. Івасюка – Івана Павла ІІ, підтопило село Вовчинець. Тут протягом негоди працювала спецтехніка.
«Сьогодні, 4 вересня, працюємо в посиленому режимі з усунення наслідків негоди, залучаючи усю можливу техніку комунальних підприємств та надзвичайників. Працівники КП «Водоекотехпром» протягом дня очищатимуть дворові колектори. КП «Міськсвітло» посилено працює, щоб до обіду відновити роботу світлофорів», – наголосив мер.
Також Руслан Марцінків попросив усіх повідомляти про проблеми, які виникли внаслідок стихії, службу оперативного реагування «15-80», і влада намагатиметься якомога швидше їх вирішити. Крім того, ті хто найбільше постраждав від негоди, можуть звернутись за компенсацією шкоди, яку профінансують з резервного фонду. До речі, станом на 5 вересня до міської ради надійшло уже шість заяв про відшкодування збитків.
«Навряд чи мудро звинувачувати в стихії політику. Тому нам потрібно згуртуватись і працювати разом, допомагати одне одному», – підкреслив Марцінків.
Окрім того, він доручив начальнику фінансового управління Вікторії Сусаніній виділити кошти на прочистку каналізації, а керівникові КП МІУК Мирону Джусу подати пропозиції щодо дахів, які потребують ремонту.
Наталя ДЕРКЕВИЧ