В Опришівцях жителі обурені зростанням гір будівельного сміття на берегах Бистриці Надвірнянської, що протікає поряд із цим мікрорайоном Івано-Франківська. Висота суцільної стіни із цегли, асфальту, землі, бетонних блоків – вже понад три метри. Власники підприємства, яке створює незручності, запевняють, що невдовзі ці «гори» стануть дамбою, а такі заходи необхідні для укріплення берега, який кілька років тому «бачив» повінь.
Сміття – у річку?
Як розповідає житель Опришівців Віталій Лігуш, паркан організації «СУ-612» виходить відразу на річку. Вони вивозять туди будівельне сміття і зсипають його у русло.
«Прикро, що, окрім будівельного сміття, там ще і гумові шланги, цегла, пластикові пакети, асфальт і багато іншого. Коли вода підніметься, весь цей непотріб опиниться у річці, його віднесе на десятки кілометрів вниз. Можливо, вони чекають на підняття рівня води, яка все очистить. Наскільки я знаю, організація має відношення до будівельної компанії, тож сюди звозиться земля із котлованів і все сміття після будівництва», – продовжує чоловік.
Лігуш каже, що подав скаргу депутатові від їхнього округу Василеві Ревчуку. Той обіцяв спрямувати це звернення на ім’я міського голови, адже Опришівці уже багато років є мікрорайоном Івано-Франківська. Крім того, мав намір ініціювати перевірку законності та правомірності діяльності організації екологічною інспекцією та іншими структурами.
Не перше звернення
«У той самий день я направив депутатське звернення міському голові Івано-Франківська Руслану Марцінківу. Це звернення від мешканців – не перше. Я вже кілька разів порушував це питання ще під час попередньої каденції. Люди скаржаться ще й на те, що на території підприємства «СУ-612» спалюють відходи. Я передбачаю, що буде створена комісія виконавчої гілки влади з виїздом на місце», – зауважує депутат Івано-Франківської міської ради, голова територіального комітету мікрорайону Опришівці Василь Ревчук.
Жителі також неодноразово перекривали вулицю Василишина, щоб її відремонтували, продовжує депутат. Адже дорогу розбивають вантажівками та іншим транспортом, а ремонтувати її ніхто не береться. Окрім цього, порушувалось питання про незаконний вивіз шутру і гравію з берегів річки підприємством «СУ-612». Наразі його розглядають правоохоронні органи, адже за такі речі передбачена кримінальна відповідальність.
Заплановане будівництво
«У 2008 році вода забрала у нас частину паркану. Оскільки з бюджету допомоги немає, ми самі почали укріпляти ту частину ріки. Запланували будівництво дамби. Тому сьогодні звозимо туди негабаритне сміття з будівельних майданчиків, щоб укріпити берег», – розповідає Олекса Салига, директор будівельної компанії «МЖК-Експрес-24» та компанії «Західгідробуд», якій належить підприємство «СУ-612».
Будівництво дамби обійдеться дуже дорого. Було б не зайвим отримати допомогу з міського бюджету, продовжує Салига. І додає, що через три роки люди побачать тут закріплений берег цієї сторони Бистриці. Особливо тієї території, що належить до «СУ-612» на Барнича, 2 і трохи нижче. «Адже коли вода піднімається, вона все забирає, тому ми змушені це робити», – пояснює він.
Олекса Салига каже, що за сприянням до міської влади вони наразі не зверталися. Мовляв, впевнені, що чиновники виділити кошти на будівництво дамби відмовляться. Втім, якби місто взяло на себе співфінансування робіт, то берег річки можна було б укріпити дуже скоро.
Вартість такого будівництва – десятки мільйонів гривень. Тому відразу цілу дамбу зробити дуже важко. Будувати її планують частинами, починаючи від моста, де буде опорний пункт. Для виготовлення проектної документації планують залучити фахівців зі Львова.
Крім цього, Салига наголошує на необхідності будівництва дамби не лише в Опришівцях, а й у Чукалівці, поблизу садово-городнього господарства. «Франківськ треба захищати зверху донизу, не можна дамбу будувати шматками. Розрив у будь-якому місці спричинить руйнування усіх частин дамби», – вважає забудівник.
Ірина ФЕДОЛЯК