Івано-Франківська спеціалізована загальноосвітня школа №1 з поглибленим вивченням англійської мови опинилася в епіцентрі скандалу. Наприкінці вересня мама випускниці Вікторія Мартинович оприлюднила «кошторис» витрат на випускний вечір, який раніше матері обговорювали хіба що на кухні. Загалом, ця сума для двох випускних класів складала 90 тисяч гривень – близько 1800 грн. з учня без врахування святкового банкету.
Така новина не тільки підірвала соціальні мережі, а й викликала чималий резонанс у місті. Найбільше іванофранківців обурили витрати на банкет для представників міського управління освіти і науки, оренда залу в обласній філармонії та конверти для вчителів і директора школи з 5-ма тисячами гривень у кожному.
Одразу чимало батьків кинулися на захист директора школи №1 Любові Мурги і заявили, що дирекція школи ніяким чином не впливала на складання такого «кошторису». Все це – виключно ініціатива батьків. Вікторія Мартинович, у свою чергу, зазначила, що суспільний резонанс, який викликала її замітка, показав, що ця тема для батьків актуальна.
На її думку, в ситуації винні три сторони. «Батьківський комітет та окремі батьки, які хочуть будь-що виставити себе у хорошому світлі перед вчителями (директором), лобіювати інтереси своєї дитини чи з інших причин, намагаються якомога більше здати «на подарунки». Адміністрація школи, яка чомусь не забороняє батьківському комітету робити подібні речі, а подекуди навіть радить. Батьки, які не згодні з поставленими задачами (сумами), але мовчать (чи протестують не надто голосно), бо з їх мовчазної згоди і відбувається вся ця ситуація», – конкретизувала жінка.
Лист міністру
Здавалося, про цю історію вже почали забувати, але конфлікт набрав нових обертів. Минулого тижня ГО «Мами Прикарпаття», яке очолює Мар’яна Вершиніна, написала лист-звернення до міністра освіти і науки Сергія Квіта з проханням провести відповідну перевірку. А на час перевірки активістки вимагають відсторонити директора школи від виконання посадових обов’язків.
У своєму зверненні «Мами Прикарпаття» згадують не тільки тих 90 тис. грн. на випускний, а й внески на потреби класу по 400-500 грн., «благодійний внесок» у розмірі 200 доларів за зарахування дитини до 1-го класу. Крім того, вони зазначають, що у школі потрібно добровільно-примусово виготовити картку «Юніор» у Приватбанку, а на святкування Дня вчителя чи 8-го Березня вимагають здавати на подарунки вчителям по 300 грн. з класу. Також збирають кошти з батьків для наймання приватної охоронної фірми, що забезпечує правопорядок у школі.
«Нас обурюють самі факти збирання коштів та те, що це відбувається непрозоро, закрито і жоден із батьків не має доступу до інформації, як і на що витрачаються зібрані кошти», – сказано в листі, під яким активісти ініціювали збір підписів з печатками від всіх громадських організацій міста.
Хід у відповідь
Після цього у редакцію «Галицького кореспондента» завітала голова батьківського комітету школи №1 Лілія Настенко, яка заявила, що суми, оприлюднені ГО «Мами Прикарпаття», не відповідають дійсності, а кошти, які здаються на школу, витрачаються в першу чергу на потреби учнів.
«Таких поборів у нас в школі немає. Ми задоволені цією школою. У нас фонд школи складає 350 гривень із сім’ї. Було 250 гривень, але цього року батьківський комітет вирішив у зв’язку з цією ситуацією збільшити внесок до 350. Гроші, звісно, збираються, але стенди ми не купуємо, лампочки, плакати, штори та все, що потрібно школі, теж. Я випускала дитину минулого року, але таких грошей ми не збирали і ніякі подарунки вчителям не робили, лише школі. У нас не було працівників освіти на випускному, коли в мене дитина випускалася. Я не знаю, що там собі таке батьки захотіли. Щодо карток «Юніор», їх доцільність є правильною. Адже можна знати, в школі твоя дитина чи ні. Вибрали саме цей банк, бо він не стягує плати за СМС-повідомлення», – пояснила пані Лілія.
Також мати Ярослава МАслова у коментарі «Галицькому кореспонденту» зазначила, що таких поборів у школі немає і твердження про внески на суму 400-500 гривень – відверта брехня.
