Гроші на вітер

  • «Наша владна команда вигідно відрізняється від усіх попередніх тим, що ми багато робимо капітальних робіт» – це один із найпопулярніших меседжів коломийської влади у спілкуванні з мешканцями. Це ремонти доріг, об’єктів інфраструктури та архітектури. Однак часто в коломиян виникає питання про якість виконаних робіт. Бували випадки, що результату таких «капітальних» ремонтів не було видно вже буквально за півроку.

    Щоб проілюструвати цю тезу, далеко ходити не потрібно. На одній із центральних вулиць Коломиї – вулиці Міцкевича – капітальний ремонт був зроблений восени минулого року. Та вже в середині лютого не було і натяків на нього. Дорожнє полотно рясно вкрилося ямами. Виправдовуючись, представники влади сказали, що через негоду не встигли нанести верхній шар асфальту, а той, що зійшов, був тільки чорновим. Інший, ще більш епічний випадок трапився на вулиці Карпатській. Це шосе на чотири смуги, що веде до Івано-Франківська. Тут у ями, що утворилися в асфальті, комунальники просто засипали щебінь, навіть не трамбуючи його.

    12752176_613954678754424_44369564_o

    Це свіжі випадки, хоча історія Коломиї багата на такі речі. Напевне, найрезонанснішим був ремонт вулиці Січових Стрільців, яка з’єднує залізничний вокзал з центром міста. На початку 2010-их років ця вулиця була у жахливому стані.  Тому коли розпочали ремонт, радості у громади не було меж. Утім, ейфорія тривала недовго. Уже за півроку після хваленого капітального ремонту на дорозі поблизу економіко-правового коледжу просів асфальт. А поки влада і підрядник звинувачували один одного, асфальт просідав іще більше.

    На цьому проблеми з вулицею Січових Стрільців не закінчилися. У 2013 році на ній повністю зробили капітальний ремонт, загальна сума якого становила майже 5 мільйонів гривень. Однак минуло кілька місяців, і стало зрозуміло, що зроблено все несумлінно. Після більш-менш серйозного дощу дорожнє полотно повністю покривається водою, перетворюючись у справжній венеційський канал. Напевне, зайвим буде нагадувати, що це призводить до швидкого руйнування асфальту. Якщо так триватиме і далі, то за років два на Січових знову треба буде робити ремонт. Були проблеми і з «сусідкою» вулиці Січових Стрільців – вулицею Хмельницького. Там асфальтне покриття почало «сходити» вже після першої постремонтної зими.

    12773080_613954685421090_793335729_o

    Схожа ситуація і з ремонтом бульвару Лесі Українки, на який витрачено майже мільйон гривень із міського бюджету. Не минуло й року після його завершення, а покриття зруйнувалося і на бульварі утворилися ями. Фахівці кажуть: причина – у товщині плитки, і наводять дані державних будівельних норм. Відповідно до них, бруківка на проїжджій частині має бути 16 сантиметрів завтовшки. Натомість на бульварі Лесі Українки поклали бруківку завтовшки від 2 до 4,5 сантиметра. Крім цього, камінь мав би бути гранований (рубчастий), а не колотий. Однак генпідрядник на бруківці вирішив зекономити, і замість різаної дорогу встелили колотою. А в ній близько 30% плитки, що не відповідає розмірам. Як бачимо, виконавці робіт не дотрималися жодної з технічних умов, а міська влада успішно прийняла роботу і не побачила чи не хотіла побачити жодних недоліків.

