Холестерин – міфи, реальність та контроль рівня ліпопротеїнів

  • Знижений рівень холестерину (холестеролу) в організмі не менш небезпечний, ніж підвищений. Наприклад, при дефіциті цієї речовини страждає синтез статевих гормонів – тестостерону в чоловіків та естрогенів у жінок. Крім того, холестерин необхідний мозку для виробництва нових клітин. А ще в умовах нестачі ліпопротеїнів низької щільності (того самого «поганого» холестерину) значно падає здатність імунної системи виробляти деякі антитіла для боротьби з інфекціями.

    Співробітники багатопрофільної лабораторії МедЛаб роз’яснюють, чому не варто сліпо гнатися за «антіхолестеріновою» модою і як правильно підійти до питання здачі аналізів на холестерин.

    Яйця не винні!

    Сучасні дослідження зруйнували популярний в минулому міф про те, що певні продукти харчування можуть сильно підвищувати рівень «поганого» холестерину (ліпопротеїнів низької щільності – ЛПНЩ).

    Як з’ясувалося, субпродукти, яйця, червоне м’ясо та деякі інші продукти, що вважалися раніше шкідливими «холестеринів бомбами», зовсім не підвищують ризик серцевих захворювань, пов’язаних з високим холестерином. Це саме також стосується насичених жирів. Головне – вживати їх не у величезних кількостях і (бажано) в поєднанні з овочами.

    Доведено, що дійсно серйозної шкоди організму надає не холестерол, а швидкі вуглеводи, цукор і (особливо) – транс-жири, тобто жири, виготовлені штучно. Наприклад, в маргарині з позначкою «без холестерину» міститься гідроване рослинне масло з транс-ізомерами жирних кислот – а ось саме вони безпосередньо пов’язані з підвищеним ризиком інфаркту та захворювань серцево-судинної системи.

    Що ж стосується холестерину як такого, то до 80% від його загального обсягу виробляється організмом самостійно. У цьому процесі беруть участь різні органи:

    • печінка;
    • наднирники;
    • яєчники;
    • кишкові стінки.

    Решта 20% холестерину (і тільки їх!) ми отримуємо з їжі. При цьому здоровий організм самостійно регулює рівень ліпопротеїнів. Якщо холестерину з їжею надходить недостатньо, то «фабрики» організму починають активніше виробляти цю речовину. І, відповідно, зменшувати його виробництво, якщо ми вживаємо занадто багато «холестеринових» продуктів.

    Саме тому підвищення холестеролу в організмі – це завжди результат органічних порушень, а не любові до яєчні з беконом. А ось обмеження раціону без чітких медичних показань – наприклад, категорична відмова від яєць або субпродуктів, може завдати організму відчутної шкоди.

    Здаємо аналізи правильно

    Відстежувати рівень холестерину в крові можна й потрібно. Адже як не крути, але головний винуватець розвитку атеросклерозу – саме холестерин. Однак в більшості випадків недостатньо здати аналіз тільки на холестерин як такий. Для розуміння реальної картини стану організму та можливих ризиків, аналіз на холестерин краще здавати в складі «пакетів» аналізів, де кров перевіряється на різні показники.

    Сучасні українські лабораторії проводять пакетні аналізи – комплексні дослідження, де додаткові показники залежать від конкретних цілей пацієнта.

    Наприклад, якщо необхідно оцінити ризик розвитку серцево-судинної недостатності – варто здати кров на пакет аналізів «Атеросклероз». До нього включена розгорнута ліпідограма, де крім загального холестеролу досліджуються рівні:

    • «хороших» ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ);
    • «поганих» ліпопротеїнів низької та дуже низької щільності (ЛПНЩ і ЛПДНЩ), а також деякі інші показники.

    А ще в лабораторії доступні пакети аналізів «Проблеми зайвої ваги» та «Кардіопакет», до складу яких теж входять показники рівня холестерину.

    Зрозуміло, в МедЛаб можна для початку здати кров на холестерин окремо (показник «Загальний холестерол») – такий аналіз коштує недорого та виконується протягом одного робочого дня. А в подальшому, для максимальної інформативності, здати розгорнуті аналізи – самостійно або за направленням лікаря.

    Якщо проведені дослідження покажуть відхилення від норми – ваш лікар призначить відповідні препарати для боротьби з холестериновими надлишками (або, навпаки, для підвищення рівня тих чи інших ліпопротеїнів при їхньому дефіциті). 

    Тому не варто обмежувати себе в харчуванні без вагомих підстав. Краще просто здати кров на комплексне дослідження, а далі вже діяти на основі його результатів.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!