Індексації три роки чекають

  • Працівники Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні добиваються виплати індексації заробітної плати за 2015 та 2016 роки. Чому виникла ця проблема та коли можна очікувати її вирішення, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Батогом – не пряником

    Уляна Дубініна, яка працює в Івано-Франківській ОДКЛ дитячим анестезіологом у відділенні інтенсивної терапії новонароджених дітей, каже, що в січні ц.р. вона з колегами дізналися, що у 2015 та 2016 роках працівникам лікарні не виплачувалась індексація зарплати. (До слова, індексація – це таке підвищення зарплати, яке дає можливість частково або повністю відшкодувати людям подорожчання споживчих товарів і послуг.) Також їм стало відомо, що дві працівниці з їхнього відділення написали заяви в управління Держпраці в області, була перевірка, і після цього їм виплатили гроші. Одній – за рішенням суду, а іншій – згідно з приписом управління.

    У лютому працівники відділення інтенсивної терапії новонароджених написали колективне звернення в облуправління Держпраці з проханням перевірити нарахування індексації зарплати. На зборах, які відбулися через декілька днів у відділенні, головний лікар Радислав Котурбаш намагався пояснити, що гроші на індексацію просили, але держава їх не виділяла.

    «Після цього на нас почався тиск з боку адміністрації, – згадує Дубініна. – Від нас вимагали забрати звернення, бо будуть або зарплати затримувати, або відправлять у безкоштовні відпустки, або скоротять відділення». За її словами, дійшло навіть до того, що кандидатам медичних наук погрожували невиплатою відсотків за кандидатські. Але звернення вони так і не забрали, і в лікарні все-таки була перевірка. У кінці квітня головному лікарю винесли припис усунути це непорозуміння, але припис, як наголошує лікарка, до цього часу не виконаний.

    У серпні кілька працівників написали ще одне звернення в управління Держпраці, щоб перевірили, чи були ще порушення. «У ході перевірки виявили, що в інші роки комусь не виплачували індексацію, комусь не в повному обсязі давали матеріальну допомогу, – було багато порушень», – додає Уляна Дубініна.

    Вона стверджує, що на медиків, які працюють з нею, тиснуть. «З липня у нас скоротили ліжка – з дванадцяти до дев’яти, хоча цього документа ніхто не бачив. Також скоротили півтори ставки лікаря-неонатолога», – аргументує лікарка.

    Одна з працівниць, яка добилась отримання індексації, потрапила під скорочення. «Її звільнили як лікаря-неонатолога. Не знаю, чи це була причина, бо вона отримала індексацію, чи якась інша», – каже Дубініна.

    Ярослава Іщук отримала близько 5 тис. грн., не подаючи до суду. Індексацію їй виплатили після звернення в управління Держпраці. Проте після цього, як стверджує жінка, її вижили з роботи, на якій вона пропрацювала 26 років на посаді заввіділення інтенсивної терапії новонароджених. «Краще б я ті гроші не брала, бо позбулася роботи. А аргументують тим, що я пенсіонерка», – зітхає пані Іщук, яку, за наказом, скоротили.

     

    Через суд

    У кінці серпня працівники ОДКЛ звернулися до начальника управління Держпраці Ігоря Росипайла з кількома запитаннями. Зокрема, їх цікавило, чи штрафувався головлікар за невиконання припису, і якщо так, то на яку суму, а якщо ні, то чому. Крім того, вони хотіли знати, чому після першої перевірки протокол склали тільки на головного бухгалтера і чому його запізно подали в суд.

    «Ми були на суді, під час якого розглядалася справа про адмінпорушення тодішнього бухгалтера, і суддя чітко сказала, що управління Держпраці запізно подало протокол. Тому головного бухгалтера визнали винним, але стягнення на неї не наклали», – згадує Уляна Дубініна. За її словами, суддя зазначила, що гроші у держави на виплату індексації були, але бухгалтер не заклала їх в бюджет.

    В управлінні Держпраці медикам тоді відповіли, що факт порушення є і припис на головного лікаря склали. «На інші звернення про те, що головний лікар не виконує припис, нас відправили до суду», – додає лікарка.

    Уляна Дубініна разом із колегами добиватимуться справедливості через суд. Дехто з них вже подав заяву до суду і очікує розгляду справи, але кожен має подавати окремий позов.

    Колишня лаборантка малої реанімації Галина Присяжнюк, яка потрапила під скорочення, зазначає, що вона ще не отримала індексацію і також планує подавати в суд. «Інакше справи не буде», – переконана жінка.

     

    Зробили, що могли

  • Лікарі з відділення інтенсивної терапії заявляють, що конкретних відповідей на свої запитання від Держпраці не почули. Тому Наталія Митник та Уляна Дубініна пішли на особистий прийом до начальника управління Ігоря Росипайла. «Ми хочемо, щоб працівники отримали гроші, які заробили. І щоб люди, які винні в адмінпорушеннях, понесли відповідальність», – коротко описала Дубініна мету їхнього візиту.

