Мешканці будинку по вулиці Стуса, 17 уже п’ять років потерпають від сауни, що розташована поруч. З її димаря часто йде темно-жовтий та чорний дим, який проникає крізь вікна у квартири та шкодить здоров’ю людей.
Скарги мешканців
Жителі 9-поверхового панельного будинку, який розташований позаду сауни на дровах «Жако», скаржаться на таке сусідство. Сама сауна розміщена у підвалі, є там і басейн, більярд та кімната відпочинку. Над сауною розташований літній майданчик, а поруч, в іншому приміщенні, – кафе, проте зараз там ремонт. Це все входить до відпочинкового комплексу «Жако». Мешканці розповідають, що з труби від сауни йде їдкий дим, від якого їм ніде сховатися, бо їхні вікна виходять на сауну. Тому вони змушені їх щільно зачиняти навіть у найгарячішу пору і «варитися» у квартирі. Але й це не дуже допомагає.
«Навіть нема права відчинити вікно. У мене донька з обмеженими можливостями, то як тільки відчиню трохи вікно, той дим весь йде всередину», – скаржиться пані Оксана.
Мешканці підозрюють, що це все через те, що у сауні використовують неякісні дрова або ж хімічні речовини. Наприклад, пані Надія розповідає, що була у цій сауні п’ять років тому з подругами і бачила лаковані бруски, які нагадували старі меблі і які вони підкидали у котел. Жінка каже, що бувала і в інших саунах в Івано-Франківську, але такого більше ніде не бачила.
«Я так кашляю постійно, що страшне. Мені легені розпирає від цього диму. Його завіває і на наш будинок, і на сусідній, і на магазинчики, що поруч. Але я не маю можливості купити іншу квартиру через цю сауну», – продовжує вона.
Найчастіше сауна «коптить» на вихідних та у свята, тоді вже дим може йти з самого ранку. Доволі часто це відбувається і в п’ятницю після обіду, а от у будні – трохи рідше і здебільшого також у другій половині дня.
«Інколи такий їдкий дим йде тільки приблизно 20 хвилин, а потім вже йде нормальний. Певно, вони чимось розігрівають сауну. Але той дим так смердить, як гума, – розповідає пані Галина. – В мене на роботі також дровами палять, але такого запаху немає. А це так коптить, так смердить, такий їдкий запах, що неможливо передати. Весь одяг чути димом».
Від такого диму в жителів сусіднього будинку постійно чорніють тюлі та залишається кіптява на вікнах. Скаржаться вони і на гамір та музику, що лунають з літнього майданчика. Розповідають, що музика або ж дуже голосно включений телевізор можуть бути і з самого ранку, і вночі. Скаржились вони на це і в міськвиконком, і безпосередньо ходили в «Жако» після 22.00, але це допомагало тільки хвилин на 20, а потім знову вмикалася вже звична гучність.
Задавнена проблема
За допомогою мешканці будинку №17 звернулися до депутата обласної ради Сергія Адамовича, а той, у свою чергу, направив відповідне звернення до міського голови Руслана Марцінківа. Депутат розповідає, що в 2011 році до нього зі скаргою від імені кондомініуму, розташованого на вул. Стуса, звернулася Віра Долинська. Вона скаржилася на те, що за адресою вул. Стуса, 17а розташоване кафе-бар «Жако», в якому часто цілодобово відбуваються бенкети, голосні святкування, а у підвальному приміщенні у комплексі «Жако» розташована сауна, яка функціонує цілодобово та опалюється деревиною сумнівного походження, оскільки з димаря, розташованого на даху будинку, часто йде густий темно-жовтий дим.
Тоді мешканці будинку №17а зверталися до санепідемстанції, але отримали відповідь, завізовану головним лікарем, про те, що сауна у цьому комплексі не функціонує. Однак Сергій Адамович провів власну перевірку: відвідав комплекс «Жако» та засвідчив факт викидання в атмосферу густого темно-жовтого їдкого диму з труби, розташованої на даху. Підтвердив існування сауни і телефонний дзвінок до адміністрації.
Згодом у 2011 році була створена спеціальна комісія, яка мала перевірити роботу Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-виробничої фірми «Жако». Під час перевірки власник не зміг надати жодного документа, який би легалізував його діяльність зі сторони управління МНС. А 9 вересня 2011 р. Адамович отримав відповідь від управління Держтехногенбезпеки в області, в якій було визнано, що експертного висновку органів державного пожежного нагляду з проектної документації на сауну ТзОВ ТВФ «Жако», а також документа, що був виданий на початок експлуатації об’єкта органами державного пожежного нагляду, станом на 30.08.2011 р. не існувало. Суб’єкт господарювання тільки подав документи в Івано-Франківський міський дозвільний центр для отримання дозволу на початок роботи. Відтак тоді сауна «Жако» функціонувала без будь-яких дозволів органів державного пожежного нагляду, а УМНС так і не припинило її діяльність.
У березні 2011 року мешканці будинку на вул. Стуса, 17 були навіть на прийомі у голови Івано-Франківської ОДА Михайла Вишиванюка й отримали від нього обіцянку допомогти у боротьбі з сауною. Проте сауна і далі функціонує.
