Сьогодні, 8 листопада, у приміщенні Центру патріотичного виховання учнівської молоді ім. С. Бандери відбувся круглий стіл з нагоди відзначення 40-річчя з дня створення Української Гельсінської Групи.
УГГ стала першою організацією, яка відкрито і юридично займалася захистом прав людей, відстоюванням прав, і більша частина її представників були саме уродженцями Прикарпаття. Займаються цим і досі, адже в Івано-Франківську є діюча Українська Гельсинська Спілка з прав людини.
“Саме в ці дні відбувається вшанування 40-річчя створення Української громадської групи по сприянню виконання Гельсінських угод. 1976 рік став часом, коли український дисидентський рух набув певного правового характеру, коли група патріотів України взяла на себе сміливість і проголосила, що вони хочуть поставити захист прав людини перед будь-якими іншими цінностями. Можна сказати що це був початок правозахисного руху в Україні.”, розповів Володимир Ковальчук заслужений юрист України, співорганізатор заходу.
На заході були присутні Члени УГС в Івано-Франківську, колишній голова Івано-Франківської міської організації УГС Микола Кобрин, громадські діячі та учні шкіл, які підготували розповідь про діяльність УГГ від перших дні до сьогодні.
Юрій Вацик, юрист-координатор Української Гельсинської спілки з прав людини Івано-Франківської області зазначив, що зараз УГС вважає себе правонаступником тих цінностей, які були засаджені Української Гельсінською групою – цінності захисту прав людини як в Україні так і в цілому світі.
“Велика кількість нормативно-правових актів, прийнятих з метою захисту прав людини були ініційовані саме УГС. Це зміни в законодавстві щодо статусу учасників бойових дій, зміни у статусі внутрішньо-переміщених осіб, покращення умов утримання засуджених, захист інтересів людей в Європейському суді”.
Станом на сьогодні з серпня 14 року було зареєстровано близько 5000 звернень. Серед найчастіших проблем питання виконання рішень в суді, велика недовіра до діяльності органів державної влади, та найбільше звертаються просто через відсутність необхідної інформації щодо власних прав.
На круглому столі присутні вшанували події 1976 року, згадали про основне а також обговорили сучасних стан речей.
Нагадаємо, Івано-Франківське музичне училище імені Дениса Січинського вшанувало трагедію в Бабиному Яру