Гроші – громадам: будуть чи не будуть?

  • Голови прикарпатських ОТГ отримали «листи щастя» від Державної казначейської служби України за дорученням Мінфіну. Громади попросили повернути кошти, які держава дала на соціально-економічний розвиток.

    Чи заберуть у Прикарпаття гроші і чим це грозить місцевим бюджетам, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Гроші, які хочуть повернути

    10 липня згідно з поставною Кабміну громадам Івано-Франківщини виділили 163 мільйони гривень субвенції на соціальний-економічний розвиток. З цих грошей близько 100 мільйонів безпосередньо мали спрямувати на будівництво, реконструкцію, ремонти надважливих об’єктів.   У серпні прийшло 10% від загальної суми, від вересня до грудня місцевим бюджетам мало б надійти ще 22%. Проте, за словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, головам громад приходять листи, що кошти потрібно повернути. Через таке прохання Мінфіну голови ОТГ скликали термінову пресконференцію, щоб з’ясувати ситуацію.

    «Специфіка використання коштів місцевих бюджетів така: коли гроші заходять у бюджети, громади укладають договори на певні роботи, після їх виконання і підписання відповідного акту потрібно розрахуватися», – каже Стефанчук.

    Деякі громади вже встигли укласти договори із підрядниками, відповідно, треба буде якось закрити ці рахунки. За словами Юрія Стефанчука, повернення коштів може призвести до розбалансування місцевих бюджетів, адже громади змушені будуть вишукувати гроші у своєму бюджеті, ламаючи його.

    «Згідно з бюджетним законодавством, у нас є збалансовані бюджети абсолютно на всіх рівнях. Тобто дохідна частина дорівнює видатковій. Якщо буде боргове зобов’язання органів місцевого самоврядування, то це може призвести до невиконання бюджетів і блокування рахунків у кінці року», – побоюється Стефанчук.

    Занепокоєні мери

    Івано-Франківськ від держави мав би отримати понад 21 мільйон гривень. У серпні до міського бюджету прийшли перші кошти: 2 170 000 гривень. На початку вересня дали другий транш – 4 882 500 гривень. Решту грошей місту мали дати до кінця року.

    Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків зазначив, що громади переживають нелегкі часи. На них лягли навантаження через виплату зарплат вчителям, лікарям, бюджетникам тощо. Саме тому на кошти з соціально-економічного розвитку багато хто покладав надії. Зокрема, в Івано-Франківську 17 мільйонів мали б витратити на закупівлю медичного обладнання для міської клінічної лікарні №1. Поповнитись лікарня мала і новим магнітно-резонансним томографом.

    «МРТ ми маємо зараз тільки у одній лікарні, але апарат вже вичерпав свій ресурс. А ці гроші дозволили б місту отримати перший потужний МРТ», – наголошує мер. Ще за три мільйони мали б купити хірургічне обладнання для операцій на відкритому серці для міської центральної клінічної лікарні. «Тендери вже відбулися. Для нас ці кошти були надзвичайно важливими, ми насамперед закриваємо виплату заробітної плати. Обладнання також потрібне», – каже Марцінків.

    Ще по 400 тисяч гривень планувалось виділили на ремонтні роботи трьох шкіл Івано-Франківська: школи №4, №28 та школи-гімназії №3. У цих закладах замінюють опалення, вікна, ремонтують коридори. «Кошти не повинні повертатися до Києва. Гроші належать громадам, і вони мають отримати цей ресурс. Для нас листи від казначейства стали дуже тривожним дзвінком», – зазначає міський голова Івано-Франківська.

    Мер Рогатина Сергій Насалик додає, що бюджет – це питання стабільності та прогнозованості. Рогатинському району держава до кінця року обіцяла надати 5 млн. 100 тисяч гривень. «Отримавши кошти з фонду соціально-економічного розвитку, ми на сесії міської ради включили їх в дохідну частину нашого бюджету та спрямували на певні об’єкти», – пояснює Насалик. Наприклад, 500 тисяч гривень Рогатин виділив на систему відеоспостереження, ще частину – на ремонт доріг тощо. Рогатинський міський голова додає, що тепер долю грошей вирішують не мери, ними може розпоряджатися тільки сесія. «До яких наслідків призведе ця ситуація для окремих малих громад? Роботи будуть виконані, підрядники звернуться в суди, виконавчі служби заблокують рахунки, і це повністю поламає бюджет маленького міста», – каже Насалик.

    Голову Вигодської ОТГ Ярослава Наума також здивувало таке рішення Міністерства фінансів. Каже, що таких прецедентів ще не було. «Важко це розуміти. Як віддати гроші, які закладені у наш бюджет? Є ж вже укладені договори і розпочаті роботи. І тепер кожен голова не спить, думає – як завершити розпочате», – дивується Наум.

    В.о. міського голови Городенки Любомир Музичка також каже, що для них ці гроші – як повітря. У місті дуже довго обговорювали, куди саме їх спрямувати. Вирішили дати кошти точково на найнеобхідніші речі. Мова йде про ремонт доріг, зокрема об’їзної, та будівництво мереж водопостачання і водовідведення. Кошти, наголошує Музичка, місту дуже потрібні, тому він сподівається на швидке вирішення цього питання.

    Кошти будуть?

    Голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль заспокоює міських голів: гроші залишаться в області.

    «Ми говоримо тільки про постанову №500 Кабміну на соціально-економічний розвиток. Цей документ передбачає 163 мільйони гривень для нашої області. Ця постанова розділена на два додатки. Перший – 99 мільйонів. Він розписаний, цільовий, і всі присутні тут голови громад дійсно говорять правду – там закладені важливі речі. Але є другий додаток – на 63 мільйони гривень. І ці гроші не розписані, невідомо, на що вони підуть», – каже Шмигаль. Мовляв, кошти планували просто передати місцевим бюджетам на розсуд голів, депутатів.

    Керівник області пояснює: якщо розібратися, куди кошти хочуть витратити, то зрозуміло – мільйони дають на музичне обладнання, спортивні майданчики тощо. Шмигаль не розуміє, як такі гроші можна розпорошити в невідомих напрямках.

    «Це треба зупинити, тож добре, що Міністерство фінансів проявило таку ініціативу. Але, на мою думку, запізно. З 163 мільйонів тільки 24 планують витратити на дороги, хоча це ключова проблема Прикарпаття», – каже Шмигаль.

    Він переконує міських голів, що ті речі, які стосуються інфраструктурних об’єктів, зокрема доріг, де є вже проведені тендери, профінансують.

    «Чому з 37 ОТГ Прикарпаття гроші п’яти громадам дали без розпису? А чим відрізняють 32 громади від них? Є ще 6 громад, які пояснили, на що направлять кошти. Ми спільно з головами опрацюємо це, прогарантуємо використання, відправимо у Мінфін, і ці речі будуть реалізовані. Ми – за здорове інвестування державних коштів», – запевняє Шмигаль.

    Голова ІФ ОДА наголошує, що потрібно спільно, без маніпуляцій та істерик подивитися на ефективність інвестування державних коштів і тоді приймати рішення.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!