Роботи фіналістів вже третього Всеукраїнського конкурсу у сфері сучасного візуального мистецтва для молодих художників імені Натана Альтмана відучора і до кінця тижня демонструються у вінницькій «Галереї ХХІ» (екс-«ІнтерШик»). З кожним наступним конкурсом роботи учасників бієнале стають все більш професійними, з добре продуманою концепцією.
Очевидним переможцем цьогорічного конкурсу імені Н. Альтмана став Сергій Григорян з Івано-Франківська та його проект «Hutsulosaurus reх» або «Гуцулозавр Карпатський». Це містифікація, спроба скласти новітню легенду про карпатських динозаврів, що нібито вимерли зовсім нещодавно. Клаптиками карпатських килимів обшито стилізований динозаврячий скелет з ґудзиками замість очей та довгим хвостом. Метою художника було дати нове життя старовинним килимам, що припадають пилом у музеях та старих хатах, привернути увагу до багатої прикарпатської культури, яку можна по різному переосмислювати у сучасному світі, інформує Livejournal.
Куратор проекту Олександр Никитюк розповідає, що на конкурс надійшло більше 50 заявок з різних українських міст і експертній раді було дуже важко визначитись з десятком кращих. Зрештою, експертною радою було обрано 13 робіт для фінальної демонстрації, автори яких з’їхались у Вінницю, щоб презентувати свій творчий доробок.
Потрібно відмітити, що не всі проекти було презентовано у повному об’ємі, зважаючи на розмір виставкової зали вінницької галереї. Але кожен з проектів вартував окремого простору. І найкращий його отримає, адже, нагадаю, що традиційно головний приз конкурсу – можливість персональної виставки у галереї «Soviart» (м. Київ) впродовж наступного року.
Серед робіт фіналістів картини, колажі, фоторобота, інсталяції, відео-арт. Відбувся і перфоманс. Загалом, серед 13 робіт, поданих на конкурс, більшість мають одного автора, дві з них створено групою авторів у співпраці. Географія фіналістів широка – п’ять авторів зі Львова, три з Харкова, два з Івано-Франківська та по одному з Києва, Тернополя та Одеси.
Після вручення дипломів кожному з присутніх фіналістів, глядачі мали змогу побачити перфоманс, як додаток до відео-арту, авторства художника з Ужгорода, який зараз навчається у Львові, Данила Ковача. Його робота «Альфа і Омега» має екзистенціальний сенс: «Що пішло з землі, в землю і повертається» – розмірковує художник, створюючи і руйнуючи людиноподібні фігурки з глини під супровід богослужіння у запису.
За тим настав час для оголошення переможців. Третє місце зайняла художниця з Харкова Ольга Федорова та її проект «Доппельгангер». Це серія здвоєних портретів на золотому тлі, які покликані символізувати багатозначність, що домінує у сучасному світі.
Друге місце – художниця зі Львова Уляна Кульчицька та проект «Акомодація.Фокус». Основна думка проекту – зобразити механізм фокусування людського ока та провести паралель з формуванням людської думки, що часто покладається на узагальнення. Заклик – фокусуватись на головному та робити власні висновки про все, що навколо, ігноруючи вплив соціуму.
Читайте також: вийшла збірка гуцульської міфології Івана Франка «Терен у нозі».