    Ігор Росипайло підтвердив, що звернення від працівників ОДКЛ отримували неодноразово і реагували на них. «Є шість інспекційних відвідувань. За їхніми результатами ми зафіксували, що всім працівникам лікарні за 2015 та 2016 роки не нараховувалась індексація. Це є у нашому акті перевірки. За це накладено фінансові санкції», – розповідає начальник управління Держпраці в області.

    За його словами, до адмінвідповідальності притягували головного бухгалтера і головного лікаря ОДКЛ. Але кінцеве рішення все одно виносить суд. Також Котурбашеві дали припис усунути порушення, однак головлікар його не виконав. За це на нього склали протокол і постанову. Мовляв, зробили, що могли.

    «Якщо в лікарні зараз грошей немає, то поки їх їй не виділять, люди їх і не матимуть», – зазначає посадовець. Він каже, що питання про індексацію зарплат управління Держпраці порушувало і в департаменті охорони здоров’я. Також про цю проблему знають і голова ОДА Олег Гончарук, і в облраді. «Але ситуація з виплатою зарплати медикам важка. Фактично, грошей на грудень немає. Це питання порушується вже і на рівні Кабміну», – підкреслює Росипайло.

    Він також наголошує, що Держпраці може тільки фіксувати порушення і притягувати за це до відповідальності. Якщо хтось не виконує їхні приписи, то накладається штраф – тисяча гривень. «Головний лікар припис не виконав і тисячу гривень заплатив напевне», – каже Росипайло і додає, що тепер змусити його заплатити ці кошти управління не має права.

    Але є ще суд. «У нас не тільки по цьому підприємству були прецеденти. І з досвіду я бачу, що – сто відсотків – рішення буде прийняте на користь працівника. І коли буде це рішення, то далі працюватиме виконавча служба. Вона заблокує рахунок і забере гроші», – пояснив Ігор Росипайло механізм повернення індексації.

    Уляна Дубініна ж вважає, що якщо їм не нараховувалися гроші, то це фактично крадіжка. «То виходить, що людина може вчиняти правопорушення і на неї впливу немає», – дивується жінка. На припущення про ймовірну крадіжку грошей Росипайло запропонував звернутися краще у правоохоронні органи, бо управління Держпраці вже застосувало всі механізми впливу.

     

    Заднім числом

    Головний лікар ОДКЛ Радислав Котурбаш переконаний, що ця ситуація роздута двома людьми. На запитання ж, чи справді лікарям не виплачувалась індексація зарплати, він зачитав два документи від Мінсоцполітики та Мінфіну і пояснив, що повна індексація зарплат у 2015 році відбулася б у випадку наявності фінансового ресурсу у фонді оплати праці. Проте, за його словами, додаткових грошей в період з січня до вересня того року не було. А потім, з появою додаткових ресурсів, працівникам лікарні почали виплачувати гроші від вересня.

    У 2016 році була інша причина невиплати індексації. Як пояснив Котурбаш, індексацію нараховують у випадку підняття індексу споживчих цін (показник зміни вартості товарів) більше, ніж на 103%. Також у цей період відбулося зростання зарплати. Тому фактично різниця між зарплатою та індексом споживчих цін не становила більше 103%. Натомість у 2017 році різниця вже була іншою – 103,7%, і гроші колективу ОДКЛ виплатили.

    Також головлікар підкреслив, що виплата індексації за перше півріччя 2015 року має регулюватися окремою постановою Кабміну, а цього документа досі немає. «Нехай пройде рік, два, п’ять, десять… Як тільки виділять на це гроші, ми виплатимо всім працівникам індексацію за 2015 рік. Навіть якщо вони вже не працюють в ОДКЛ», – обіцяє Радислав Котурбаш.

    Також керівник наголосив, що індексацію нікому в лікарні не виплачували: «Можливо, вони (лікарі – ред.) думають, що то тільки їм не платили, бо у мене мала б бути велика індексація. Але не платили нікому – ні мені, ні юристці, ні бухгалтерці, ні лікарям». А щодо постанови, яку склало управління Держпраці і яку він не виконав, Котурбаш повідомив, що вона перебуває в суді. Він каже, що її неправильно склали.

    Заперечує головлікар і будь-який тиск на підлеглих: «Якщо вони говорять про звільнення, то такого не було. Було скорочення робочих місць, ми скоротили 20 непрофільних посад. Тут немає до чого чіплятися – це планові заходи оптимізації». Також він наголошує, що на сьогодні лікарям ОДКЛ виплачують всі кошти і всю матеріальну допомогу.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!