Кому вигідні субсидії в Україні

  • Виплата компенсацій за зекономлену громадянами субсидію не буде стимулювати українців використовувати менше ресурсів. 

    “Між нормами і фактичним споживанням ресурсів закладена велика різниця. Були часи, коли споживачів змyшували використовувати певний обсяг газу, в іншому разі в субсидії відмовляли. Щоб увійти в ті норми, люди взимку відкривали вікна та двері”, – розповідає член колегії Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності Марія Яковлєва.

    В Україні діє застаріла система нарахування субсидій. Її треба змінити.

    “Перший крок – нарешті встановити лічильники по всій країні та зробити 100% облік обсягів споживання. Проте ці процеси свідомо гальмуються. Зараз за субсидією нараховують норму 3,3 кубометра газу на людину для приготування їжі на плиті. Споживач реально використовує один-півтора куби. І це вигідно монополістам. Споживачеві вони реально продають куб, гроші за субсидією отримують за 3,3 куби. На 2017 рік бюджет субсидій складає близько 80 мільярдів гривень. Половина — це платежі за газ. Якщо вони завищені у 2 рази, то щонайменше 20 мільярдів — це перевитрати”, – говорить експерт.

    Ситуацію може покращити повна монетизація субсидій.

  • “Якщо б держава визначилася зі своїм ставленням до монополістів, монетизацію можна було б реалізувати вже 2018 року. Проте вона анонсована на 2019-й. В уряді пояснюють це тим, що дуже складно відкрити рахунок кожному субсидіанту. Але ж є державні банки і дані всіх, хто отримує субсидію. Такі пояснення не витримує ніякої критики”, – додала Марія Яковлєва.

    Нагадаємо, В Україні розпочався процес розрахунку зимової субсидії. Кому подавати документи

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!