Футбол чи ґешефт?

  • Нещодавно в Івано-Франківську відчинив двері новий заклад – хостел «Фонтуш». Знаходиться він за однією адресою з Івано-Франківською обласною федерацією футболу, якою вже багато років поспіль опікується Тарас Клим. Він, до речі, є і власником приміщення, де розмістився хостел. А поруч, у сусідній будівлі – ще один «Фонтуш». Лише вже не бюджетний притулок, а дорогий бутік-готель із рестораном, лобі-баром та автостоянкою. Заклади, створені підприємливим керівником ІФФФ, примножуються, а от професійний футбол в області зовсім занепав.

    Розділений вхід

    У хостелі «Фонтуш» тісно. Тут на площі 137 кв. м вміщуються 20 осіб. Ліжка двох’ярусні, розташовані близько одне до одного, спальна зона починається відразу біля адміністратора. Є окрема кімната для чотирьох постояльців – дівчат чи сім’ї. Санвузол один на ціле приміщення. Вартість перебування складає 130 грн. за добу, а якщо зупинитися на цілий тиждень, доба обійдеться дешевше – 80 грн. У ціну також входить чай та кава.

    Раніше тут розміщувався солярій, а ще раніше – кафе «Ліга чемпіонів». Саме для створення закладу громадського харчування колись розділили приміщення ІФФФ, а потім ця його частина успішно перейшла в приватні руки.

    З 2003-го частину приміщення федерації орендував її голова Тарас Клим. Донедавна у федерацію та орендовані приміщення був спільний вхід. Оскільки у 2015 році ІФФФ святкувала ювілей – 25 років, організації планували виділити кошти на ремонт з міського бюджету. Тоді планувалося облаштувати і окремий вхід. Як зауважував тоді Клим, головне було вчасно освоїти фінанси. На повну реставрацію обіцяної суми не вистачило б, тому мали намір вирішувати нагальні проблеми.

    «Із зовнішніх робіт зробимо те, що нам дозволить погода, а внутрішні – проводитимемо за будь-якої погоди, – ділився планами голова ІФФФ. – На 300 тис. гривень ми замовимо вікна, двері, матеріали. Відновимо вхід, почистимо від нашарувань центральний ризаліт. У документах все прописано, і ми повинні це виконати – ні більше, ні менше».

    Хоча наприкінці року коштів у міському бюджеті не вистачало, і обіцяну федерації суму перерозподілили на інші потреби. З обласного бюджету кошти також не виділялися. Та окремий вхід у федерацію все ж зробили, імовірно, щоб відвідувачі новоствореного закладу не відчували незручностей.

     

    Не посади ради

    Івано-Франківську обласну федерацію футболу у народі ще називають «закритим акціонерним товариством імені Тараса Клима». При цьому він знає, як дружити з владою. Два попередні міські голови Івано-Франківська Зіновій Шкутяк та Віктор Анушкевичус з подачі Клима ставали головами федерації, відчуваючи обов’язок сприяти розвитку футболу. Натомість вони отримували певні преференції. Наприклад, голова федерації міг безплатно їздити на матчі збірної у різні країни. А, крім того, головувати в такій структурі було престижно.

    Як зауважив Віктор Анушкевичус, футбол у місті та області люблять, тож на діяльність федерації футболу щорічно виділялися кошти. Занепад професійного футболу на Прикарпатті нині він пов’язує з відсутністю титульного спонсора. Каже, що коли він був міським головою та головою ІФФФ, з бюджету щорічно виділялися кошти, хоч і незначні – 600 тис. гривень.

    У 2012 році Анушкевичус відмовився проголосувати за заміну на посаді тодішнього керівника ФФУ Григорія Суркіса на Анатолія Конькова, і наприкінці 2013 року Віктора Андрюсовича посунули з посади голови ІФФФ, висловивши йому недовіру. У зверненні, яке підписали 18 членів виконкому ІФФФ, йшлося про необхідність скликання позачергових зборів федерації задля виправлення помилок, допущених головою федерації протягом кількох останніх років.

    Анушкевичус написав заяву і пішов з посади добровільно. Після цього виконувачем обов’язків голови ІФФФ став його перший заступник Тарас Клим. Вибори нового голови провели у 2015 році. На цю посаду претендував і народний депутат Володимир Шкварилюк.

