Фінальний етап: франківцям розповіли про нове положення бюджету участі

  • В Івано-Франківську розробили нове положення бюджету участі. Над ним працювала спеціально створена ініціативна група з 18 осіб, яка опиралась на бажання людей. Нещодавно протягом двох днів нове положення презентували колишнім учасникам та переможцям програми «Бюджет участі».

    Керівниця громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр» Наталія Кобильчак нагадала, що нові правила бюджету почали розробляти ще в листопаді минулого року і зараз вже дійшли фінального етапу. Планується ближчим часом винести документ на розгляд депутатів міськради, а поки що всі охочі можуть подати свої пропозиції до нього за посиланням bit.ly/law_bu.

    Нагадаємо, що бюджет участі в Івано-Франківську вже працює три роки. З кожним роком про програму дізнаються все більше людей, наприклад, в 2018 році більше 25 тисяч франківців взяли участь у голосуванні. «Тішить те, що люди все більше голосують онлайн, бо у такий спосіб унеможливлюються зловживання і недоброчесна поведінка учасників бюджету участі для «накрутки» голосів за свої проекти», – наголошує Кобильчак.

    «Цьогоріч ми плануємо вилучити з переліку місць для голосування бібліотеки, – додає координаторка програми «Бюджет участі» Івано-Франківської міської ради Христина Костирко. – А ще на 2019 рік збільшилась сума фонду бюджету участі  до чотирьох мільйонів гривень».

    Відповідно це дало можливість збільшити суму малих до 100 тисяч гривень та великих проектів до 300 тисяч гривень.

    Ще одне питання, яке не раз піднімалось під час обговорення оновленого бюджету участі, загальнодоступність проектів. Згідно із цим принципом, до проектів повинні мати доступ всі або більшість мешканців міста без обмежень. Але в Івано-Франківську багато що стосується шкіл чи дошкільних навчальних закладів. «Ми сперечались, обговорюючи це питання, але зійшлись на тому, що варто освіту винести окремою категорією із 40% коштів від всього бюджету участі», – зазначає Христина Костирко.

    Наталія Кобильчак розповіла власне про створення положення бюджету. Мовляв, спочатку ініціативна група проаналізувала проблеми інших років та вирішила що треба міняти. Потім у режимі онлайн проводилось опитування франківців щодо пропонованих змін. Правда тільки 55 осіб взяли у цьому участь. «Але якраз ті відповіді допомогли розробити нові правила», – акцентує пані Наталія. Вона додає, що тепер проект положення вийшов детально розписаним і містить багато технічних моментів, де навіть прописані правила реєстрації та внесення учасників у базу даних. Зараз в авторів положення важливий етап оновлення бюджету участі, адже відбуваються його обговорення,а вже з березня проект хочуть запустити. Важливо, що цьогоріч скоротять строки на подання проектів та голосування за них з тим, щоб більше часу залишилося на реалізацію проектів.

    До речі, автори за основу положення бюджету участі взяли модель  польського Громадського бюджету, бо вона зарекомендувала себе дієвою. Її пристосували до наших умов і тепер нове положення має декілька розділів: загальні положення та термінологія, принципи, організація роботи, робоча група з питань бюджету участі, інформаційно-освітня кампанія, підготовка і подання проектів, розгляд і перевірка проектів, голосування за проекти, визначення проектів для реалізації.

    Цілями бюджету участі визначили активізацію мешканців для гуртування навколо спільних потреб та вирішення їх локальних проблем.

    Також в бюджеті участі хочуть запустити ще одну новинку: щоб автори проектів самі вносили свої дані в електронну систему, а модератори тільки коригували їх. Відповідно хочуть модернізувати сайт бюджету участі, але поки що залишається питання, чи це технічно вдасться втілити.

  • Більше інформації про бюджет участі-2019 можна знайти у групі «Бюджет участі в Івано-Франківську» та на сторінці «Бюджет участі ІФ» у Facebook. З проектом положення про бюджет участі можна ознайомитися і подати пропозиції щодо нього за посиланням – bit.ly/law_bu.

    Стаття підготовлена в рамках проекту, який виконує IWPR за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

     

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!