«Моя дитина навчається в 7-му класі, і за весь цей час я жодного разу не стикалася з так званими поборами, про які здійняла галас, як я зрозуміла, одна мама. Так, щороку ми здаємо на школу офіційний благодійний внесок. Цьогоріч його сума склала 350 гривень, до цього було 250. Жодних питань, куди ці кошти витрачаються, у мене особисто не виникало, адже директор школи Любов Іванівна Мурга постійно дає звіт перед батьками, як адміністрація школи розпорядилася коштами за минулий рік, – наголосила пані Ярослава. – Хочу сказати, що в школі за роки навчання моєї дитини дуже багато зроблено. По-перше, завдяки добудованим кабінетам школі вдалося перейти на навчання в одну зміну, що є дуже зручним для батьків і учнів. Також постійно відбуваються ремонти, капітально відремонтована бібліотека, спортзал, санвузли, а також закуплене нове обладнання для їдальні. У школі високий професійний рівень вчителів та хороший мікроклімат. Відверто кажучи, я нечасто коментую якісь конфліктні ситуація, але цього разу мене зачепило за живе, адже озвучена інформація про якісь побори та хабарі – це явна брехня».
Представники батьківського комітету школи №1 написали відповідний лист-звернення до голови міської організації «Об’єднання «Самопоміч» Богдана Когута і кандидата на посаду міського голови Івано-Франківська Ірини Кулинич, в якому просять їх «розглянути питання щодо етичності поведінки кандидата у депутати міської та обласної рад від «Об’єднання «Самопоміч» пані Мар’яни Вершиніної».
Автори листа стверджують, що вона провадить політику, спрямовану на знищення однієї з найкращих шкіл Івано-Франківська. Це не знаходить підтримки ні у батьків, ні у педагогів, але призводить до дестабілізації навчально-виховного процесу, руйнує соціально-психологічний мікроклімат у школі… Також вони додають, що дії пані Вершиніної підривають засади громадського суспільства, моралі та дискредитують у цілому систему освіти. Під цим листом, адресованим Богдану Когуту та Ірині Кулинич, наразі збирають батьківські підписи.
Окрім того, за директора Любов Мургу заступається й педагогічний колектив школи. Вчителі теж планують надіслати листа до міністра освіти і науки, в якому проситимуть захистити педагогічний колектив. До слова, під цим листом підписалися 78 педагогів школи.
«Піклувальна рада школи існує з 2006 року, батьківська громадськість навчального закладу спільно з адміністрацією власними зусиллями проводять ремонтні роботи, звільнивши від цих обов’язків педагогічний колектив і батьків… Благодійні внески на утримання школи не перевищують 350 грн. із сім’ї, незалежно від кількості дітей-учнів школи №1. Кошти перераховуються батьками на рахунок Піклувальної ради», – йдеться в листі.
Також педагогічний колектив зауважує, що завдяки охороні в школі немає жодних сторонніх осіб.
Принцип субординації
Сама ж директор школи неприємно здивована цією ситуацію. «У нас такого в житті не було, – запевняє Любов Мурга, – я 28 років директор. Які десять чоловік управління освіти?! Це нісенітниці, ці люди взагалі не ходять на випускні. Школу втягнули у виборчу кампанію, на фоні школи №1 дуже гарно піаритися, адже вона має ім’я».
За словами директора школи, кожен батько є учасником навчально-виховного процесу згідно із Законом України «Про освіту», і це нормально, якщо вони збиралися щодо випускного вечора, щоб з’ясувати, хто піде, хто ні. «Мама порушила принцип субординації. Вона могла прийти до мене і сказати: «Я, мама учениці 11-го класу, не погоджуюсь. У нас були збори, говорили про таке: якісь подарунки, конверти, управління освіти, 90 тисяч»… 90 тисяч пролунало на всю Україну!» – обурюється Любов Іванівна.
Директор додає, що фіксована сума, яку дають на потребу школи батьки, – це прозоро, адже інакше не можна проконтролювати, хто скільки здає. Попри те, що школі вже 42 роки, за останніх десять років її зробили, як нову. За кошти з міського бюджету вдалося повністю переобладнати їдальню, за кошти з фонду школи робилися ремонти у класах, спортзалі, роздягальні.
«У квітні були збори Піклувальної ради, і представники визначали, скільки здавати на потреби школи. Були різні пропозиції – 400-500 гривень. 350 – це була найнижча ціна, і я попросила, щоб зупинитись на ній, аби здавали всі. Тим більше, що у школі збирають з родини, а не з окремої дитини. Це гривня на день, але всі кабінети відремонтовані капітально», – наголосила Любов Мурга.
Загалом, вона вважає, що школу втягнули у передвиборчий піар, а питання поборів у їхньому навчальному закладі – повна брехня.
На завершення залишається лише зазначити, що у цій ситуації, як видається, найбільше постраждали випускники. Вчителі буцімто образилися так, що не збираються йти на випускний, а шкільні атестати видаватимуть випускникам у класах. Можливо, цю ситуацію зараз намагаються використати у своїх інтересах різні сторони, зокрема й у передвиборчій кампанії, але не варто забувати про те, що першопричиною скандалу стали батьки, які хотіли продемонструвати, що можуть зробити для своїх дітей все. Навіть випускний за 90 тисяч гривень на два класи і з представниками управління освіти…
Олександра БАКУН