    Недобросовісним є ставлення не тільки до ремонту доріг, а й взагалі до всіх робіт, які виконують за бюджетні гроші. От, наприклад, пам’ятник Івану Франку також уже помаленьку руйнується. Гранітове облицювання сходів та п’єдесталу потроху тріскає і відвалюється, а на бруківці перед самим пам’ятником під час дощів з’являється величезна калюжа. Погодьтеся, що за мільйон гривень, який витратили на пам’ятник, зробити можна було і краще. Є чи були зауваження до якості робіт у дитячому садочку «Ластівка», у Народному домі, де після ремонту відпав шматок стіни, вулиці Моцарта, Леонтовича та інших об’єктів. Узагалі, якість виконуваних робіт у Коломиї – проблема доволі гостра. Часто підрядники виконують роботи абияк, а влада цього не контролює і ніяк на це не реагує. А тим часом наші гроші витрачають і витрачають.

    Чому в Коломиї часто виникають скарги на якість робіт, що із цим робить влада і чи притягують до відповідальності виконавців робіт, ми запитали в міського голови Ігоря Слюзара. Мер відповів, що в кожному проекті, який виконують за бюджетні кошти, є технічний нагляд за якістю робіт та за обсягом виконання, і всі виконавці надають гарантію. Відповідно, якщо виявлено якісь недоліки, то вони їх виправляють.

    «Проблема з вулицею Січових Стрільців виникла тому, що ми три роки не платили фірмі, яка виконувала там роботи. Держава обіцяла виділити кошти, але цього не зробила. Фірма подала на нас у суд, і ми мусили сплатити борг із міського бюджету. А щодо води, то тут просто не працює дощова каналізація, яку вже почистили», – каже Ігор Слюзар.

    12784257_613954682087757_483416328_n

    «Загалом, – продовжує мер, – проблеми із якістю виникають тому, що ми втрачаємо хороших фахівців. Так було з бульваром Лесі Українки. Першу частину бульвару  зроблено майже ідеально, але за це через брак коштів місто виконавцю не заплатило. Відповідно, іншу частину робили інші спеціалісти, і зробили як зробили. Тепер я дав завдання комунальному підприємству «Полігон-Екологія» зібрати в себе бригаду фахівців, які вміють якісно виконувати дорогоремонтні роботи. Узагалі, місто ставить перед собою завдання, щоб усі капітальні роботи виконували комунальні підприємства. Це, власне, і поліпшить якість робіт, адже комунальні підприємства легше контролювати і легше змусити усувати недоліки». На сьогодні тільки третину робіт виконують міські організації, але, за словами міського голови, влада за кілька років хоче довести цей показник до 100%. Це, мовляв, і є запорукою та гарантією того, що всяку роботу за бюджетний кошт буде виконано якісно та належно.

    Заступник міського голови з питань будівництва Олег Дячук також визнає проблему неякісних робіт, що проводяться за бюджетні кошти. «Для міста ця проблема є дуже актуальною, і після минулої каденції маємо дуже багато таких проблем. Зараз ми вивчаємо всі укладені договори, перевіряємо гарантійні строки, і там, де це можна виправити силами підрядника, ведемо переговори, а де це неможливо, шукаємо можливість робити за свої кошти. Для вирішення цієї проблеми ми розробили Положення про містобудування. Згідно з ним, у штат міської ради ввели людину, яка буде займатися перевіркою якості виконаних робіт. Крім цього, працювати будемо тільки з тими організаціями, які відомі на ремонтно-будівничому ринку Коломиї вже не один рік. Ще одним запобіжником стане те, що ми будемо платити підряднику тільки після повного завершення робіт та інспекції її якості. Неякісно зробив – не отримаєш гроші», – запевнив заступник міського голови.

    Ми часто кепкуємо з росіян за їхню безгосподарність. Особливо популярними є жарти про їхні дороги, «нанотехнології» з ремонту цих доріг, ну, і, звичайно, любимо тицяти пальцями на занедбаний стан їхньої житлово-комунальної інфраструктури. Однак якщо уважно подивитися довкола себе, то можна побачити багато спільного з об’єктами власних жартів. Тому якщо ми дійсно хочемо бути кращими та цивілізованішими за них, то все, що ми робимо, слід робити якісно.

     

    Віктор ФІТЬО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!