Франківці обговорили «Бюджет участі-2019»

  • 7 лютого в Івано-Франківську відбулось громадське обговорення проекту «Бюджет участі» на 2019-й рік. Представники громадськості, активісти та очільники ОСББ ставили свої запитання авторам положення про бюджет участі та пропонували зміни до нього.

    Христина Костирко

    Голова громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр» Наталія Кобильчак розповіла присутнім, що нового буде цього року в процесі партиципаторного бюджетування та як це вплине на подання і реалізацію проектів.

    «Цьогоріч на проекти бюджету участі виділено чотири мільйони гривень – це більше, ніж торік.  Проекти, залежно від вартості, поділяються на малі (до 100 тисяч гривень) і великі (до 300 тисяч гривень). Мешканці, які мають якісь ідеї чи ініціативи, оформляють їх у вигляді проектних заявок – цього року ми їх дуже спростили, там всього півтори сторінки. Потім людям потрібно зібрати голоси на підтримку своєї ідеї. Строк голосування цього року також буде скорочено до двох-трьох тижнів, бо люди скаржились, що він був надто розтягнутий», – сказала Наталія Кобильчак.

    Наталя Кобильчак

    Христина Костирко, координаторка програми «Бюджет участі» та консультант міського голови Руслана Марцінківа, додала, що за попередні роки функціонування бюджету участі назріла низка питань, які неможливо було вирішити в рамках старого положення. Саме тому написали новий документ – і оскільки він спрямований саме на громадськість, то людей активно залучали до роботи над ним.

    «Сьогодні на громадському обговоренні ми показуємо франківцям, що саме ми створили і чим керувалися в процесі. Наприклад, раніше людина могла голосувати лише за один проект, а тепер зможе голосувати за два – за один великий і один маленький. Також ми виділили освітні проекти – ремонти шкіл і садочків – в окрему категорію, і вони змагатимуться суто між собою за 40% від всього фінансування. Річ у тому, що минулого року 27 із 37 переможців становили якраз школи та садочки, що дещо несправедливо стосовно до інших франківців», – пояснила Христина Костирко.

    Франківці, які прийшли на обговорення, активно цікавились особливостями «Бюджету участі-2019» та вносили свої пропозиції щодо змін до положення.

    Співзасновник студентського простору «Paragraph» та громадський активіст Андрій Шпак запитав, чому більшість міст України використовують уніфіковані сайти бюджету участі, а в Івано-Франківську – інакший веб-сайт.

    Христина Костирко відповіла, що цей сайт в Івано-Франківську був створений задовго до появи сайтів в інших містах України і причин змінювати його у міській раді не бачать.

    «Крім того, з цього всеукраїнського шаблону сайтів виходить так, що ним керує не міська рада, а модератор системи, якому ми маємо надсилати новини, і аж тоді їх публікуватимуть. Та й інші недоліки також є. Але головне – що ми вже маємо сайт, до якого у мене є повний доступ і де я можу розміщувати новини сама, а не через треті руки», – пояснила координаторка «Бюджету участі».

    Василь Кедик, помічник-консультант депутата Івано-Франківської міської ради, запитав про те, через які банки франківці можуть голосувати за проекти бюджету участі онлайн. Христина Костирко сказала, що мережа залишилась тою ж, що й торік.

  • «Ми мали розмову з банками, під’єднаними до різних систем Bank ID. Першим на співпрацю погодився «Приватбанк», а «Ощадбанк», дізнавшись про це, з незрозумілих причин відмовився співпрацювати. Тобто у нас немає можливості розширити мережу голосування, а змінювати один банк на інший немає сенсу», – зазначила Христина Костирко.

    Василь Кедик на це сказав, що в Івано-Франківську є досить багато пенсіонерів, які мають картки «Ощадбанку» і, таким чином, змогли б голосувати. Наталія Кобильчак відповіла, що про проблему знає і міська рада ще раз спробує звернутися до «Ощадбанку» з цим питанням.

    Також Василь Кедик звернув увагу на те, що важливо надати можливість проголосувати особам з інвалідністю, які самостійно не можуть дістатися до місць офлайн-голосування та не є інтернет-користувачами. Активіст запропонував за допомогою мобільного ЦНАПу організувати виїзди до таких осіб. Наталія Кобильчак прокоментувала, що в проекті положення прописано принцип інклюзивності: «Ми усвідомлюємо, що до процесу бюджету участі повинні мати змогу долучатися будь-які категорії містян без обмежень, в тому числі вразливі верстви населення. Як це процедурно і технічно здійснити, будемо узгоджувати з посадовцями».

    Віталій Тичківський, голова Асоціації ОСББ Івано-Франківська, позитивно оцінив оновлене положення про «Бюджет участі».

    «Ми активно співпрацюємо з міською владою заради добробуту людей, завжди користуємося всіма можливостями для розвитку і покращення умов життя. У 2019-му році представники франківських ОСББ, звичайно, подаватимуть проекти на «Бюджет участі» – і Асоціація їм в цьому допомагатиме. Умови проживання у будинках – завжди болюча тема для людей. Проекти можуть бути різними: ремонт дахів, заміна мереж і так далі. Адже, згідно із законом, весь тягар утримання будинку лягає на наші плечі, і не завжди люди мають можливість все профінансувати самі», – розповів Віталій Тичківський.

    12 лютого позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради розглянули нову редакцію положення бюджету участі. «Насамперед хочу сказати, що суму збільшили до 4 мільйонів, окремо виділяємо освітні проекти», – акцетував Руслан Марцінків. 34 депутати міськради підтримали  таке рішення і положення прийняли.

    Стаття підготовлена в рамках проекту, який виконує IWPR за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!