Франківські ринки рухаються до Європи

  • Кажуть, купувати речі на ринку дешевше та швидше, людям не потрібно стояти у великих чергах.

    Що зробила влада та власники франківських торговиць, щоб покращити інфраструктуру місцевих ринків, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Правила – для всіх

    Чи знаєте ви, як правильно має виглядати та чим має бути оснащений ідеальний ринок?

    Згідно з чинними Правилами торгівлі на ринках №188/84/105 від 26.02.2000 року, територія ринку повинна мати відокремлену та відгороджену від проїжджої частини, житлового та комунального секторів земельну ділянку.

    Серед обов’язкових вимог – безпечні входи і виходи, штучне освітлення території ринку, телефонний зв’язок, електро-, водопостачання та водовідведення, туалет, облаштовані місця для сміття.

    На території ринку, де реалізується продукція рослинного і тваринного походження, повинні бути обладнані спеціалізовані зони з продажу окремих видів продукції: овочів і фруктів, м’яса, яєць, молочних продуктів, риби, меду, олії тощо.

    Розташування торговельних місць має бути зручним для здійснення торгівлі, відповідати вимогам санітарних, протипожежних правил та безпечних умов праці, забезпечувати вільний прохід споживачів та належну культуру обслуговування. Продавцям забороняється використовувати торговельні місця не за призначенням.

    Згідно з правилами, на ринках заборонено продавати: зброю, готове армійське спорядження, а також тканини, які використовуються для його виробництва, інші товари військового призначення, наркотичні засоби, пальне та газ, піротехніку й вибухові засоби тощо.

    Адміністрація ринку має забезпечувати централізоване прання санітарного та спеціального одягу, миття, дезінфекцію торговельного інвентаря, обладнання, засобів вимірювальної техніки, що надаються продавцям.

    І це ще далеко не повний перелік вимог до правильно оснащеного ринку.  Чи відповідають їм франківські базари?

    Привабливі, але не дуже

    Кажуть, ринки в Івано-Франківську понад два десятиліття тому були розділені між місцевими “авторитетами”. Господарі й правила з тих часів на базарах майже не змінилися.

    Загалом сьогодні на території Івано-Франківська є 15 офіційних ринків. Для них відведені спеціальні земельні ділянки. Найстаріші і найбільш заповнені розташовані в центрі міста – на вулицях Тичини, Новгородській та Дністровській. У місті також працюють кілька “стихійних”, тобто незаконних, ринків на самовільно зайнятих територіях.

    Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснює, що ринок повинен бути привабливим, стати свого роду громадським місцем – таким, як це є за кордоном. Мовляв, ринок повинен мати свою історію й атмосферу, щоб люди не тільки там щось купували, але й могли прогулятися та відпочити.

    «Хороший приклад базарчиків, які чимось схожі до європейських, є в Яремче та Косові. Тут можна купити речі місцевого виробництва, тому це цікаво. Люди приїжджають за вишиванками, іншими українськими традиційними виробами. Це вже перші кроки, щоб уподібнитись до Європи», – каже чиновник.

    За словами Михайла Смушака, щоб ринки в Івано-Франківську ставали кращими, перш за все потрібно облаштувати місця для торгівлі, оскільки вони є не всюди. Для людської городини, вважає він, місця мають бути безкоштовними.

    Потроху до Європи

    На більшості ринків Івано-Франківська досі є значні порушення закону щодо санітарних та гігієнічних вимог. Серед них – нестача або відсутність умивальників та санвузлів, недотримання умов зберігання продукції. Попри те, покупців тут не бракує.

    Водночас заступник начальника відділу координації закупівель та цінового моніторингу управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому Тарас Слободян каже, що певні позитивні зміни на базарах Івано-Франківська все-таки є. Близькими до європейських норм він вважає ринки на вулиці Короля Данила та на розі вулиці Вовчинецької.

    «Ці ринки облаштовані добре. Там є свої невеличкі павільйони, є ряди для товарів сільськогосподарської продукції, як на мене, все зроблено досить гарно і має право на існування», – зазначає Слободян.

    Ще одним хорошим прикладом чиновник вважає речовий ринок на Новгородській, який перебуває в оренді ТОВ “Мальва”.

    «Його реконструювали, створили зручності для покупців: наприклад, з’явилися примірочні, дощ не затікає у палатку, вигляд ринку став більш естетичним. Покращили умови і для продавців, тепер не потрібно кожного ранку розкладати  палатки та товар, а ввечері – збирати назад, а можна спокійно залишати і закривати речі, думаю, це набагато зручніше. А також по периметру ринку розбудовуються магазинчики, в яких передбачені нові вбиральні. Загалом ринок набуває красивого, європейського вигляду», – зауважує чиновник.

    Власник ринку на Новгородській Костянтин Бородайко стверджує, що люди, які працюють на цьому ринку, тепер задоволенні. «Я не бачу потреби щось оновлювати, там дотримані всі санітарні та гігієнічні норми», – каже підприємець.

    За словами Бородайка, невдовзі на цьому ринку у приміщенні колишньої кузні буде будуватися своєрідний кластер для працівників ІТ-сфери.

    Змінюється також Центральний ринок на вулиці Дністровській, який переживає реконструкцію. Площа перед ним обростає новими точками для продажу, зараз там будують ще один торговий центр.

    «За задумом керівництва ТОВ «Торговий Сервіс», планується, що перший поверх центру буде облаштований під речовий ринок, а другий – під продуктовий. Також тут мають зробити підземний паркінг», – каже Тарас Слободян.

    Що ж робить місто?

    Головний комунальник Івано-Франківська Михайло Смушак наголошує, що ринок має бути не тільки торговицею, але й місцем для комфортного проведення часу.

    «От як за кордоном, ти прогулюєшся ринком, коли купуєш там якісь унікальні товари, фрукти, овочі, м’ясо чи рибу. Маєш можливість придбати все свіже, якісне, перевірене, яке зберігається у відповідних умовах, до того ж ідеш прибраною, охайною територією, а не по болоті, як трапляється у нас на ринках», – зауважує Смушак.

    Чиновник зазначає, що міська влада ставить завдання створити в кожному мікрорайоні безкоштовні місця для торгівлі. Такі уже є на вулиці Мазепи. Люди там можуть вийти і поторгувати якусь годинку. Зробили це для того, щоб уникнути стихійної торгівлі. Крім того, головний комунальник міста наголошує, що потрібно вести діалог із підприємцями. Це дасть змогу розробити стратегічний план розвитку ринків.

    Місто змінюється, а разом із ним стають іншими франківські ринки. Можливо, зовсім скоро на вулицях Івано-Франківська мешканці більше не побачать брудних та засмічених стихійних базарів, а тільки красиві і європейські ринки.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!