Начальник відділу регулювання техногенних навантажень, екологічної експертизи, поводження з відходами та координації природоохоронної діяльності управління екології та природних ресурсів ОДА Микола Клюйко пояснює, що через використання дров, покритих лаком, при спалюванні утворюється формальдегід, тобто речовина, яка шкідлива для здоров’я людей і навколишнього середовища.
«Ми видаємо дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Людина, звісно, не скаже, що буде лаком палити, вона пише, що котел на дровах і, відповідно до інструкції, є розрахунки і йдуть викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Тому встановлюють зону розсіювання і санітарну захисну зону від 50-ти метрів і більше. На кінці санітарної захисної зони розсіювання шкідливих речовин має дорівнювати нулю, а гранично допустимі концентрації мають бути в межах норми», – зазначає пан Микола.
За його словами, хоч дим може бути і чорний, але забруднюючої речовини в ньому може не бути, а у білому, наприклад, її може бути багато. Тому не варто орієнтуватися на колір диму. Проте він стверджує, що від сауни до житлових будинків має бути відстань хоча б 50 метрів, а у випадку з «Жако» ця відстань не дотримана.
Разом з тим начальник управління екології та природних ресурсів ОДА Ріяфет Гасимов запевняє, що сауна «Жако» не має дозволу на викидання шкідливих речовин в атмосферне повітря. Відтак він порадив скаржникам написати заяву на його ім’я та зізнався, що про таку сауну і про скарги на неї чує вперше. «Нехай пишуть заяву, а я решту беру на себе і вже розберусь з цим», – пообіцяв Гасимов.
Несподіваний поворот
Мешканці сусіднього будинку розповідають, що Віра Долинська, яка у 2011 році скаржилась на сауну, згодом померла від раку. Помер від раку, як вони стверджують, і власник комплексу «Жако» Василь Сенюра. Тому, за їхньою інформацією, там зараз керує його син Арсен.
Однак, згідно з даними Єдиного реєстру фізичних та юридичних осіб, власником Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-виробничої фірми «Жако» є Ольга Сенюра. Вона розповіла, що у 2011 році була комплексна перевірка, яка засвідчила, що все в порядку. Жінка стверджує, що має всі дозволи на роботу сауни, навіть від управління екології та природних ресурсів ОДА.
«Всі документи в порядку, і є право власності на сауну. Тоді не було права власності, це було як незакінчена будова. Але в 2013 році я зробила ці документи по будинку. А дозволи всі були і тоді, – запевняє пані Ольга. – Спочатку люди писали, що їм заважає літній майданчик. Потім перестали про нього писати, а почали про сауну. То не треба було тоді міськвиконкому давати дозвіл на оренду тої землі, а тепер на її викуп, а йти на повідку у людей».
За словами власниці, дрова для опалювання котла син закуповував оптом. Вони фасовані і в упаковках, тому вона відкидає припущення мешканців про використання неякісних дров та лакованих брусків. «Ніяких лакованих брусків немає. Люди самі підкидають у пічку ті дрова. Протягом двох годин, коли людина перебуває в сауні, вона мусить кожних 10-15 хвилин підкидати полінця. То що, люди самі б собі шкодили і кидали хімію?» – аргументує пані Ольга.
Від чого люди кашляють та чому скаржаться на дим, вона не розуміє. «А як шашлики смажать і димить, то що – хтось на когось пише і скаржиться?» – дивується жінка.
Разом з тим Ольга Сенюра стверджує, що сауна й кафе не працюють вже два місяці. «У нас все зачинено. Я чекаю на дозвіл з архбудконтролю на реконструкцію і перебудову всього кафе та літнього майданчика», – запевняє жінка.
Щоб перевірити, чи сауна працює, кореспондент «ГК» зателефонував у «Жако» під виглядом потенційного клієнта. Ось яка вийшла розмова:
- Це сауна «Жако»?
- Так, сауна.
- Скажіть, будь ласка, як ви працюєте?
- Ми працюємо за попереднім замовленням, але треба за дві години попередити, щоб можна було напалити вам.
- А скільки коштує година?
- Це залежить від кількості людей. Мінімально 80 грн., тобто з двох людей по 40 грн. виходить.
- А що у вас ще є? Може, кімната відпочинку?
- Є кімнатка відпочинку. Басейн. Холодний, правда, невеликий. Сауна на дровах, більярд «Американка».
- Ви цілодобово працюєте?
- Ні, ми цілодобово не працюємо. Приймаємо замовлення до 22.00, але якщо ви вже замовляєте, то можна сидіти і до 12-ї ночі, і до першої. Як то кажуть, доки душа забажає.
- А скажіть ще вашу адресу.
- Стуса 17а, біля Гранд-базару. Якщо дивитися на Гранд-базар, то сауна праворуч.
- То можна вам перетелефонувати і замовити?
- Так, головне за дві години попередьте. Якщо у нас не буде ніяких замовлень, ми вам все підготуємо.
Таким чином з’ясувалося, що сауна як працювала, так і працює. Підтверджують це і сусіди, які бачили, як 4 квітня, в той самий день, коли ми телефонували в сауну, звідти йшов в дим. А це означає, що черговий клієнт вирішив попаритись.
Відтак ми запитали Ольгу Сенюру, чому ж вона обманює і стверджує, що сауна не працює. Вона здивовано відповіла, що вперше про це чує, що такого не може бути, що сауна зачинена і замовлень ніхто не приймає.
Наталія КОЗАК