Гра мільйонів

  • Вже місяць навколофутбольна громада живе надіями, що в Івано-Франківську відродять професійний футбол. У тому, що це можна зробити, ніхто не сумнівається, а от те, що це зроблять уже в цьому році, звучить дещо мрійливо. Втім, те, що про це впевнено говорять перші особи міста та області, дає надію, що так буде.

    29 березня першим про це сказав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Під час оперативної наради він доручив опрацювати ідею створення футбольної команди – народного клубу «Прикарпаття».

    «Нема в нас багатих людей, олігархів, які хочуть вкладати гроші у футбол. Але може кожен депутат та підприємець пожертвувати певну суму грошей – і ми почнемо з наступного сезону грати в другій лізі. Це питання дуже важливе», – наголосив він.

    Також мер запропонував ще один варіант вирішення цієї проблеми: «Може бути ФК «Барселона», в якому – мільйон акціонерів, то, думаю, що знайдеться і 100 засновників, як в «Urban Space 100», які можуть по тисячі доларів заофірувати і потім ходити на футбол і казати, що я засновник команди».

     

    Футбол – не обов’язок

    Майже через місяць, 22 квітня, на засіданні бюджетної комісії Івано-Франківської міськради, де депутати розглядали питання про перегляд бюджету, 1 млн грн просив на професійний футбол голова міського комітету фізкультури та спорту Віталій Матешко.

    «Всі скучили за футболом, і в контексті можливостей футбольний клуб «Тепловик-Прикарпаття» заявився в аматорську всеукраїнську лігу і провів уже один матч, а в неділю буде наступний, – сказав Матешко. – Паралельно федерація футболу робить так, щоб пройти за літній період атестацію і отримати можливість виступати у ІІ лізі. Головне зараз – щоб стадіон «Рух» був у задовільному стані і щоб туди прийшов глядач, який заповнить споруду змістом».

    Загальний кошторис – це 4 млн грн на сезон. Матешко пропонував, щоб по мільйону виділили міська й обласна ради, а ще 2 млн – спонсори. Наразі актив футбольного клубу «Прикарпаття» – у пошуках інвестора, який би згодився дати кошти, і команда почала б рухатися.

    Голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв перепитав, якою буде доля «Тепловика», якщо на його базі буде створено «Прикарпаття». Матешко відповів, що «Тепловик» залишиться грати в обласній лізі.

    «Професійний футбол – це не обов’язок бюджету. Головне завдання міста – це дати інфраструктуру, стадіон, роздягалки, душові, поля. А ми маємо підтримувати дитячий чи масовий спорт», – висловився Онуфріїв.

    Як розповів Віталій Матешко, кошти мають піти на закупівлю форми, оплату за участь у чемпіонаті, харчування, роз’їзди та стадіон. Також має бути зарплата для футболістів.

    Керувати футбольним клубом буде президія, вона й пропонуватиме кошторис витрат. Однією з основних фігур є Василь Ольшанецький, який бере на себе функцію знайти спонсорські кошти. Далі пропонуватиметься склад президії, це мають бути люди, які не були задіяні ні вчора, ні позавчора у цій структурі. Склад президії – від 5 до 9 осіб, залежно від числа меценатів.

    Роман Онуфріїв підсумував, що депутатам буде легко виділити 1 млн грн, якщо вони будуть знати, що ці кошти вони вкладають у своє майно, капіталізуючи його. Врешті зійшлися на тому, що питання винесуть на наступну сесію, а Матешко розкаже, на що конкретно має піти оцей мільйон.

  •  

    Дві проблеми

    Вже через кілька днів, 25 квітня, в Івано-Франківську відбулася ще одна нарада. На ній про футбол уже говорили голова облради Олександр Сич, голова ОДА Олег Гончарук та міський голова Руслан Марцінків.

    Наразі немає одностайного розуміння, якої форми власності буде новостворений клуб. Чи це буде комунальне підприємство, чи це буде громадська організація. А з цим є суттєві проблеми. Бо якщо це буде комунальне підприємство, то невідомо, чи бізнесові структури захочуть долучатися до фінансування, а якщо це буде громадська організація, то є питання щодо бюджетних коштів. У такому разі фінансувати можна буде тільки відрядження, проживання і харчування, але не зарплату футболістів.

    За словами ветерана прикарпатського футболу Богдана Вовковича, так само, як театр починається з вішалки, футбольна команда – з тренувальної бази, без якої нічого не варта. Мовляв, потрібні нормальні умови для футболістів, кілька службових квартир, своє кафе, автобус тощо.

    «Ми намагаємося вскочити в поїзд, який давно поїхав», – запевнив депутат облради, футбольний арбітр Ігор Дебенко. Він переконує, що це треба робити терміново, бо часу вже майже немає. Каже, що Івано-Франківськ отримав позачергово право грати у цьому році. Оскільки гра починається в серпні, то вже до середини червня має бути проведена атестація. Відтак, каже він, в першу чергу має бути людина, яка буде займатися атестацією.

    Голова бюджетної комісії облради Микола Палійчук запропонував свою модель фінансування клубу: 40% – обласна рада, 40% – міська, а 20% залишити для потенційних спонсорів, які матимуть щорічне зобов’язання виділяти кошти на діяльність клубу.

    Голова ОДА Олег Гончарук наголосив: потрібно зважити на свої сили, сім раз відміряти, перш ніж відрізати, щоб команда не закінчила своє існування ще на стадії створення. «Має бути складена програма на кілька років, щоб ми знали, що маємо фінансувати. Крім того, важливо, щоб була належна правова база», – наголосила директор департаменту фінансів ОДА Галина Карп.

    Як зауважив Олександр Сич, не проблема зараз знайти 1 млн грн в бюджеті. Головне, щоб ці гроші були витрачені не намарне. Якщо все вийде, то в бюджеті наступного року на цю справу можна буде знайти і 2 млн грн. Зараз, як додав голова облради, в нас є дві проблеми: перша – це механізм створення клубу, а друга – це фінанси.

    Врешті вирішили створити робочу групу з цього питання. Від Івано-Франківська до неї ввійшов заступник міського голови Олександр Левицький, від ОДА – заступник голови ОДА Ярослав Паранюк, від облради – голова бюджетної комісії Микола Палійчук, від підприємців – Тарас Гурик, а від футбольної громади – Василь Ольшанецький.

    Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!