Коронавірус: йти до церкви чи ні?

  • 16 березня в Івано-Франківську через загрозу поширення коронавірусу на карантин закрили кафе, ресторани, торгові центри, клуби, ЦНАПи та низку інших закладів і установ. Працювати будуть тільки аптеки, продуктові магазини та заправки. Одне із найсуперечливіших питань – робота церков.

    Франківська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій доручила священнослужителям вжити заходів щодо обмеження контактів парафіян і запровадити онлайн-богослужіння. У той час в Коломийській ОТГ настоятелям сказали припинити масові публічні відправи. Та чи готові священники відмовитись від служб, а люди – не ходити на них?

    Через коронавірус перебування в церкві зараз може бути небезпечним. Саме у храмах збирається велике скупчення людей. Небезпечно цілувати ікони чи інші святині. І, звісно, йти до причастя, під час якого часто використовують одну ложечку на всіх.

    11 березня глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук закликав священників та парафіян дотримуватися правил безпеки та особистої гігієни у храмах. Він попросив літніх людей та батьків з маленькими дітьми залишатися вдома, дивитись онлайн-трансляції служби, не цілувати ікони. ПЦУ також оприлюднила заяву щодо протидії вірусу. Однак в Івано-Франківську 15 березня богослужіння відбувались за розкладом.

    Тим часом патріарх Філарет заявив, що Українська православна церква Київського патріархату зі стурбованістю сприймає епідемію коронавірусу та її наслідки для мільйонів людей у світі. За його словами, коронавірус – це заклик Божий до покаяння, до виправлення способу життя. Втім він вважає, що звершення церковних Таїнств, зокрема причастя, хрещення, не є способом поширення інфекції.

    «Не може Тіло і Кров Господні, Які подаються в Таїнстві Причастя під виглядом хліба і вина, бути причиною розповсюдження хвороби», – заявив Філарет.

    Франківський художник Ігор Роп’яник у соціальній мережі зауважив, що на польських телеканалах регулярно озвучують розклади телевізійних богослужінь для всіх конфесій – католиків, православних, євангелістів… І закликають бути обачними і не йти до костелів без потреби.

    «Коли це саме сказав Блаженніший Святослав, то у Львові (маю звідти інфу) серед вірян мало не почалася паніка: “Як це, не йти до церкви?! Я ж щойно повернулася з Італії, пів року не була у своїй рідній церкві, не цілювала образів!» – написав Роп’яник.

    На оперативній нараді у міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа начальник внутрішньої політики Ігор Кінаш  розповів, що від 16 березня всі недільні школи та духовні семінарії припинили роботу. На роботі залишається обмежена кількість працівників.

    Також, за інформацією Кінаша, священнослужителі простять, щоб у храмах не збиралося понад 10 осіб. Проте за цим важко встежити. За інформацією ПЦУ, якщо на недільних службах зазвичай від 30 до 50 причасників, то минулої неділі їх було по 2 і 6. «Люди свідомо ці речі не роблять», – наголосив чиновник і зазначив, що буде надалі працювати у цьому напрямку.

    Ігор Кінаш зазначає, що Церква Християн Віри Євангельської України вже скасувала свої богослужіння до 3 квітня. У римо-католицькій церкві парох зробив додаткову службу українською мовою, щоб на раз до церкви приходило менше вірян.

    «Люди мають змогу слухати «Радіо Дзвони», дивитись служби у Fecebook та по телебаченню. Але ми розуміємо, що в нас люди побожні і релігійні, питання це складне. Духовенство націлене на роботу, не впустити людей до церкви вони не можуть, але у всіх проповідях і служіннях ці речі про коронавірус будуть нагадуватись. У церквах також роблять санітарні чистки, непомітно для вірян», – наголосив Кінаш.

    Вже згодом Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ повідомила про початок трансляцій богослужіння онлайн. Розклад опублікований на їхньому сайті. «Ми просимо з розумінням поставитися до цієї ситуації, коли є загроза людському здоров’ю та життю, та не збиратися у храмах понад 10 осіб на одному Богослужінні. Священнослужителів просимо обмежити розпорядок Богослужінь на час карантину тільки служінням Божественної Літургії», – повідомляють в Архієпархії.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!