На останній зустрічі учасників ініціативної групи з вироблення нового формату бюджету участі, до складу якої увійшли і активісти, і представники влади, обговорили, що зміниться наступного року.
18 грудня ініціативна група розглянула результати онлайн-опитування, яке проводили серед франківців, аби дізнатися, як самі містяни бачать основні параметри громадського бюджету. Нагадаємо, у 2019 році бюджет участі Івано-Франківська зазнає істотних змін. Так, сума коштів, які місто виділить на втілення проектів, до 4 млн грн, а зробити процедуру зручнішою і простішою допоможуть іванофранківці.
«Ми питали про основні характеристики, які потрібні, щоб розробити оновлене положення про бюджет участі. Згідно з проміжними результатами опитування вже промальовуються певні тренди. Проект положення, який ми розглядаємо зараз на нашій зустрічі ініціативної групи, – це кістяк, на який будемо нанизувати текстову частину спільно з мешканцями з врахуванням їхніх інтересів», – пояснює Наталія Кобильчак, очільниця громадської організації “Івано-Франківський регіональний центр”.
Під час проведення анкетування, розповідають активісти стало зрозуміло, що питання бюджету участі є не надто відомим у місті. Не зважаючи на те, що учасників процесу голосування є багато, – люди часто не орієнтуються в тому, що таке партиципаторне бюджетування. Тому іншим важливим завданням проведення онлайн-опитування є донесення інформації до потенційних учасників бюджету участі в місті.
Отже, наразі в онлайн-опитуванні взяло участь 52 людини. Вони відповіли на питання, хто може стати автором проекту і з якого віку, якою повинна бути максимальна вартість одного проекту, як має відбуватися голосування за проекти (онлайн чи офлайн), хто може голосувати та за яку кількість проектів, повинні проекти бути загальнодоступними чи можуть мати й локальне спрямування тощо.
Більше половини респондентів зазначили, що учасниками конкурсу могли б стати жителі міста, які уже досягнули свого 18-річчя, живуть в Івано-Франківську, однак не обов’язково мають місцеву реєстрацію. Правда, в окремих випадках, вважають опитані, школярі можуть подаватися. Щодо голосування за проект, то учасники анкетування так само: голосувати мають право особи, які досягнули повноліття, і які не обов’язково мають реєстрацію в Івано-Франківську.
82% учасників підтримали ідею поділу проектів бюджету участі на малі та великі. Майже половина опитаних вказала, що сума малих проектів має бути не більше 100 тис. грн. Щодо максимальної суми великого проекту, то тут голоси розділилися. 42% мешканців вважають, що вона має становити 500 тис. грн, 37% – 300 тис. грн та 15% – 200 тис. грн.
Також франківці підтримали ідею щодо виокремлення загальноміських і локальних проектів. Майже половина вважає, що голосувати за проекти-переможці варто онлайн, а також у визначених пунктах голосування із можливістю вносити дані в електронну систему.
Також на зустрічі обговорили, як має формуватися робоча група з питань бюджету участі, яка буде слідкувати за відбором проектів, займатися моніторингом тощо. Її склад мав би визначатися за відкритою формулою. Це означає, що охочі працювати в складі робочої групи можуть подавати свої кандидатури. Розширити склад групи планують за рахунок осіб, які не працюють у міськвиконкомі. Ідею щодо відкритого запрошення людей у робочу групу підтримали понад 80% учасників анкетування.
Щодо визначення пріоритетних для фінансування напрямів, то дві третини опитаних вважають, що не варто обмежувати фінансування певними напрямами.
«Адже основна ідея партиципаторного бюджетування в тому, що люди самі вирішують, що для них є важливим і пріоритетним. Не варто обмежувати людей, якщо є попит, нехай проекти стосуються того, щоб люди справді хотіли змінити у своєму мікрорайоні та місті. Тому ми підтримуємо ту пропозицію, коли мешканці можуть подавати ініціативи будь-якої тематики, а вже своїми голосами активні іванофранківці визначать, що потрібно профінансувати і реалізувати», – коментує координаторка програми «Бюджет участі» Івано-Франківського міськвиконкому Христина Костирко.
Істотно змінюючи бюджет участі, за основу взяли польську модель партиципаторного бюджетування, але адаптували її під Івано-Франківськ. Цикл бюджету участі умовно розділили на шість блоків, зокрема просвітницька діяльність, підготовка і подання, розгляд та перевірка проектів, голосування, визначення проектів-переможців, їхня реалізація і моніторинг.
Нагадуємо, що онлайн-опитування триває. Наразі кожен мешканець може надати свої пропозиції до бюджету участі 2019. Для цього слід заповнити анкету за посиланням bit.ly/anketa_bu
Стаття підготовлена в рамках проекту, який виконує IWPR за підтримки МЗС Королівства Норвегії.