Приватну медичну лабораторію «виживають» з міської лікарні.
Івано-Франківська міська влада з подачі керівництва Центральної міської клінічної лікарні виганяє з орендованих приміщень одного з лідерів медичних лабораторних досліджень регіону – приватне підприємство «Пріма МЕД».
Перше судове засідання має відбутися вже у вересні. Керівник приватної лабораторії Роман Стефанишин стверджує, що договір оренди, який укладений між ПП «Пріма МЕД» і Фондом комунального майна, має бути пролонгований: «Ми зверталися до мера міста та у Фонд комунального майна з наміром продовжити оренду, вичекали всі терміни, але відповіді так і не отримали. А в такому випадку договір вважається пролонгованим. Тим паче міськвиконком не надає вагомих аргументів для відмови у продовженні договору».
Критичний чи не критичний?
«Приміщення площею 67,9 кв.м на території Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні компанія використовує з 1996 року, – розповідає Роман Стефанишин. – За цей час проведено реконструкцію цих приміщень, встановлено цегляні стіни, підведено мережі електро-, тепло- та водопостачання. Ми облаштували їх найсучаснішим лабораторним обладнанням. Тут цілодобово проводяться різнопрофільні лабораторні дослідження європейського рівня».
В липні 2012 року договір оренди продовжили до 31 травня 2015-го. Орендарі, які постійно сплачували орендну плату та податки до бюджету, сподівалися, що цьогоріч договір оренди продовжать знову. Однак керівництво компанії отримало відмову.
Орендодавець називає необхідність «використання нежитлових приміщень площею 67,9 кв. м для потреб територіальної громади міста Івано-Франківська, а саме для потреб центральної міської клінічної лікарні».
Керівництво ЦМКЛ мотивує таке рішення необхідністю вжити заходів щодо «організації лікувального процесу, роботи медичного персоналу та навчання студентів медичного університету», про що йдеться у рішенні медичної ради ЦМКЛ від 19 листопада 2014 року. В рішенні також зазначено, що стаціонар лікарні сьогодні забезпечений необхідними площами на 47%, і запропоновано як вихід рекомендувати адміністрації звернутися до міського голови і Фонду комунального майна з проханням «переглянути договори оренди з підприємцями, що займають площі в лікарні і не є критично важливими для організації лікувально-діагностичного процесу».
Звісно, ніхто не сперечається з першочерговою важливістю належного стаціонарного лікування, але ж, крім ПП «Пріма МЕД», на території лікарні є ще 13 підприємств, які орендують приміщення. Загальна площа орендованих приміщень становить 390,1 кв.м, тоді як площа приміщення, яке орендує «Пріма МЕД», складає лише шосту частину. І це далеко не найбільше орендоване приміщення.
До речі, останній договір оренди нежитлових приміщень ЦМКЛ площею 55,3 кв.м уклали 3 грудня 2014 року, тобто вже після згаданого вище рішення медичної ради. Виходить, не так усе критично з приміщеннями в лікарні, якщо площі продовжують надавати орендарям.
Невже ПП «Пріма МЕД» дійсно «не є критично важливою для організації лікувально-діагностичного процесу»? Цифри кажуть самі за себе. За три неповних роки – з травня 2012-го по березень 2015-го – підприємство сплатило до бюджету майже 755 тис. грн. податків та інших обов’язкових платежів, а також понад 245 тис. грн. орендної плати. Хіба це не є суттєві вливання до бюджету? При цьому підприємство забезпечує роботою 50 іванофранківців. Зрештою, у лікарні немає можливостей для виконання великої частини лабораторних медичних досліджень, які сьогодні роблять у «Пріма МЕД».
До цього також варто додати кілька десятків реалізованих працівниками компанії соціальних проектів та сотні тисяч гривень власних коштів підприємства, витрачених на благодійні програми допомоги онкохворим, вагітним, хворим на цукровий діабет, дітям. Ось що втратить Івано-Франківськ, міська та обласна медицина, вигнавши з орендованих приміщень ПП «Пріма МЕД».
Ліцензія або смерть
Позбавлення «Пріма МЕД» орендованих приміщень у ЦМКЛ рівнозначне смерті підприємства. У разі припинення або відмови у продовженні дії договору оренди унеможливлюється провадження підприємством медичної практики, адже тоді ліцензія «Пріма МЕД» підлягатиме анулюванню, що призведе до ліквідації підприємства разом з усією мережею. Річ у тому, що ліцензія на медичну практику видана ПП «Пріма МЕД» саме за адресою, де орендовані приміщення в ЦМКЛ. Відтак у разі непродовження договору оренди виконання ліцензійних умов стане неможливим, що є підставою для анулювання ліцензії.
Зрештою, і виїхати лабораторії з «обжитих» приміщень у ЦМКЛ буде не так просто. У приміщенні стаціонарно встановлене високотехнологічне обладнання, що вимагало спеціальної нероздільної реконструкції електромережі, кондиціонування, комп’ютеризації та охорони приміщення з подальшою реконструкцією з ізольованого входу, та влаштування додаткових приміщень лабораторії. Відшкодувати підприємству його витрати на невід’ємні поліпшення мала би міська влада. Чи готовий сьогодні міський бюджет понести додаткове фінансове навантаження?