    «На прохання шанувальників футболу я вдруге вирішив балотуватися на відповідальну посаду для того, щоб допомогти відродити славу прикарпатського футболу. Для того, щоб вкладати в розвиток, а не заробляти на святому, не будувати родинні гніздечка (готелі, ресторани) на землях, які міська громада виділила для федерації футболу», – розповів Шкварилюк.

    Він зауважив, що зустрічався з членами ІФФФ, більшість з яких не мають відношення до футболу. У розмові з ним ці люди дали зрозуміти, що зобов’язані Климу і будуть голосувати за нього. Шкварилюк зняв свою кандидатуру і відмовився від участі у виборах.

    Тоді одноосібним претендентом на посаду став Тарас Клим. 28 лютого 2015 року на ХІ позачерговій конференції обласної федерації футболу його кандидатуру на посаду голови ІФФФ на 2015-2020 роки підтримали 76 із 77 делегатів.

     13219665_880677155388525_590275399_n

  • У свої ворота

    Приміщення майже у центрі Івано-Франківська у користування обласної федерації футболу передав міський голова Зіновій Шкутяк.

    «Федерація футболу – це громадська організація, їй віддали це приміщення, як і будь-якій іншій громадській організації, – пояснив він. – Місцева федерація має одне з найкращих приміщень в Україні. Футбол – це гра, яку дивляться і поважають десятки тисяч людей. На той час футбол був на високому рівні, було шість професійних команд, ми намагалися ІФФФ підтримувати».

    Але на власний розсуд розпоряджатися приміщенням федерація не може. Це комунальна власність територіальної громади Івано-Франківська. Члени організації не мають права його продавати, приватизовувати, самовільно здавати в оренду. Дозвіл на такі дії видає міська рада, наголошує Шкутяк.

    Яким чином там виник ще один заклад – бутік-готель «Фонтуш» за адресою Чорновола, 82, Шкутяк не знає. Каже, це сталося пізніше, коли він пішов з посади міського голови. «Територія там була велика, рано чи пізно хтось би забудував її», – додає екс-мер.

    Загальна площа будівлі на вулиці Чорновола, 80 – 279,2 кв. м. З 2003 до 2007 року приміщення перебуваало у суборенді в підприємця Клима.

    «У 2008 році Тарас Клим взяв в оренду 137 кв. м, на які у 2011 році було укладено договір купівлі-продажу. Вартість тоді склала 499 тис. 785 грн. До того в орендованих приміщеннях підприємець зробив ремонт. Суму поліпшень оцінили у майже 100 тис. гривень. Договір купівлі-продажу не міг бути укладеним без рішення міської ради», – розповів Ігор Гриненько, директор департаменту комунальних ресурсів виконкому Івано-Франківської міськради.

    Купівля частини приміщення ІФФФ здійснена за каденції Віктора Анушкевичуса. Тоді Клим організував відчуження федерацією частини приміщень на Чорновола, 80 і швидко викупив їх. Відтак 137 кв. м у приміщенні пам’ятки архітектури місцевого значення, розміщеної майже у самому центрі міста, перейшли у приватну власність. Цього б не відбулося без згоди міського голови і рішення сесії міської ради.

    Хоча таку допомогу Тарас Клим не оцінив. Наголошував пізніше, що Віктор Анушкевичус зрадив федерацію, назвав його ледь не відповідальним за знищення професійного футболу в області. Щоправда, про неправильні рішення, нераціональне використання коштів та хибну кадрову політику свого попередника він говорив вже після складання Віктором Андрюсовичем повноважень мера.

    Професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, арбітр FIFA Мирослав Ступар вважає, що Тарас Клим використав службове становище для покращення свого матеріального становища, а для розвитку футболу не зробив нічого, хоча міг зробити багато. Зокрема, для популяризації дитячого і юнацького спорту, підвищення рівня тренерських кадрів і суддів та багато іншого. Щоб професійний футбол не занепав, а Прикарпаття не залишилося за бортом провідних футбольних турнірів.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту «Ні корупції»

    P.S. “Галицький кореспондент” намагався поспілкуватися з Тарасом Климом, втім він відмовився.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!