На свою другу і бюджетну сесію 25 грудня Івано-Франківська обласна рада зібралася майже у повному складі – прибув 81 депутат із 84-х. Але питання було настільки важливим, що сесія тривала більше восьми годин. Тому не у всіх обранців вистачило терпіння, і коли дійшло до голосування за бюджет, у залі залишилося тільки 73 депутати.
Бюджет області на 2016 рік викликав чимало суперечок серед депутатів, кожен старався закласти у нього якомога більше можливостей для реалізації своїх передвиборчих обіцянок, а точніше, коштів на їх виконання. Представники депутатських комісій по черзі намагалися переконати колег у важливості саме їхнього напрямку роботи і просили першочергово збільшити фінансування тих галузей, що підконтрольні їхній комісії. І якщо пропозиції представників «Свободи», БПП «Солідарність» та «УКРОПу» здебільшого були враховані, то ініціативи фракції «Воля» рубалися на корені. Особливо блискавки проскакували поміж заступником голови обласної ради Ольгою Галабалою та представниками «Свободи», які протягом усієї сесії обмінювалися звинуваченнями та словесними уколами.
Зважаючи на цей конфлікт і на те, що «Солідарність» помирилася з «Свободою» і вони синхронно підтримували пропозиції одна одної, у 2016 році обласну раду можуть чекати зміни в її керівництві. Все йде до того, що «Свобода» розірве свої «політичні стосунки» з партією «Воля» і разом з тим відправить у відставку заступника голови облради Ольгу Галабалу, а її місце, ймовірно, займе керівник фракції БПП «Солідарність» Остап Дзеса. Таким чином, ми отримаємо керівництво облради зразка 2010 року в повному складі: Олександр Сич – голова, Василь Гладій – перший заступник голови, Остап Дзеса – заступник голови.
Але повернемося до бюджету та до його показників. Отже, бюджет області на 2016 рік складає 4378,3 млн. грн., що на 761,9 млн. грн. більше, ніж у 2015 році. Власні доходи області у наступному році – 539,9 млн. грн., а цьогоріч було 410,9 млн. грн.
З державного бюджету в 2016 р. області буде виділено 3 838,4 млн. грн. (цього року було 3205,5 млн. грн.), які будуть використані на:
- видатки соціального характеру – 2 791,9 млн. грн.;
- медицину – 612 млн. грн.;
- освіту – 145,9 млн. грн.;
- підготовку робітничих кадрів – 192,8 млн. грн.;
- базову дотацію – 90,9 млн. грн.
Основними джерелами наповнення бюджету в області будуть:
- податок з доходів фізичних осіб – 248,4 млн. грн.;
- екологічний податок – 152,3 млн. грн.;
- податок на прибуток – 18,4 млн. грн.
За словами директора департаменту фінансів області Галини Карп, при розподілі видатків між галузями та розпорядниками коштів обласного бюджету в першу чергу враховано необхідність забезпечити в повному обсязі виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ та оплату спожитих теплової й електроенергії та комунальних послуг.
Загалом, розподіл бюджету області за галузями буде таким:
- охорона здоров’я – 681,4 млн. грн.;
- освіта – 454,3 млн. грн.;
- соціальний захист та соціальне забезпечення – 81,5 млн. грн.;
- культура і мистецтво – 68,6 млн. грн.;
- фізична культура – 31,8 млн. грн.
Думки депутатів щодо цього бюджету розділилися. Категорично проти нього був Василь Скрипничук, представник ВО «Свобода», екс-голова обласної ради, який єдиний проголосував «проти». Фракція «Самопоміч» утрималася, а 65 представників інших фракцій підтримали бюджет, хоч він, зрозуміло, і недосконалий.
КОМЕНТАРІ:
Галина КАРП, депутат облради, фракція БПП «Солідарність» (виборчий округ №8 – Галицький район), директор Департаменту фінансів ОДА, яка займалася розробкою проекту бюджету і, звісно, голосувала «за»:
«Показники обласного бюджету на 2016 рік сформовано з урахуванням вимог чинних Бюджетного та Податкового кодексів України і обсягів міжбюджетних трансферів, визначених у Законі України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з урахуванням змін.
В умовах складної економічної ситуації, продовження воєнного конфлікту на сході країни основними завданнями бюджетної політики на 2016 рік є забезпечення збалансованості місцевих бюджетів. А саме – в першочерговому порядку врахувати потреби у коштах на оплату праці бюджетникам, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами. Також ми повинні дотримуватися бюджетної дисципліни та оптимізувати витрати головних розпорядників коштів.
Крім того, потрібно вжити комплекс заходів, які будуть спрямовані на збільшення ресурсної бази місцевих бюджетів, зокрема активізувати роботу з легалізації виплат заробітної плати та погашення заборгованості із виплати зарплати.
Хочу наголосити, що бюджет 2016 року розроблений на основних параметрах 2015 року. Ми будемо його переглядати через три тижні, оскільки державний бюджет прийнятий в той самий день, коли приймався обласний бюджет. Будуть змінені параметри, які дозволяють проводити фінансування головних розпорядників коштів. Але те, що в обласному бюджеті на сьогодні передбачено близько 300 млн. грн. на виконання регіональних програм на противагу 240 млн. грн., які були передбачені в 2015 році, є позитивним чинником. Оскільки ще два роки тому, до бюджетної децентралізації, в основному фінансувалися лише захищенні статті витрат і досить незначна сума видатків була на соціально-економічний розвиток та регіональні програми, затверджені обласною радою.
Щодо інших видатків, то в бюджеті 2016 року нам вдалося відшукати фінансовий ресурс для того, щоб передбачити видатки на таку важливу програму, як «Підтримка розвитку сільської медицини» в розмірі близько 8 млн. грн. У повному обсязі враховано видатки за програмами, які направлені на підтримку учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО, – це біля 8 млн. грн. Також виділені кошти на такі важливі програми, як «Духовне життя», «Культура Івано-Франківщини», «Програма розвитку освіти» та інші. Хочу наголосити, що в бюджеті 2016 року акцент зроблено на тому, щоб сконцентрувати фінансовий ресурс і направити його на соціально-економічний розвиток краю».
Святослав НИКОРОВИЧ, депутат облради, фракція «Самопоміч» (виборчий округ №1 – Богородчани), «утримався»:
«Коли ми говоримо про бюджет 2016 року, потрібно розуміти, що не було елементарно часу його вивчити. Не витримані процедурні моменти, і тільки сім днів на роботу з цифрами. Саме з цифрами, бо пояснювальна записка з’явилася тільки за день до голосування.
Навіть у роботі в комісіях ми зіткнулися з тим, що не всі суми могли пояснити директори департаментів. Більше того, всі ми бачили, коли у сесійному залі виділяють 5 млн. грн. на ресурсне забезпечення ОДА, а доповідач не може пояснити, на що ж підуть гроші. Насправді, закладено великі суми, які знову підуть «наліво», а ми як депутати тупо не встигли виявити ці принизливі речі.
Тому «Самопоміч» не могла і не голосувала за цей бюджет. Ми відповідальні перед своїми виборцями, і брати відповідальність за «кота в мішку» ми не готові. Додам, що ще одним негативним моментом цього бюджету можна вважати і такий: на інвестиції та аграрне господарство закладено в сумі менше 2 млн. грн. А це прибуткові галузі. Фактично в наступному році ми будемо проїдати і нікуди не вкладатимемо.
Прикро, що бюджет все ж прийнятий, наша фракція просила відтермінувати голосування. Як тепер житимуть медичні, навчальні заклади – виникає велике питання».
Андрій КОВАЛЬ