Дворова війна за територію

  • У четвер, 4 квітня, в Івано-Франківську біля будинку на вулиці Млинарській, 50 почали облаштовувати спортивний майданчик. Втім все це відбувалося не через бажання мешканців дому, а всупереч їх волі. Чому ж люди виступили проти?

    «Захопили нашу територію»

    Робітники, які почали знищувати зелені насадження та заливати асфальт на ділянку площею кілька десятків квадратних метрів, посилалися на рішення виконкому №535 від 17.05.2018 року. Згідно з цим документом, Івано-Франківська обласна організація підприємців, роботодавців та орендарів (ІФООПРО) за власні кошти повинна була облаштувати спортивні майданчики для гри бочче та настільного тенісу, на яких могли б тренуватися, зокрема, люди з обмеженими фізичними можливостями.

    На асфальтобетонному майданчику площею 76 квадратних метрів планували розмістити два столи для гри у настільний теніс, 8 декоративних клумб, 3 лавки та 2 урни для сміття. Після завершення робіт КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» повинно було взяти на баланс спортивні майданчики та забезпечити їх утримання після облаштування.

    Втім мешканці довколишніх будинків виступили категорично проти такого будівництва. Пояснюють, якщо цю територію забудують, вони залишаться взагалі без двору. Мешканка будинку №50 Юлія Жовтуля запевняє: тут хотіли збудувати не так ігровий майданчик для людей з інвалідністю, як майданчик при нічному клубі-кафе.

    «Останні чотири роки власник цього кафе знущається з нас – гучна музика до ночі, п’яні відвідувачі, ми це все постійно терпимо. Тепер він ще й хоче забрати собі територію біля кафе, будує там якийсь майданчик нібито для людей з інвалідністю. Але ж у нашому будинку, до прикладу, немає таких людей. І громадський транспорт до нас не ходить – як же ці люди сюди добиратимуться? Ми вважаємо, що це просто привід, щоб захопити нашу землю для свого кафе. Це буде пивнушка і нічого більше», – припустила Юлія Жовтуля.

    Жінка пояснює: якщо цей майданчик збудують у них під вікнами, то у дітей не залишиться місця для ігор, та й машину поставити буде ніде. Вона не розуміє, чому таке будівництво треба проводити саме під вікнами багатоповерхівки, а не десь у парку чи на іншій відкритій території. В цьому її підтримують десятки жителів будинку №50.

    Керівником організації ІФООПРО, з ініціативи якої почалось це будівництво, є Роман Стефанишин. Він також є директором  медичного центру «Пріма МЕД» та мережі медичних лабораторій, а ще – власником приміщення кафе та коворкінгу «Корпус 13», яке розташоване у цьому ж будинку. У день початку робіт Роман Стефанишин був на місці, слідкував за їх виконанням та відстоював право майданчика на існування перед місцевими мешканцями, які прийшли протестувати.

    «Я тут не працюю – здаю людям приміщення в оренду. Я знаю про факти порушень, які допускав попередній орендар кафе. І відповідно на них відреагував – розірвав з ним договір оренди у січні. Роботу тут контролює мій син, якщо він робить щось не так – напишіть на нього скаргу, він є відповідальною особою. Я роблю тут спортивний майданчик – подивіться, там на схемі все намальовано», – пояснював мешканцям Роман Стефанишин.

    Розмова з мешканцями будинку тривала досить довго. Під час суперечки один з них на ім’я Ігор вилаявся на адресу Сергія Чирви – активіста, який прийшов підтримати ІФООПРО. У відповідь той дав Ігорю ляпаса. Чоловіків розборонили працівники Муніципальної варти – до бійки не дійшло.

    Втім роботи продовжились – бетон і асфальт в основу майданчика для гри в бочче вже залили.

    Всупереч людям не буде

    Мешканці 50-го будинку давно знали про намір підприємця забрати у них частину двору. Ще в березні вони надіслали колективне звернення до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, в якому описали проблему.

    «Мешканці стурбовані ситуацією: підприємець Роман Стефанишин має намір зробити прибудову під нашим будинком, проти якої виступають всі сусіди. Незрозумілу архітектурну форму вони хочуть зробити навпроти власного кафе. Під виглядом майданчика пан Стефанишин хоче розширити діяльність свого закладу. Просимо вашої допомоги у вирішенні спірного питання та недопущенні спорудження цієї архітектурної конструкції», – йдеться у тексті звернення до мера, під яким підписалося кілька десятків осіб.

    Коли будівництво розпочалося, люди знову звернулися до міського голови. Наступного дня Руслан Марцінків прийшов на Млинарську із традиційною ранковою перевіркою під назвою «Чорна п’ятниця», вислухав людей і прийняв рішення щодо цієї ситуації.

    «Тут було бачення облаштувати спортивний майданчик для людей з особливими потребами для гри в боччу. Але мешканці двору категорично проти, тому споруди не буде! Ми пішли назустріч людям, адже їм тут жити і це їхній двір», – заявив Марцінків та пообіцяв на наступному засіданні виконавчого комітету скасувати попереднє рішення.

    «Вони пройшли земельну і архітектурну комісію, рішення виконкому і так далі. Процедура була довгою – але, на жаль, ніхто так і не знайшов часу вислухати думку людей, тобто нас. Та всупереч думці людей тут нічого не буде», – сказав Василь Олексюк, місцевий мешканець.

    Робити добрі справи

    Активіст Сергій Чирва натомість відкидає всі звинувачення мешканців будинку та запевняє: на цьому місці вже давно хотіли збудувати спортивний майданчик, зокрема для людей з інвалідністю. А ніяких «пивнушок» чи інших комерційних закладів тут не буде і не може бути.

    «Асоціація людей з інвалідністю давно шукала таке місце, де можна було б тренуватися членам обласної збірної з бочче – і просто проводити час. Ми шукали, хто б нам цей майданчик зробив, і знайшли підприємця, пана Романа Стефанишина, який бере активну участь у житті громади. Він погодився власним коштом зробити нам цей майданчик неподалік від свого кафе. Тут можна буде і просто пограти в теніс чи бадмінтон, і посидіти в тіні дерев, відпочити. З цією ідеєю ми звернулися до міської влади, і нас почули, виконком прийняв рішення дати добро на будівництво цього майданчика. А потім почалося вставляння палиць у наші колеса», – сказав Сергій Чирва.

    Минулого тижня, за словами активіста, відбулось засідання погоджувальної ради, де рішення про цей майданчик прийняли без жодних заперечень. Перший заступник міського голови Микола Вітенко схвально поставився до такої ідеї.

    «Якщо чесно, це мало би зробити місто за кошти бюджету. Але знайшовся благодійник, який робить це за свої гроші – то честь йому і хвала, правда ж? Та замість цього жителі будинку почали показувати якісь свої амбіції: «Ви нас не спитали, а ми вам не дозволяли». Але суть в тому, що підприємець звернувся до міської влади і з’ясував, що і як треба робити. І йому сказали – громадських обговорень не треба, бо територія є не прибудинковою, а просто належить місту, і ми дозволяємо збудувати тут майданчик. Зрозумійте, це ж залишиться людям, це ніхто не приватизує, а коли тут створять ОСББ, то майданчик, мабуть, передадуть йому», – переконує Сергій Чирва.

    Рішення міського голови про скасування дозволу активіст коментувати не хоче – мовляв, не є юристом. Але запевняє: вони і надалі будуть робити добрі справи, зокрема для розвитку спорту в Івано-Франківську та для людей з інвалідністю.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!