Івано-Франківськ взяв курс на поступову ліквідацію маршруток і розширення мережі комунального громадського транспорту. У міській раді кажуть: це робиться як через численні скарги на приватних перевізників, так і з огляду на практику європейських міст.
П’ятдесят на п’ятдесят
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків в ефірі обласного телебачення «Галичина» заявив, що за два роки частка комунального транспорту на міському ринку перевезень має сягнути 50%. Зараз ця цифра складає 24%, тобто кожен четвертий пасажир у Франківську сьогодні користується комунальним транспортом.
«Є тертя і спротив приватних перевізників, їм це не подобається, хоча ми знаходимо певний компроміс, – каже Марцінків. – Але замінити повністю транспорт одномоментно ми не можемо. Щоб у Франківську був лише комунальний громадський транспорт, потрібно 160-180 великих автобусів. Зрозуміло, що жоден бюджет такого навантаження не витримає, навіть з залученими коштами. Тому ми будемо щороку купувати по 30-35 одиниць і вводити 2-3 маршрути. Таким чином, за деякий час матимемо величезну мережу комунального транспорту. І це буде комфортніше, аніж зараз».
Зараз в Івано-Франківську працюють над запуском нових комунальних маршрутів. Протягом 2018 року запустили маршрути №27 та №41К. На цих маршрутах працюють виключно нові великогабаритні низькопідлогові автобуси, а вартість проїзду становить чотири гривні. Водночас у тролейбусах проїзд коштує дві гривні, але з 1 квітня ціну теж піднімуть до чотирьох. Таке рішення 14 лютого ухвалив виконавчий комітет міської ради.
На цьому ж засіданні виконкому ухвалили й рішення про запуск ще одного комунального маршруту – №55. Він стартує 11 березня та сполучить приміське село Крихівці із мікрорайоном Пасічна. Автобуси курсуватимуть ледь не через всі центральні вулиці Івано-Франківська: Мазепи, Бельведерську, Галицьку, Хіміків, Дністровську, Василіянок, Вовчинецьку, Лепкого, Незалежності, Січових Стрільців. У суботу та неділю, а також у святкові дні маршрут буде їхати й на міське кладовище – таке побажання висловили жителі Крихівців та Івано-Франківська, і воно було враховане.
Голова «Спілки перевізників Івано-Франківська» Олег Стахів каже: раніше місту були потрібні приватні перевізники, але зараз все змінюється. Він поскаржився, що введення нового комунального маршруту вдарить по приватних перевізниках.
«Ми потроху відходимо від міста. Ті зміни, які зараз вносяться в 55-й маршрут, дуже зачіпають інтереси трьох наших маршрутів. Ми, звісно, розуміємо, що місто повинно розвиватися і що ми не можемо дати альтернативу такому маршруту, але не можемо залишити і жителів багатьох мікрорайонів Івано-Франківська без транспорту. Адже є цілий перелік маршрутів, які там курсують і маршрути яких частково перетинаються з новим 55-м. Можливо, доведеться тепер змінювати деякі маршрути чи навіть розвертати в інший бік – потрібно радитися. В принципі, можна забезпечити транспортом будь-який район, головне – щоб люди не постраждали від цього рішення», – зазначив Олег Стахів.
Руслан Марцінків на це відповів, що розуміє – розвиток комунального транспорту зачіпає інтереси франківських підприємців, які є приватними перевізниками. Тож мер запевнив, що йтиме на компроміс із перевізниками, адже на всі маршрути комунальних тролейбусів і автобусів не вистачить.
Нові проекти: дорого, але потрібно
Крім автобусів, Івано-Франківськ активно закуповує й тролейбуси – адже це екологічно чистий вид транспорту, який має й інші переваги. Ними завідує комунальне підприємство «Електроавтотранс». Його директор Віталій Голутяк розповідає: у 2019-му році в місті хочуть почати будівництво нової тролейбусної лінії за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку.
«Ми активно купуємо нові автобуси – до 1 травня їх буде вже 42 одиниці, а зараз є 18. Не забуваємо і про нові тролейбуси – низькопідлогові, сучасні, з можливістю автономного ходу на випадок обриву мережі, ДТП чи затору. Цього року сподіваємось почати будівництво нової тролейбусної лінії. Планується маршрут від Європейської площі по вулицях Петлюри і Довженка до автостанції №3 на вулиці Мазепи. Але процедури ЄБРР досить тривалі», – каже Віталій Голутяк.
В «ЕАТ» хочуть почати роботи цього року, але наразі є певні затримки з погодженнями документації в ЄБРР. Це ще не остаточно – буде ще одна процедура, другий етап тендеру, створення робочого проекту, і аж тоді почнеться фінансування проекту. Мова йде про кредит у вісім мільйонів євро та ще один мільйон євро грантових коштів.
У рамках цього фінансування Івано-Франківськ повинен закупити 29 нових тролейбусів і збудувати нову тролейбусну лінію з тяговою підстанцією. З’єднання Європейської площі та АС №3 стане лише першим етапом нововведень. Наступна запланована тролейбусна лінія піде по вулицях Мазепи, Гурика та по з’єднаних Північному і Південному бульварах аж до Галицької. Втім до втілення цього проекту ще далеко – хоча б тому, що самі бульвари ще далекі від з’єднання, передбаченого генеральним планом. Орієнтовним строком закінчення першої лінії в «Електроавтотрансі» називають 2020-й рік.
Крім того, в місті йде робота над системою електронного квитка – її планують впровадити цього року, а продемонструвати результати першого етапу втілення системи в життя Віталій Голутяк обіцяє вже 1 червня. Подібні системи вже давно працюють в Європі – більше того, у таких містах, як Краків, Будапешт, Прага та інші, діє система єдиного квитка на всі види міського пасажирського транспорту. Це дуже зручно як для містян, так і для туристів – і в Івано-Франківську теж до цього прагнуть. Але для цього весь транспорт повинен бути комунальним.
«99% великих міст Європи працюють за такою схемою. Я був у Польщі, в Німеччині, в Австрії – вивчав систему громадського транспорту і дивився, як все працює там. Ключовою ідеєю є те, що громадський транспорт не має бути дуже дешевим. Але існувати він повинен, інакше місто чекатиме транспортний колапс. Це вже давно зрозуміли в Європі – міста там дбають про екологію і комфорт своїх жителів, пересаджуючи людей на громадський транспорт. А щоб це було вигідно, тарифи завжди нижчі за рентабельні – різницю платить міський бюджет. Це нормальна практика», – пояснює Віталій Голутяк.
Повністю ліквідувати транспорт приватних перевізників в Івано-Франківську наразі неможливо, каже директор «ЕАТ». Але поступове зростання частки комунального транспорту вже давно заплановане в міській раді і зафіксоване у відповідній програмі, прийнятій депутатами. Там передбачено п’ять нових комунальних автобусних маршрутів, на яких працюватиме 50 автобусів – і це на п’ять років. Якщо до квітня Франківськ отримає 42 автобуси, як було заплановано, то цей план виконають за півтора року».
Втім, за словами Віталія Голутяка, у цій сфері є і свої проблеми. Тролейбусне депо, яке наразі використовує КП «Електроавтотранс», просто не зможе вмістити 120 автобусів та 80 тролейбусів на чотирьох гектарах землі. Тож далі потрібно буде думати, як розширювати депо та де тримати новий комунальний транспорт.
Тарас ВОЛОШИН