За допомогою до парламентаріїв
У пошуках підтримки дирекція компанії звернулася до керівництва Спілки орендарів та підприємців України. У результаті президент Спілки Віктор Хмільовський привернув до проблеми увагу Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. Заступник голови Комітету, народний депутат Ірина Сисоєнко вже надіслала першому заступнику міського голови Івано-Франківська Зіновію Фітелю офіційне звернення.
Нардеп підкреслює: медична рада ЦМКЛ рекомендувала переглядати договори з підприємствами-орендарями, які не є критично важливими для організації лікувально-діагностичного процесу. «Проте ПП «Пріма МЕД» надає висококваліфіковану допомогу, веде благодійну та спонсорську діяльність, у тому числі й в інтересах учасників АТО, – наголошує у зверненні Ірина Сисоєнко. – Тим часом нежитлові приміщення площею 55,3 квадратних метри, що також перебувають в оперативному віданні Івано-Франківської ЦМКЛ, надані в оренду до 31 серпня 2063 року для облаштування богослужбової каплиці з пільговими нарахуваннями орендної плати розміром 1,20 грн. за рік з ПДВ. Відтак видається логічним, що оренда цього нежитлового приміщення не є критично важливою для організації лікувально-діагностичного процесу, а також не сприяє отриманню доходів від відчуження об’єктів комунальної власності». Також нардеп підкреслила, що відшкодування коштів, витрачених ПП «Пріма МЕД»» на поліпшення орендованих приміщень, призведе до зайвих витрат із місцевого бюджету. Таким чином, як вказано у зверненні, відмова виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від продовження дії договору оренди свідчить про порушення вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відтак нардеп звернулася з тим, аби об’єктивно розглянути звернення «Пріма МЕД» щодо продовження дії договору.
Лише думка нардепа
За словами Зіновія Фітеля, відповідно до «Положення про оренду об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська», якщо орендоване приміщення розташоване в закладі охорони здоров’я, то продовження договору оренди має бути погоджене з балансоутримувачем цього приміщення, тобто з Центральною міською клінічною лікарнею (ЦМКЛ). Проте головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк неодноразово звертався до виконкому, аби не продовжувати термін дії договору оренди з ПП «Пріма МЕД»… Фітель додає, що це питання розглянули на засіданні комісії виконкому ще в лютому, де вирішили задовольнити прохання лікарні.
Щодо офіційного звернення заступника голови комітету ВРУ з питань охорони здоров’я Ірини Сисоєнко, Зіновій Фітель наголошує: «Думка народного депутата про те, що припинення терміну дії договору оренди ПП «Пріма МЕД» порушує вимоги ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», є особистою думкою народного депутата. Якщо звертається народний депутат, це ще не означає, що він має рацію».
За сімома замками
Якщо лабораторія з високоякісними послугами ліквідується, місто втратить значні надходження до бюджету, ба навіть матиме видатки, а півсотні іванофранківців опиняться на біржі праці.
Невже у приміщенні, яке зараз орендує ПП «Пріма МЕД», лікарня планує забезпечити рівнозначну за користю альтернативу нинішній приватній лабораторії? І чому з-поміж 13 приміщень категорично наполягають саме на тому, яке орендує «Пріма МЕД»?
Ґрунтовно про це дізнатися журналістові «ГК» так і не вдалося, адже в лікарні подробиці конфлікту з приватною лабораторією чомусь приховують «за сімома замками».
Головного лікаря Тараса Масляка немає, бо нещодавно пішов до війська, а його заступниця Емма Гошовська взагалі відмовилася коментувати цю ситуацію. Сказала, що нічого не знає. Дивно, як в адміністрації можуть не знати про «шмат» площі, за який іде боротьба, в тому числі й у судовому порядку?
Дещо таки вдалося дізнатися в заступника головного лікаря з лікувальної роботи Олега Ціхоня, хоча він теж попередив, що не володіє точною інформацією. «Коли «Пріма МЕД» звільнить приміщення, ми там робитимемо ремонт для облаштування холу і реєстратури консультативної поліклініки, – розповідає медик. – А керівнику приватної лабораторії Роману Стефанишину ми пропонували інше приміщення на території лікарні, однак він відмовився».
Проте Роман Стефанишин переконує в протилежному: «Це обман. Ніхто нічого не пропонував. Це я пропонував свою матеріальну підтримку в облаштуванні реєстратури, але в іншому місці. Проте відповіді так і не отримав. Виходить, спеціалізований медичний заклад розмінюється на реєстратуру, безпідставно «викидаючи» високотехнологічну лабораторію, яка 20 років справно платила оренду і забезпечувала значні надходження до бюджету? Реєстратура – це є допоміжний відділ, який можна зробити будь-де, це абсолютно нерівнозначна заміна нашій лабораторії».
Сутичка між приватником і чиновниками вкотре доводить: в умовах нинішньої глибокої економічної кризи влада не те, що не підтримує місцевий бізнес, який і так ледве животіє, але й усіляко сприяє його знищенню.
Наталія МОСТОВА