22 березня на Івано-Франківщину, в гірське місто Косів, з робочим візитом приїхав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Він провів нараду щодо розвитку високогірних населених пунктів з головами чотирьох ОДА – Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької та Закарпатської, а також із народними депутатами.
Гірську землю – гірським громадам
«Я приїхав сюди, в гори, щоб на місці обговорити з головами ОДА проблеми, які накопичилися в гірській місцевості, – розповів Володимир Гройсман. – Ми розуміємо, що є багато питань, пов’язаних із проблематикою та специфікою регіону – тут потрібна особлива увага до проблем людей. Треба, щоб люди в гірських регіонах мали гідну якість життя. Уряд активно працює в цьому напрямку».
Голови об’єднаних територіальних громад, розміщених у гірській та високогірній місцевості, підписали угоди про передачу земельних ділянок у комунальну власність ОТГ. Всього землю отримали шість громад, з них дві – Космацька та Заболотівська – з Івано-Франківщини.
«У 2014 році ми розпочали масштабний процес децентралізації та підтримки місцевого самоврядування. І треба, щоб громади були повноцінними з точки зору коштів та земельних ресурсів, ефективно управляли всіма процесами. Уряд знайшов необхідні механізми та рішення, і зараз ми передали землю в громади. До кінця року цей процес буде завершено по всій Україні. І тоді ми побачимо економічне зростання та кроки на шляху вирішення проблем», – розповів Володимир Гройсман.
Як відомо, у проекті закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів» запропоновано збільшити тарифні ставки для працівників медичних, освітніх закладів, закладів культури та інших бюджетних установ, які розташовані на території таких населених пунктів: на 25% – для гірських та на 50% – для високогірних.
За словами прем’єра, уряд знає про всі проблеми високогірних регіонів – погані дороги, відсутність інтернету, потребу ходити по 5-10 кілометрів до школи тощо.
«Втім, я вірю, що об’єднані громади зможуть вирішити всі проблеми, які постають у гірській місцевості. Адже ця земля – український скарб, і її треба розвивати. А чим швидше ми завершимо об’єднання громад, тим сильнішою стане Україна», – додав Гройсман.
Нові дороги чи автобуси-всюдиходи?
Голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук наголосив на важливості побудови якісних доріг та ремонту наявних, адже це в горах має критичне значення. За його словами, вже напрацьовано низку пропозицій до законів, які зможуть покращити ситуацію з гірськими школами та добиранням дітей до них.
Зокрема, Гончарук вніс пропозицію доповнити урядову програму “Шкільний автобус” закупівлею автобусів підвищеної прохідності. Він також наголосив на відсутності гірського гелікоптера для рятування людей та на високому навантаженні на сімейних лікарів. Згадав голова ОДА і про деякі екологічні проблеми Карпат, серед яких – переробка сміття, відсутність водопостачання та каналізаційних колекторів, забруднення довкілля.
Народний депутат України Юрій Соловей, в свою чергу, заявив, що за останні роки чимало людей переконались: Карпати мають дуже серйозний економічний і туристичний потенціал, адже територія почала розвиватись та активно працювати.
«В першу чергу потрібні дороги, бо відновлення інфраструктури є питанням номер один. Один кілометр дороги – це завжди ще й колосальні інвестиції, створення робочих місць, відновлення економіки та туризму. Безумовно, потрібні колосальні кошти, щоб сполучити якісними дорогами та нормальною інфраструктурою всі гірські населені пункти. Також потрібно ефективно використовувати ресурси Карпат – в першу чергу, лісу.
Дерева слід не лише рубати, а й відновлювати, а податки від цього бізнесу мають залишатись на місцях. Наразі, на жаль, жодної гривні від вирубки лісів села не отримують. Слід розвивати тваринництво, адже маємо колосальний потенціал карпатських полонин. Я впевнений, що Карпати мають не менше перспектив, ніж Альпи чи Татри», – висловився нардеп.
Підсумки та підтексти
За результатами наради було прийнято рішення про створення робочої групи при Мінрегіонбуді, яка протягом трьох місяців повинна напрацювати цільову програму розвитку гірських територій України. Ця програма вже влітку повинна бути затверджена урядом, і за словами високопосадовців, там будуть враховані всі питання розвитку гірських населених пунктів.
Не обійшлося й без політичного підтексту, адже за рік в Україні відбудуться президентські вибори, і Володимир Гройсман, цілком ймовірно, братиме в них участь. А рішенням про передачу земель громадам Кабмін випередив парламент та президента.
Ці землі відійшли до Держгеокадастру (тоді – Земельного агентства) ще за часів Януковича, і Верховна Рада давно намагалась їх повернути – втім, безрезультатно, бо обранці не змогли домовитись і проголосувати за відповідні закони. Логічно, що такий крок, будучи втіленим у життя, додасть прем’єру електоральної підтримки серед мешканців об’єднаних громад.
Тарас Волошин